A tagállamoknak 2009. december 28-ig kell bevezetniük teljes körűen a szolgáltatási irányelvet, ami, csakúgy, mint az áruk és termékek esetében, a szolgáltatások piacát is megnyitná magányszemélyek és cégek számára.
„Néhány tagállam azonban úgy határozott, hogy korlátozza a 2004-ben, illetve 2007-ben csatlakozott új tagállamok polgárainak munkavállalását" - utalt Herczog Edit arra, hogy Németország és Ausztria 2011-ig kívánja fenntartani a korlátozást, minden komolyabb gazdasági és szociális indok nélkül, illetve Franciaország és Belgium hasonló szabályozást tart érvényben Romániával és Bulgáriával szemben.
Lengyel invázió
Az eredeti - azóta számos ponton „fékezett habzásúvá" tett - javaslat nagy vihart kavart a tagállamok körében. Emlékezetes, hogy a franciák a lengyel vízvezetékszerelők inváziójával riogattak, miközben a csatlakozás után a regisztrált lengyelek száma 15000-ről 14000-re csökkent az országban, egyes szakmákban pedig súlyos munkaerőhiánnyal számolhatunk egész Nyugat-Európában.
Herczog Edit szerint ezek az intézkedések nagymértékben hátráltatják a szolgáltatási irányelv alkalmazását, amelynek egyik alappillére a gazdasági és nemzetiségi alapon történő diszkrimináció teljes eltörlése a tagállamokban. „Az irányelv nagymértékben segítené a kis- és középvállalkozásokat, hozzájárulna a munkahelyteremtéshez és a gazdasági növekedéshez, úgy, hogy eközben mindvégig szem előtt tartja a fogyasztók érdekeit" - véli Herczog - „ezért nem áldozhatjuk fel a tagállami érdekek oltárán".