Eu cikkek

Sokan továbbra sem érdeklődnek az internet iránt
Az Európai Unióban a háztartások 43 százalékában továbbra sincs internet - derül ki az Európai Bizottságnak a digitális technológia terjedéséről közzétett legfrissebb jelentéséből.

Titkolta az EU az etanol káros környezeti hatásait!
Világszerte több mint 40 állam kötelezi törvényben etanol-gyártásra a gazdaságot. Az Unió etanol-politikája azonban nem kívánatos mellékhatásokkal járhat, derült ki az Európai Bizottság által eltitkolt anyagokból. Az EB 1,5 milliárd tonna üvegházgáz-kibocsátásról hallgatott, ami az európai etanol-gyártás következményeként kerülne a légkörbe évente. Ez a mennyiség egyenlő Oroszország és India éves emissziójával.

Későn törleszt? Új jogszabályokról szavazott az EU!
Válságos gazdasági időkben a határidőn túli fizetés alapjaiban veszélyeztetheti a vállalkozások jövőjét, a talpon maradáshoz minden cégnek szüksége van az áruért vagy szolgáltatásokért járó pénzre, hogy ki tudja fizetni alkalmazottait és beszállítóit. A jelenség megfékezése érdekében új uniós szabályok bevezetéséről szavazott az EP fogyasztóvédelmi bizottsága.

Magyar elnökség: sokba kerül, sokat hozhat
Még nem tudni, mennyibe fog kerülni Magyarországnak jövőre az EU soros elnöki tisztének ellátása - de nemcsak vinni fogja a pénzt, hanem hozni is. Hozzávetőleges becslés szerint 230-250 rendezvényt bonyolítunk le a fél év alatt Magyarországon, átlagosan 160 (összesen mintegy 40 ezer) részvevővel.

Előrelépés: bűncselekmény lehet a hekkertevékenység
Az Európai Bizottság javaslatot tett arra, hogy az Európai Unióban nyilvánítsák bűncselekménnyé a rosszindulatú számítógépes programok előállítását és értékesítését.

A szénbányáknak 2014-ig mehetnek az adóforintok
Spanyolország engedélyt kap Brüsszeltől arra, hogy 2014 végéig megduplázza a szénbányászat állami támogatását, jelentette a Reuters bennfentesekre hivatkozva.

Rendszeresen tesztelné a bankokat az EU
Az EU valószínűleg rendszeresíti a bankok tesztelését, az augusztusi stabilitási próba mintájára. A tagországok pénzügyminiszterei Brüsszelben egyetértésre jutottak az ilyen stressztesztek szükségességében.

Komolyan büntetné az EU a fegyelmezetlen tagállamokat
A GDP 0,1 százalékával egyenlő éves bírságot kellene fizetnie az euróövezet minden olyan tagállamának, amely 3 százalék fölé engedi nőni a deficitet - ezt javasolja az Európai Bizottság. A büntetést olyan tagországra rónák ki, amely ellen már eljárás indult a túl nagy hiány miatt, és több ízben sem tett eleget a tanácsi ajánlásoknak.

A fegyelmezetlen államok milliárdos büntetéseket fizethetnek
A GDP 0,1 százalékának megfelelő éves bírságot kellene fizetnie az euróövezet minden olyan tagállamának, amely "több ízben nem tesz eleget a túlzott egyensúlyhiány esetén követendő eljárás keretében kibocsátott tanácsi ajánlásoknak" az Európai Bizottság szerdán nyilvánosságra hozott javaslata szerint.

Kérjük az EU-t: szükség van erre a támogatásra!
Magyarország az agrárminiszterek tanácsülésén kezdeményezte annak az ideiglenes szabálynak a meghosszabbítását, amelynek értelmében 15 ezer euróig külön bizottsági engedély nélkül nyújtható állami támogatás a mezőgazdasági termelőknek.
Jövőre az unió legversenyképesebb adórendszere lesz a magyar
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter megerősítette a HírTv-nek adott vasárnapi nyilatkozatában, hogy 2011. január elsejétől egykulcsos adórendszer és családi adózás lesz Magyarországon.
Bekeményíthet az EU
A kényszermunkával készült kínai termékeket importjának tilalmát fontolgatja az EU. Legalábbis a Bizottság hajlandó megvizsgálni az ilyen importtilalom lehetséges módjait, jelezte európai parlamenti képviselőknek Stefan Füle bővítési biztos Strasbourgban.
Így kerülné el az újabb válságot az EU
Három új európai felügyeleti hatóság fogja felügyelni a pénzintézetek, a pénzpiacok, a biztosítók és a nyugdíjalapok tevékenységét, egy negyedik testület pedig az unió gazdaságát veszélyeztető kockázatokat fogja figyelemmel kísérni. A parlament szerdán megszavazta a pénzpiaci felügyeletről szóló jogszabálycsomagot, amely alapjaiban alakítja át ezt a területet Európában.
"Magyarországot szoros figyelemmel kell kísérni"
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke szerint Magyarországot szoros figyelemmel kell kísérni, mert az ország középtávú gazdaságpolitikájának vonalai továbbra sem világosak.
Uniós rekorder lett Magyarország
Történelmi mélypontra csökkent a munkaköltségek növekedési üteme az Európai Unióban a második negyedévben. Magyarországon viszont csökkentek a munkaköltségek, sőt a nem bérjellegű kiadások mérséklésében Magyarország áll az első helyen.
Kezd felpörögni az EU
A korábban vártnál jobban alakul az Európai Unió gazdasági növekedése, és idén átlagosan megközelíti az 1,8 százalékot - jelentette be az Európai Bizottság hétfőn.
Mindenki költségvetésébe belenézne az EU
Az uniós országok pénzügyminiszterei jóváhagyták azt a javaslatot, mely szerint a jövő évtől kezdve minden tagállam még a nemzeti jóváhagyás előtt ismerteti a többi tagországgal költségvetési tervét.
Véget vet az EU a körbetartozásoknak?
Komoly változásokat hozhat a magyar cégek és közintézmények fizetési gyakorlatában is a késedelmes kifizetésekről szóló uniós irányelv október közepén várható módosítása, amely szerint a közintézmények számára 30 napos, a vállalkozások számára pedig 60 napos maximális fizetési határidő lenne kötelező - olvasható a Világgazdaság Online cikkében.
Szívesen tárgyalna hazánkkal az EU és az IMF
Az Európai Bizottság és az IMF is készen áll arra, hogy folytassa a tárgyalásokat, amikor azok a hatóságok megítélése szerint eredménnyel járhatnak - áll Oli Rehn európai pénzügyi biztos Herczog Editnek adott válaszában. A szocialista EP-képviselő még júliusban kérte ki a Bizottság álláspontját azzal kapcsolatban, hogy milyen feltételekkel folytatódhatnak a kormány és a pénzügyi szervezetek között hirtelen megszakadt tárgyalások.
Fizetési határidők: új szabályokon dolgozik az EU
A közintézményeknek és a magánvállalatoknak egyaránt tartaniuk kell majd magukat a fizetési határidőkhöz, ha el akarják kerülni, hogy magas kamatok halmozódjanak fel tartozásaikon. Ezt tartalmazza az uniós intézmények által kidolgozott kompromisszum, amely várhatóan a késedelmes kifizetésekről szóló uniós irányelv végleges formáját határozza meg.
Matolcsy: 20 év alatt beelőzzük az EU-t
A kormány olyan gazdaságpolitikát tervez, melynek eredményeképpen 2030-ra Magyarország meghaladja az EU fejlettségét - jelentette ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.
Mégis szükség lehet az IMF védőhálójára?
Magyarországnak szüksége lehet az IMF és az EU biztosította védőhálóra, főleg ha a nemzetközi hangulat negatívra fordul - közölte a Reutersnek adott nyilatkozatában Simor András, a jegybank vezetője.
EU: etikusabb magatartásra van szükség
Az Európai Bizottság elnöke szerint a stabilitási paktum betarttatásának érdekében az EU-nak „értelmesebb ösztönzőkre és szankciókra" van szüksége. Barroso szerint Európa helyes irányba halad a válság leküzdésében.
"Nincs többé Franciaország, nincs többé Lengyelország"
Lech Walesa, a lengyelországi Szolidaritás szakszervezet egykori vezetője, Nobel-békedíjas úgy véli: a világon még sokat kell változtatni, hogy megfeleljen a hidegháború utáni korszaknak.
Lesz újabb IMF, EU, kormány forduló
Folytatódhatnak a gazdaságpolitikai tárgyalások az ősszel a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval (EU) - erősítette meg a Nemzetgazdasági Minisztérium sajtóosztálya a Bloomberg hírügynökség kedden este kiadott információját.
Kiket bosszantott fel eddig a kormány?
Magyarország konfrontációs pályán halad címmel közölt cikket a Die Presse című osztrák lap kedden a magyar gazdaságpolitikáról. A miniszterelnök azzal indokolja a "kompromisszum nélküli konfrontációs pályát", hogy az országnak nem "friss pénzre" van szüksége az IMF-től, hanem mindenekelőtt erősebb gazdasági növekedésre.
Vámgondjai támadtak az EU-nak
A Világkereskedelmi Szövetség azt szeretné, ha az EU maradéktalanul megfelelne az 1996-ban született nemzetközi vámtarifa-egyezményben foglaltaknak, miszerint minden IT-termékkörre nulla százalékos importvám vonatkozik.
A magyar nyugdíjreform hatásait is vizsgálja az EU
Az Európai Bizottság várhatóan három héten belül válaszol arra a megkeresésre, amelyben kilenc tagország azt kérte, hogy az EU vegye figyelembe a korábban nyugdíjreformot végrehajtó tagállamok reformmal kapcsolatos költségeit - ezt jelezte a pénzügyi biztos szóvivője, Amadeu Altafaj Tardio a bizottság szokásos napi sajtótájékoztatójáén, kedden.
Magyar jelentkezőket vár az EU
Az Európai Bizottság immár ötödik alkalommal hirdette meg az Európai Vállalkozási Díj-pályázatot. A pályázaton azokat a sikeres kezdeményezéseket, vállalkozási elképzeléseket és gyakorlatokat díjazzák, amelyek előmozdítják a vállalkozói tevékenységet és jól tükrözik a vállalkozók társadalomban játszott szerepét.
2011 végéig biztosan kibírja Magyarország
Az OTP szakértőinek számításai szerint az ország finanszírozása az IMF/EU hitelcsomag eddig fel nem vett része nélkül is biztosított 2011 végéig - mondta Bencsik László vezérigazgató-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Folytatja a szénbányászat támogatását az EU?
Magyarországon, Lengyelországban, Spanyolországban, Romániában, Németországban és Szlovákiában közel 3,2 milliárd eurónyi támogatást készült kiosztani idén a szénbányáknak az EU, jelentette a Reuters egy friss tervezetre hivatkozva. Az ezt övező kritikák miatt azonban elhalasztották a szubvenciók bejelentését.
Mutasson példát Ön is!
A Nemzetgazdasági Minisztérium, mint az „Európai Vállalkozási Díj" projekt nemzeti koordinátora, meghirdeti az Európai Bizottság által 2005-ben alapított, 2010-ben már ötödik alkalommal kiírt „Európai Vállalkozási Díj" pályázatot.
Tőzsdei reakciók a hétvége eseményeire
Erőteljes gyengülés bontakozott ki a forint piacán, miután hétvégén megszakadtak a tárgyalások a magyar kormány és az IMF között. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy az állam már régóta nem is szorult rá a hitelkeretre, hiszen közvetlenül a piacról finanszírozta önmagát.
Félúton az EU a 20 százalékos megújuló-részarány felé
A 27 tagállamot tömörítő Európai Unióban 2008-ban 0,6 százalékkal nőtt a megújuló energiák részesedése az összenergia-használatból. Az EU mindössze félúton jár a 2020-ra vállalt 20 százalékos megújuló energia részarányra történő átállásban, ismertette kutatási eredményeit az Eurostat, az EU statisztikai hivatala.
Minden tízedik európai munkanélküli
Júliusban a várt mértékben nőtt az euróövezeti infláció júliusban, miközben már a negyedik hónapja stagnált a munkanélküliség júniusban - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat péntek.
477 ezres minimálbér sem elképzelhetetlen
Luxemburgban a legtöbb (477 ezer forintnak megfelelő euró) és Bulgáriában a legkevesebb (mindössze 35 ezer forintnyi euró) a munkavállalóknak fizethető legalacsonyabb bruttó bér,ami közel tizennégyszeres különbséget jelent - olvasható az Inforadió.hu hírportálon.
Elszállt álmok
Nem csupán a világ pénzügyi rendszere élte és éli át válságot. Fény derült arra is, hogy napjaink túlzott mértékű fogyasztása fenntarthatatlan, s hogy a demográfiai változások is sürgős feladatokat rónak ránk. Világossá vált: az eddigi életmód fenntarthatatlan. Most jönnek a kiigazítások. Kérdés, hogy egyben megoldások-e.
Magyar elnökség: költségvetés, csatlakozás, romakérdés
A kormány meghatározta a magyar EU-elnökség lehetséges politikai célkitűzéseit szerdai ülésén: a gazdasági prioritások egybeesnek az unió céljaival - mondta Győri Enikő, EU-ügyekért felelős kijelölt államtitkár a Külügyminisztériumban tartott háttérbeszélgetésen.
Banki stressztesztek: elszalasztott lehetőségek?
Nem alkalmas a banki streszteszt az európai bankrendszer iránti bizalom gyors és jelentős erősítésére - vélik elemzők, akik szerint a Európai Bankfelügyeletek Bizottsága (CEBS) elszalasztotta a lehetőséget a bankrendszer válságtűrő képességének javítására.
Magyarországot dicséri a The Times
A Nemzetközi Valutaalappal (IMF), valamint az Európai Unióval folytatott magyar tárgyalásokról közölt cikket a The Times brit konzervatív napilap. A felháborodás zajai visszhangoznak Brüsszeltől Washingtonig, Magyarország - akárcsak A majmok bolygója című film rabszolgái - kimondta a tiltott szót, a nemet - fogalmaz a szerző a lap vélemény oldalán szereplő írásának bevezetőjében.
Haladékot kapott Magyarország
Az idei év szeptember 30-ig kapott haladékot Magyarország arra, hogy benyújtsa az Európai Bizottságnak a nemzeti megújuló energia cselekvési programot - közölte a nemzetgazdasági minisztérium sajtóosztálya.
Az EU és a bankadó
Bár nem kívánt véleményt nyilvánítani a kormány adócsomagjáról Michel Barnier, az unió belső piaci biztosa, közvetetten mégis utalt rá, továbbra sem tartják megfelelő struktúrának a magyar bankadót. A biztos ugyanakkor hozzátette, nincsenek ideológiai ellenvetései a pénzügyi intézmények megadóztatásával szemben.
Tévesek az ipari lobbi ellenérvei: olcsóbb a klímavédelem
Az EU ambiciózusabb klímavédelmi célkitűzései új munkahelyeket és a zöld gazdasági fellendülést eredményezhetnek. Mi igaz az ipari lobbi által emlegetett érvből, hogy az emisszió-csökkentés versenyhátrányt okoz? Az Európai Bizottság jelentése - több más hatástanulmánnyal egyetemben - cáfolni látszik e nézetet.
Rekord összeget költenek az intelligensebb Európára
Európa eddigi legnagyobb kutatás-fejlesztési beruházását jelentette be Máire Geoghegan-Quinn európai biztos. Az Európai Bizottság csaknem 6,4 milliárd eurót különített el kutatási és innovációs célokra, elsősorban az intelligens növekedés és a munkahelyteremtés ösztönzésére.
IMF-vita: gyors egyezség nem lesz Orbánékkal
Nem valószínű a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val kialakult nézeteltérések gyors megoldása - erre következtetnek londoni felzárkózó piaci elemzők a tárgyalások félbemaradása után kiadott IMF-közlemény szövegéből.
Tegnap egymilliárdot húztak ki a zsebünkből?
A hétfői árfolyammozgással egymilliárddal nőttek a devizahitelesek törlesztő részletei - állítja a Generali Alapkezelő. Az ország ugyanakkor nincs bajban, "kellő fegyelmezettség mellett képes magát finanszírozni".
Az EU és az IMF után: hogyan tovább?
Idén 3,8 százalékos, jövőre pedig 3 százalék alatti magyar költségvetési hiányt szeretne látni Brüsszel - erősítette meg magyar újságíróknak nyilatkozva Matthew Newman, az Európai Bizottság szóvivője a Budapesttel szemben támasztott elvárásokat. Külföldi elemzők szerint a forint romlásával és devizahitelesek helyzetének romlásával is járhat a tárgyalások felfüggesztése.
Itt a kérdés: bankadó, vagy megszorítások?
A kormány ragaszkodik a bankadó bevezetéséhez, mert az egy megszorító csomag egyetlen alternatívája - jelentette ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában hétfőn.