Az EU 27 tagállamának december 28-ig kellett átültetnie saját jogrendszerébe a szolgáltatási irányelv rendelkezéseit, ami formálisan mindenütt meg is történt. Ugyanakkor a nemzeti ipari és kereskedelmi kamarák visszajelzései szerint a direktívából fakadó jogalkotási feladatokat a tagállamok harmadában nem sikerült maradéktalanul és pontosan végrehajtani. „Örömmel tölt el, hogy sok éves huzavona után megteremtődtek a szabad szolgáltatásnyújtás feltételei az egységes piacon - mondta Herczog Edit -, ám az Európa-szerte súlyos foglalkoztatási problémákhoz vezető válság közepette elsődleges politikai és gazdasági kérdés, hogy a gyakorlatban is megvalósuljon az irányelv valamennyi rendelkezése".
A szocialista EP-képviselő szerint aggodalomra ad például okot, hogy a szolgáltatási irányelvben előirányzott egyablakos ügyintézési pontokat sok tagállamban kapkodva, az utolsó pillanatban hozták létre, ezért félő, hogy a rendszerek összehangolatlansága miatt az interneten keresztül történő ügyintézés egyelőre nem lesz zökkenőmentes. Gondot jelent az is, hogy a tagállamok nagy többségében ezek az ügyintézési pontok csak a nemzeti nyelven hozzáférhetők a vállalkozók számára. Márpedig az irányelv egyik fő célja éppen az volt, hogy csökkentse a kkv-kra nehezedő adminisztratív terheket - emlékeztetett Herczog Edit, aki annak idején az új tagállamok EP-képviselői között meghatározó szerepet játszott a szolgáltatási direktíva legvitatottabb részeinek kidolgozásában.
Az egyablakos ügyintézési pontok kialakítása, a nemzeti jogszabályok egyszerűsítése és az egyéb vállalkozásbarát intézkedések nagy mértékben elősegíthetik a kkv-k új piacokra való belépését, aminek a kínálat bővülése révén a fogyasztók is egyértelmű nyertesei lesznek. Éppen ezért a tagállamok illetékes hatóságai a szolgáltatási irányelv átültetése után sem ülhetnek ölbe tett kézzel, okos kommunikációval mindent meg kell tenniük azért, hogy a kkv-k nemzeti szinten is teljes körű és pontos információkhoz jussanak az új lehetőségekről. „Ezen is múlik, hogy mennyire lesz hatékony az uniós válságkezelés és mennyi munkahelyet tudunk Európában megmenteni" - figyelmeztetett Herczog Edit.