Minden hatodik bank bukhat a teszten

Hatból egy európai bank megbukhat az EU-szerte végzett pénzügyi biztonsági ellenőrzéseken, állítják euróövezeti források, bár a stressz-tesztek eredményét több szempont is befolyásolja.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az eredmény, amelytől az Európai Központi Bank (EKB) és mások is azt várják, hogy majd meggyőzi a befektetőket arról, hogy az Európai Unió végre egyenesbe jön a bankok gondjait illetően, arra fogja késztetni a vonakodó tagállamokat, hogy támogassák meg a hitelezőket. Az euróövezeti források szerint ugyanis az Európai Bank Hatóság (EBA) heteken belül bejelenti, hogy a 91 ellenőrzött európai bankból mintegy 10-15 elbukott a stressz-teszteken. A kérdéses pénzintézetek várhatóan német, görög, portugál és spanyol bankok lesznek.

A banki stressz-teszteket tavaly végezték el először, ám azok többek szerint túl enyhék voltak, és például az összes ír bank jó minősítést kapott, alig pár hónappal azelőtt, hogy a gondjaik végül egy nemzetközi mentőcsomag elfogadására kényszerítették Írországot. Az európai pénzügyi felügyeletek ezért már tavaly a szigorúbb stressz-tesztekért kampányoltak.

Az új ellenőrzés azt fogja vizsgálni, hogy a bankok alaptőkéje mennyire tudja felszívni a fizetetlen kölcsönök okozta veszteségeket gazdasági recesszió, vagy csökkenő ingatlanárak mellett, illetve hogy milyen hatással van a bankokra, ha a pénzintézeti tulajdonban lévő államkötvények elvesztik értéküket, mint ahogy az Görögországban történhet. A vizsgálat azonban nem terjed ki arra, hogy mi történik, ha egy ország nem fizeti a hiteleit, pedig ez akár a bankközi hitelezést is befagyaszthatná.

A 10-15 bank pont belefér

A hihetőség kedvéért a teszteket lefolytató EBA és a gazdasági forgatókönyvekkel előálló EKB az idén a tavalyi hétnél több bank bukását jósolja, az EKB egyik magasrangú tisztviselője szerint akár 10-15 pénzintézetről is kiderülhet, nem állja ki a teszteket. Egy másik forrás szerint az EBA szeretné, ha a szám valóban ekörül mozogna, hogy ezzel is megmutassa, a stressz-tesztek valóban alaposak voltak, ennél több rossz minősítést kapó bank azonban pánikot kelthetne.

Az Európai Bank Hatóság szóvivője azonban kijelentette, az ellenőrzés folyamatban van, és ezért nem hajlandó egyelőre nyilatkozni a kimeneteléről.

A stressz-teszteket azonban politikai érdekek is motiválják, a tagállamok szeretnék elérni, hogy ne az ő bankjaik szerepeljenek a rossz minősítést kapók listáján, mert az azt is jelentené, hogy a tagállami pénzintézeti ellenőrző szervek nem szúrták ki a problémákat.

Az EU hatóságok arra is ügyelnek, hogy ne találjanak túl sok gyenge bankot az amúgy is gyengébb gazdasággal rendelkező országokban, mert az megrémíthetné a nemzetközi hitelezőket és végképp válságba dönthetné az országot és a bankjait is. Az EurActiv egyik forrása szerint ezért az EBA megpróbálja majd elkerülni, hogy egy-egy régió kitűnjön a teszteredményekkel, ráadásul szerinte ha Spanyolországban találnának több gyenge bankot, az sokkal veszélyesebb lenne, mint ha a német pénzintézetek kapnának rossz minősítést.

Az Európai Bank Hatóság július közepén teszi közzé a vizsgálatok eredményeit, az EU pénzügyminisztereinek találkozójával egyidőben, a nemzeti kormányok azonban szeretnék elkerülni, hogy egy-egy nagyobb bukás végül ismét pénzügyi segélycsomagok összeállítására késztesse őket. Az európai pénzügyminisztériumok magasrangú tisztségviselői már most azon dolgoznak, hogy hogyan segítsék ki azokat a bankokat, akik rossz minősítést kapnának a teszteken, Andrea Enria, az EBA elnöke is erre szólította fel a tagállamokat a múlt héten, a hatóság szóvivője pedig tegnap, június 28-án azt üzente a kormányoknak, hogy ne késlekedjenek betömni a banki tőkében jelentkező lyukakat, mert a teszteken ezeket fogják vizsgálni.

Bár az EBA szeretné az összes bank adósságállományának nyilvánosságra hozását, valójában a teszteken megbukott pénzintézetek száma az, ami megadja az ellenőrzés hitelét. „Ha ugyanaz lenne, mint legutóbb, amikor heten buktak el, az majdnem semmi, akkor senki nem hinné el" - magyarázta az EurActiv egyik forrása. „De nem lehet 50-et megbuktatni, mert akkor összeomlana a bankrendszer"

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo