Eu cikkek
Elszólta magát a cseh miniszterelnök?
A cseh EU-elnökség cáfolja azokat az értesüléseket, melyek szerint Mirek Topolánek miniszterelnök a héten úgy utalt volna az Egyesült Államok gazdaságélénkítő csomagjára, hogy az maga „a pokolba vezető út". Az elnökség szerint a miniszterelnököt félreértelmezték. Az amerikai elnök, Barack Obama április 5-én tesz látogatást Prágába, hogy részt vegyen a transzatlanti csúcstalálkozón.
Június 7-én lesznek a választások
Sólyom László köztársasági elnök június 7-ére írta ki a magyarországi európai parlamenti választásokat. Az unió tagállamaiban június 4-e és 7-e között választják meg az EP új tagjait a következő öt évre, a tagállamok saját maguk választhatnak a négy nap közül.
Szélsőjobbos lesz az Európai Parlament atyja?
Martin Schulz, az Európai Parlament szocialista frakciójának vezetője belső szabályok megváltoztatására szólította fel a Parlamentet, annak elkerülése érdekében, hogy júliusban a szélsőséges nézeteiről ismert Jean-Marie Le Pen nyithassa meg az új ülésszakot.
MSZP: az EU Gyurcsánytól tanul
Nem volt hiábavaló a március eleji magyar pénzügyi és banki javaslatcsomag, annak egyre több elemét veszi át az Európai Unió - mondta Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti (EP-) delegációjának vezetője az EP hétfői strasbourgi plenáris ülésén, napirend előtti felszólalásában.
Egy buszjegybe kerül a klímaváltozás megállítása
Az európai vezetők brüsszeli találkozójukon elismerték, hogy a klímaváltozás leküzdése érdekében a fejlett világnak elő kell teremtenie a fejlődő országokat segítő pénzforrásokat, azonban konkrét összegekről nem beszéltek, amellyel megalapozhatnák ezeket a terveket. A Greenpeace szerint a konkrét pénzügyi vállalások hiánya nem visz minket közelebb egy globális klímamegállapodás felé az ez év decemberében tartandó ENSZ Klímakonferencián.
Számolgatják: megmenekül-e Kelet-Európa?
A valószínűsíthető igények miatt jelentősen emelni kell azt az uniós hitelkeretet, amely az EU-tagországok középtávú fizetésimérleg-problémáinak kezelését hivatott segíteni, és amelyből Magyarország már kap támogatást, mondták londoni feltörekvő piaci elemzők.
"Nemcsak a magyarok, egész Európa küszködik..."
Jó, hogy a válság időszakában nem vagyunk kitéve nyílt protekcionizmusnak, elképzelni is rossz, mi lenne, ha az európai országok a recesszió miatt nyílt kereskedelmi háborúba keverednének egymással. Az unió ad megoldást erre. A napi problémákkal küszködve hajlamosak vagyunk figyelnem kívül hagyni a nagy összefüggéseket, pedig lehet, hogy ezek nélkül még nagyobbak lennének a gondjaink, mondja dr. Fazakas Szabolcs európai parlamenti képviselő, akivel nemcsak a krízisről, az aktuális energiagondokról, hanem a közelgő európai parlamenti választásokról is beszélgettünk.
Mi lesz a szegény posztkommunistákkal?
Csak az együttműködés és a szolidaritás akadályozhatja meg Kelet-Európában az önbeteljesítő jóslatok megvalósulását, fejtette ki a Wall Street Journal hasábjain a bruegeli egyetem két kutatója.
Költsünk vagy a bankokat regulázzuk?
A nemzetközi gazdasági válság megfékezésére globális gazdaságösztönző lépéseket szorgalmaz az Egyesült Államok, és ez törést okozhat Amerika és Európa között, amely inkább a pénzügyi újraszabályozásra törekszik, írta a The Wall Street Journal.
Egész Európában nehéz állást találni
Németország, Szlovákia, Lengyelország és Bulgária kivételével minden európai uniós tagállamban nőtt a munkanélküliség év elején a nemzetközi gazdasági válság miatt - állapította meg havi munkaügyi jelentésében az Európai Bizottság.
A pénz megvolt, de képtelenek voltunk felhasználni
A kormány 13 kiemelt projekt korábban megítélt uniós támogatását vonta vissza mintegy 30 milliárd forint értékben - közölte a kormányszóvivői iroda szerdán.
Horvátország utolsó esélye jön?
A Horvátország uniós csatlakozását veszélyeztető horvát-szlovén határvita megoldására Olli Rehn bővítési biztos korábban egy nemzetközi közvetítőcsoport felállítását javasolta. Ljubljana hajlik elfogadni ezt a közvetítést, Zágráb egy héten belül dönt. Rehn szerint ez Zágráb utolsó esélye, hogy tartani tudja a tervezett csatlakozási menetrendet.
Gyurcsány kosarat kapott, de nem adja fel
A német ellenkezés dacára "nagyon is él" a 180 milliárd eurós közép-kelet-európai stabilizációs programra tett magyar javaslat, idézte a szerdai Financial Times Gyurcsány Ferencet.
A tanyákra is betör az internet?
Gyorsítani kell az Európai Unió vidéki lakosságának hozzáférését a nagy sebességű internetszolgáltatásokhoz, sürgette kedden kiadott közleményében az Európai Bizottság.
Csak az a kérdés, mennyivel drágul a cigaretta
Az Európai Parlament gazdasági- és monetáris ügyekért felelős szakbizottsága fokozatosa emelné a dohánytermékek jövedéki adóját. Szerintük 2014-ig minimum dobozonkénti másfél euró lehet ez az adónem.
Borult a lisszaboni stratégia
A lisszaboni célok - vagyis, hogy az Európai Unió 2010-re a világ legversenyképesebb, tudásalapú, magas foglalkoztatású gazdasága legyen - a válság miatt nem fognak teljesülni. Egyre inkább körvonalazódni látszik, hogy mély és hosszan tartó recesszióra kell felkészülniük az európaiaknak.
Megszűnik az egységes Európa?
A magyar javaslat elutasítása az Európai unió állam- és kormányfőinek Brüsszelben tartott rendkívüli csúcstalálkozóján a kelet-európai szolidaritási alap létrehozására a bizonyítéka annak, hogy a gazdasági válság inkább a nacionalizmust erősíti, mintsem konszenzust teremt Európában - írja az International Herald Tribune (IHT) című napilap. A Le Figaro szerkesztőségi cikkében ezzel szemben úgy véli, hogy a cseh EU-elnökség jól tette, hogy az egység nevében ellenállt a magyar kérésnek.
Sarkozy: "nincs szabadság szabályok nélkül"!
Nem azonosítottak konkrét protekcionista problémát vasárnapi találkozójukon az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői - jelentette ki brüsszeli sajtótájékoztatóján a kötetlen ülésen elnöklő Mirek Topolánek cseh kormányfő.
Nem Magyarország a leggyengébb láncszem!
A Goldman Sachs szerint Magyarország külső finanszírozási helyzete még egy kevésbé optimális esetben sem tartozna a leggyengébbek közé. Ettől függetlenül Gyurcsány Ferenc által is szorgalmazott kelet-európai bankmentő csomagot Merkel kancellár elutasította, és az euróbevezetés feltételeinek könnyítéséről szóló, óvatos kelet-európai kezdeményezéseket sem fogadták kitörő örömmel a brüsszeli rendkívüli uniós csúcson...
Gyurcsány már új vasfüggönytől tart
Négyféle teendőt foglal magában az a Közép-Európának szóló, 180 milliárd euró értékű stabilizációs és integrációs program, amelyet Magyarország kezdeményezett a gazdasági válság leküzdésére, jelentette be vasárnapi brüsszeli sajtótájékoztatóján Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.
Könnyítést kapunk az uniós pályázatoknál
Danuta Hübner regionális politikáért felelős biztos bejelentette: nagyobb rugalmasságot kaphatnak a tagállamok a strukturális alapok felhasználása tekintetében. A javaslatok értelmében a tagállamok négy strukturális alap forrásaihoz hosszabb ideig férhetnek hozzá, valamint a korábbinál ötször nagyobb mozgásteret kapnak forrás-átcsoportosításra.
A németeknek jövőre sem lesz jobb
Az Európai Gazdasági Tanácsadó Csoport előrejelzése szerint 2010-ben az eurózóna országai közül egyedül a német gazdaság zsugorodása folytatódik, míg az euróövezet többi gazdasága növekedésnek indul. Németországot különösen a befektetői környezet bizonytalansága és az export visszaesése érinti kedvezőtlenül.
"Júliusban már volt gondja? Nem kap pénzt!"
Az Európai Bizottság szerdán jóváhagyását adta két, vállalkozásoknak szánt támogatási intézkedésre, amelyet Magyarország a jelenlegi gazdasági válság kezelése érdekében helyezett kilátásba.
Az EU beperelte Magyarországot
Az Európai Bíróság elé citálja Brüsszel Magyarországot a vagyonátruházási illeték diszkriminatív alkalmazása miatt. Eddig vártak.
Létrejöhet az integrált európai haderő
A határozott és hatékony kül- és biztonsági és védelmi politikához Stratégiai autonómiára van szüksége az EU-nak az EP szerint. Ehhez többek között fel kell állítani egy állandó uniós operatív főhadiszállást és közös fegyverzettel rendelkező európai haderőt kell szervezni - vélik az EP-képviselők.
Öles léptekkel haladunk az antidemokratikus EU felé?
Nincs alternatívája az EU-tagságnak, az integráció formájának viszont van - véli a cseh államfő. Szerinte a demokrácia alapja a szabad véleménycsere, a Lisszaboni Szerződés - és így az EP szerepének növelése - pedig csak növelné a demokráciahiányt.
EU: nőtt az életszínvonal az új tagállamokban
Az új tagállamok számára az életszínvonal emelkedését, a régiek számára pedig az export- és beruházási lehetőségek bővülését hozta az Európai Unió öt évvel ezelőtti bővítése - állapította meg az Európai Bizottság az évforduló alkalmából készített értékelésében. Következtetései között az is szerepel ugyanakkor, hogy az új országok nemzetgazdaságának teljes integrálása, a jövedelmi szintek teljes felzárkóztatása még a jövő feladata. Ügyelni kell a piacok további integrálására, a teljes uniós joganyag átültetésére és betartására. További erőfeszítések szükségesek az elért eredmények megőrzésére és a külföldi befektetések szintjének növelésére ezekben az országokban.
Beszólt az EU-nak, megvonták a támogatást
Az Európai Parlament Elnöksége által hozott döntés megfosztotta "európai párt" státuszától az ír üzletember, Declan Ganley vezette euroszkeptikus Libertas pártot, egyszerre visszavonva a február elején számukra megszavazott támogatásokat is.
"Nő, vagy férfi? Ha nő, kisebb fizetést neki!"
Amíg a nők, különösen a gyermekes anyák jóval kevesebbet keresnek a férfiaknál, "nőarcú marad a szegénység" - fogalmazott Gurmai Zita, az Európai Szocialisták Nőszervezetének elnöke, a bérkülönbségekről rendezett pénteki budapesti tanácskozáson.
EU ajánlás: néha elég az 5-6 százalékos áfa
Az Európai Parlament február 19-i plenáris ülésén nagy többséggel támogatta Kovács László adó- és vámpolitikáért felelős európai biztos kedvezményes áfa-kulcsokról szóló javaslatát, amely a nagy munkaigényű és helyileg nyújtott szolgáltatások körét érinti.
A csehek is rábólintottak
Az EU soros elnökségét betöltő Csehország döntéshozói megerősítették a Lisszaboni szerződést. A cseh ratifikáció befejezéséhez még szükség van a Szenátus jóváhagyására és az elnök ellenjegyzésére.
Ön milyen logót választana a magyar elnökségnek?
Göncz Kinga külügyminiszter, az EU-elnökségi munkacsoport, valamint a Miniszterelnöki Hivatal és a Külügyminisztérium képviseletében ünnepélyes keretek között vehette át nyereményét a 2010-2011-es spanyol-belga-magyar csoportos EU-elnökség nemzetközi logópályázatának 10 magyar döntőse.
Fokozatosan leáll a hagyományos tévéadás
Az Európai Unió tagállamai fokozatosan leállnak az analóg sugárzással, a digitális televíziózásra való átállás a következő három évben fokozatosan zajlik. Magyarország 2012 végéig ígéri végrehajtani az uniós szabályokat, öt tagállamban már leállt a hagyományos műsorszórás.
Veszélyben a bolgárok és a románok pénze?
Az Európai Bizottság által tegnap kiadott jelentés Románia és Bulgária igazságügyi reformjának, valamint a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harcának eredményeiről ugyan szankciókat nem tartalmaz, de a nyári átfogó jelentés előtt figyelmezteti a két országot. Ha a két tagország a következő félévben sem tud meggyőző eredményeket felmutatni, a Bizottság megtagadhatja az uniós támogatások kifizetését.
Spórolós lesz hazánk uniós elnöksége
A korábbi elképzelésekhez képest takarékosabb uniós elnökségre készül Magyarország a gazdasági válság miatt - mondta Iván Gábor külügyi szakállamtitkár Budapesten az elnökségi trió másik két tagja, Spanyolország és Belgium államtitkáraival tartott egyeztetést követő sajtótájékoztatón.
Rábólintott az EU a magyar bankcsomagra
Jóváhagyta az Európai Bizottság csütörtökön a pénzügyi válság sújtotta magyar bankok támogatására kidolgozott intézkedéscsomagot.
Sarközy "kiverte a biztosítékot"
A gazdasági válság leküzdéséről február végén tartandó rendkívüli EU-csúcsnak az a célja, hogy a résztvevők elutasítsák a protekcionizmust - szögezte le az unió soros cseh elnöksége nevében Miroslav Kalousek cseh pénzügyminiszter.
Ez egyszer nem Magyarország a fekete bárány...
Túlzott deficit miatti uniós eljárás megindítása várható legkevesebb hat EU-tagállam - Franciaország, Görögország, Írország, Lettország, Románia és Spanyolország - ellen a közeli jövőben, közölték hétfőn brüsszeli diplomáciai források.
Nyáron jön a várva várt fordulat?
Az év második felében fokozatos gazdasági javulást remél Joaquín Almunia, az Európai Unió pénzügyi biztosa. Egyelőre hiányzik a bizalom.
Új kapuk nyílhatnak a kkv-k előtt
"A jelenlegi gazdasági helyzetben mindent meg kell tenni az európai foglalkoztatás gerincét adó kis - és középvállalkozások megsegítéséért, hiszen a válságkezelésnek ez lehet az egyik legfontosabb eleme. A működő kereskedelmi védelmi intézkedések mellett a rendkívüli szituációkban ideiglenes védőintézkedésekkel is segíteni kell a kkv-kat" - hívta fel a figyelmet Herczog Edit, amikor üdvözölte, hogy az Európai Parlament strassbourgi plenáris ülésén nagy többséggel elfogadták az európai kis- és középvállalkozások világkereskedelemben betöltött szerepének megerősítéséről szóló jelentést.
Obama máris meghátrált
Nemzetközi és európai uniós nyomás hatására az Amerikai Egyesült Államok szenátusa módosította a gazdaságélénkítő csomagról szóló törvényjavaslat "Vásárolj amerikait!" elnevezésű cikkelyét.
EU: Magyarország is készítsen vésztervet!
Uniós és tagállami vésztervekkel és gyorsan hozzáférhető gáztartalékokkal készülne az EP az orosz-ukrán gázvitához hasonló krízishelyzetekre.
Szegeden épülhet az uniós szuperlézer
A helyszínértékelő bizottság javaslata alapján Magyarország Szegeden látná a legszívesebben az európai szuperlézert, tartalék helyszínnek pedig Pécset jelöli meg pályázatában - tájékoztatott a Kutatás-fejlesztésért Felelős Tárca Nélküli Miniszter Hivatala.
"Magyarország nagyon jól teljesít"
Magyarország csaknem teljes egészében (95 százalékban) felhasználta a 2000-2006 időszakra megítélt keretét, nyárig meglehet a 100 százalék.
EU-nagykövet: ennek sértődés lesz a vége
Kanada és az Európai Unió hétfőn tiltakozott a "Vásárolj amerikai árut" irányelv ellen, amely a képviselőház által múlt héten elfogadott 819 milliárd dolláros gazdasági ösztönző csomag része.
Intellektuális kihívás a magyar elnökség
Nemcsak szervezési feladatot, hanem mindenekelőtt intellektuális hozzájárulást jelent Magyarország számára 2011-ben az uniós elnöki teendők ellátása, a felkészülés terén azonban hazánk komoly késésben van - hangsúlyozta Pálinkás József "A magyar EU-elnökség szakpolitikai stratégiái" c. konferenciasorozat nyitóeseményén elmondott beszédében.
EP választás: miért, hogyan, mikor?
Elindult az Európai Parlament választási honlapja, amelyen számos adatot, információt találhat a 2009-es EP-választás időpontjáról, módjáról, az egyes EU-országokról, tovább az Európai Parlament mostani, 2004-2009-es ciklusának tevékenységéről, a képviselőkről és a frakciókról.
Nagy lökést kaphat az e-számlázás
Az elektronikus számlázás európai unión belüli elterjesztésére tett javaslatot szerdán az Európai Bizottság, az intézkedés célja, hogy tovább csökkentse a cégek adminisztratív terheit.