Az európai pofon: 4 millió állás szűnt meg

A gazdasági válság hatására 4 millió állás szűnt meg Európa-szerte, ugyanakkor az európai munkaerőpiacok a vártnál rugalmasabban reagálnak a válság súlyos hatásaira - áll a Bizottság legfrissebb, európai foglalkoztatásról szóló jelentésében.

A krízis szedi az áldozatait az EU munkaerőpiacán, és javarészt visszafordította a 2000 óta elért a foglalkoztatásnövekedést, írja a munkaerőpiaci jelentés (Employment in Europe Report). A foglalkoztatás szűkülésének terhét leginkább a férfiak, a fiatalok, az alacsony képzettségűek és a határozott idejű szerződéssel foglalkoztatottak viselik. A Bizottság szerint a hatást valamennyivel csillapította a rövidített munkaidő és más módszerek alkalmazása. Azonban bármilyen fontosak is, ezek a rövid távú intézkedések önmagukban azonban nem elegendők a sikeres kilábaláshoz: a foglalkoztatásra irányuló szakpolitikáknak az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való átmenetre kell fókuszálniuk.

A jelentés rámutat: az európai munkaerőpiacok jelentős dinamikát mutattak ez elmúlt években, hiszen évente az európai munkavállalók mintegy 22 százaléka munkahelyet vált. Ez szemlátomást a '90-es évek vége óta zajló tartósabb emelkedés - az inaktivitásból és a munkanélküliségből a foglalkoztatásba történő átmenet - részét képezi, ami arra enged következtetni, hogy alapvető szerkezeti javulás történik a munkaerőpiacokon.

A pozitív tendenciából azonban nem minden munkavállaló részesül egyenlően. A '90-es évek óta ugyan csökkent a tartós munkanélküliek száma, a probléma azonban továbbra is komoly kihívást jelent. Az utóbbi években az EU-ban az összes munkanélküli időszak közel 45%-a egy évnél hosszabb ideig tartott; ez az adat az Egyesült Államokban csupán 10%.

Zöld a jövő

A jelentés szerint az EU-nak a versenyképes alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság irányába tett lépései fontos hajtóerőt jelentenek a munkaerőpiac szempontjából. Elképzelhető ugyan, hogy a teljes nettó munkahelyteremtés nem lesz hatalmas - hiszen az új „zöld" munkahelyek létrejötte és a meglévő munkahelyek „kizöldítése" részben más munkahelyek megszűnésével is járhat -, az ennek alapját képező szerkezeti változások azonban a munkavállalók gazdasági ágazatokon és készségtípusokon átívelő átrendeződését fogják magukkal vonni.

Az éghajlatváltozás és a hozzá kapcsolódó szakpolitikai intézkedések a Bizottság szerint jelentősen befolyásolni fogják a készségek iránti jövőbeni keresletet. Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság által igényelt új kompetenciák - legalábbis kezdetben - a magasan képzett munkaerőnek fognak kedvezni. Később azonban az új technológiák piaci megjelenésével az alacsonyabban képzett munkavállalók is képesek lesznek betölteni a munkahelyeket, amennyiben megfelelő képzésben részesülnek.

A jelentés teljes szövege ezen az oldalon olvasható.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo