Az európai pofon: 4 millió állás szűnt meg

A gazdasági válság hatására 4 millió állás szűnt meg Európa-szerte, ugyanakkor az európai munkaerőpiacok a vártnál rugalmasabban reagálnak a válság súlyos hatásaira - áll a Bizottság legfrissebb, európai foglalkoztatásról szóló jelentésében.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A krízis szedi az áldozatait az EU munkaerőpiacán, és javarészt visszafordította a 2000 óta elért a foglalkoztatásnövekedést, írja a munkaerőpiaci jelentés (Employment in Europe Report). A foglalkoztatás szűkülésének terhét leginkább a férfiak, a fiatalok, az alacsony képzettségűek és a határozott idejű szerződéssel foglalkoztatottak viselik. A Bizottság szerint a hatást valamennyivel csillapította a rövidített munkaidő és más módszerek alkalmazása. Azonban bármilyen fontosak is, ezek a rövid távú intézkedések önmagukban azonban nem elegendők a sikeres kilábaláshoz: a foglalkoztatásra irányuló szakpolitikáknak az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való átmenetre kell fókuszálniuk.

A jelentés rámutat: az európai munkaerőpiacok jelentős dinamikát mutattak ez elmúlt években, hiszen évente az európai munkavállalók mintegy 22 százaléka munkahelyet vált. Ez szemlátomást a '90-es évek vége óta zajló tartósabb emelkedés - az inaktivitásból és a munkanélküliségből a foglalkoztatásba történő átmenet - részét képezi, ami arra enged következtetni, hogy alapvető szerkezeti javulás történik a munkaerőpiacokon.

A pozitív tendenciából azonban nem minden munkavállaló részesül egyenlően. A '90-es évek óta ugyan csökkent a tartós munkanélküliek száma, a probléma azonban továbbra is komoly kihívást jelent. Az utóbbi években az EU-ban az összes munkanélküli időszak közel 45%-a egy évnél hosszabb ideig tartott; ez az adat az Egyesült Államokban csupán 10%.

Zöld a jövő

A jelentés szerint az EU-nak a versenyképes alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság irányába tett lépései fontos hajtóerőt jelentenek a munkaerőpiac szempontjából. Elképzelhető ugyan, hogy a teljes nettó munkahelyteremtés nem lesz hatalmas - hiszen az új „zöld" munkahelyek létrejötte és a meglévő munkahelyek „kizöldítése" részben más munkahelyek megszűnésével is járhat -, az ennek alapját képező szerkezeti változások azonban a munkavállalók gazdasági ágazatokon és készségtípusokon átívelő átrendeződését fogják magukkal vonni.

Az éghajlatváltozás és a hozzá kapcsolódó szakpolitikai intézkedések a Bizottság szerint jelentősen befolyásolni fogják a készségek iránti jövőbeni keresletet. Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság által igényelt új kompetenciák - legalábbis kezdetben - a magasan képzett munkaerőnek fognak kedvezni. Később azonban az új technológiák piaci megjelenésével az alacsonyabban képzett munkavállalók is képesek lesznek betölteni a munkahelyeket, amennyiben megfelelő képzésben részesülnek.

A jelentés teljes szövege ezen az oldalon olvasható.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo