Az Irányító Tanács közleménye melegen üdvözli a magyar kollégák részvételét a következő két évre tervezett előkészítő tervezési és költségkalkulációs munkában, amelynek lezárása után várható döntés az ESS megépítéséről. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozza, hogy a „magyar kutatók hozzájárulása az ESS technikai tervezéséhez felbecsülhetetlen értékű volt", és „az ESS megépítéséhez szükség van a magyar tudományos közösség és a magyar ESS-team szakértelmére."
A meghívást Korányi Dávid államtitkár és Allan Larsson volt svéd pénzügyminiszter által vezetett magyar és svéd kormánydelegációk találkozása előzte meg december 1-jén. E tárgyalások eredményeit összefoglaló dokumentum kiemeli, hogy az Európai Unió által megbízott ESS Helyszínértékelő Bizottság megállapította, hogy „Debrecen kiválóan alkalmas helyszín egy európai tudományos nagyberendezés megvalósítására, és Magyarország továbbra is törekszik egy ilyen berendezés befogadására."
Pénzügyileg is megérné
Egy ilyen projekt nemcsak egyedülálló tudományos, gazdasági és kulturális nemzetfejlesztési lehetőség, hanem - pl. a CERN nagyon jól ismert mintájára Svájc szempontjából - jelentős közvetlen költségvetési jövedelemforrás is az évtizedeken keresztül az országba befolyó nemzetközi finanszírozás közvetlen eredményeként - állítja az ESS Magyarország Nonprofit Zrt.. Az ESS esetében a projektben résztvevő partnerországoktól a projekt megépítésére, majd üzemeltetésére érkező mintegy évi 100 millió euró rendeltetés szerinti elköltése önmagában évi kb. 40 millió euró (11 milliárd Ft) költségvetési többletbevételt eredményez az ESS helyszínén.
Mivel az ESS pályázat előfeltétele volt legalább az 1) pontnak megfelelő partner szintű részvétel vállalása (lásd alább), az ESS projekttel kapcsolatos minden további magyar tevékenység e partnerség egy részeként, tehát minden további kötelezettség- és költségvállalás nélkül valósítható meg. Az ESS IT projekttervező munkájában való mértékadó magyar részvétel nagyban növelni fogja az ország tudományos rangját és esélyeit, hogy az Európai Tudományos Térség megvalósításának fontos komponense legyen.
- Tagként jelentős, a hazai kutatás nemzetközi súlyának megfelelő mértékű anyagi hozzájárulással támogatunk külföldön (gyakorlatilag kizárólag Nyugat Európában) üzemelő nagyberendezéseket (pl. CERN, ESRF, ILL, European XFEL stb.).
- Magyar illetőségű forrásból szándékoznak finanszírozni több helyszínre tervezett nemzetközi berendezéslánc hazai elemének építését és működtetését (pl. ELI).
- A magyar ESS pályázati folyamat célja ezeknek a saját erőforrásainkat mozgósító programok európai ellentételezése: egy túlnyomó részben nemzetközi anyagi és szakértői forrásokból megvalósuló, sok évtizedes élettartamú európai tudományos nagyberendezés létrehozása Magyarországon. Erre eddig nem volt példa.