EUvonal cikkei


EUvonal cikkei

Megjelent a 2013-as életen át tartó tanulás pályázati kiírása

Megjelent a 2013-as életen át tartó tanulás pályázati kiírása 

Megjelent az Egész életen át tartó tanulás program 2013-ra szóló pályázati felhívása, amely az oktatás, a szakoktatás és a szakképzés minden típusára és szintjére vonatkozik.
Vitákra lehet számítani az EU-csúcson

Vitákra lehet számítani az EU-csúcson 

A növekedési paktum mellett az eurókötvények kérdése is napirendre kerül a május 23-i EU-csúcson. Az EUobserver hírportál szerint a várható konfliktus élét Herman Van Rumpuy vette el azzal, hogy a szerdai  EU-csúcs témájául egy új növekedési paktum kidolgozását jelölte meg.
Az EU az USA segítségét kéri

Az EU az USA segítségét kéri  

Az unió szorosabb együttműködést kíván kialakítani az amerikai belbiztonsági minisztériummal és az FBI-al, hogy segítsék kiküszöbölni a számítógépes bűnözés elleni küzdelem hiányosságait.
Nem elég aktívak az állampolgárok

Nem elég aktívak az állampolgárok 

Az aktív állampolgárságra nevelés koncepciójáról és az ezzel kapcsolatos oktatáspolitikai célok megvalósításáról tanácskoztak az oktatási miniszterek gödöllői informális találkozójukon. Az ülést elnöklő Hoffmann Rózsa államtitkár kiemelte: „választ kell adni arra kérdésre, hogy oktatási rendszereink vajon megfelelően felkészítik-e a fiatalokat az aktív, felelősségteljes állampolgári szerepükre".
Kellemetlen: egy darabig nem leszünk "európaiak"

Kellemetlen: egy darabig nem leszünk "európaiak" 

Elbukott a repülésbiztonsági (ICAO) felülvizsgálaton a Ferihegyi repülőtér - erősítette meg a Budapest Airport Zrt. szóvivője. Ez azt jelenti, hogy a Budapestről induló járatok utasait másik schengeni országban történő átszálláskor úgy kell kezelni, mintha unión kívüli országból érkeznének. A helyzet 6-12 hétig is eltarthat.
Csabai és Gyulai: másé már nem lehet!

Csabai és Gyulai: másé már nem lehet! 

Védett eredetnevű termékké nyilvánította az Európai Bizottság a gyulai és a csabai kolbászt. Mindkettő két néven is (Csabai kolbász és Csabai vastagkolbász, illetve Gyulai kolbász és Gyulai pároskolbász) felkerült az Európai Bizottság igen szűk körű listájára. A lista összesen mintegy 900 helyi tradíciójú terméket tartalmaz.
Helyek, ahol lehallgatnak, blokkolnak és semmibe vesznek

Helyek, ahol lehallgatnak, blokkolnak és semmibe vesznek 

Számos ország kormánya, például Szaúd-Arábia, Irán és Vietnám még ma is korlátozza polgárai számára az internetes tartalmakhoz való szabad hozzáférést; Észak-Koreában és Burmában a lakosság egyáltalán nem szörfölhet a világhálón. Az internetes cenzúra és az emberi jogok összefüggéséről a képviselők az emberi jogi albizottság 2010. június 2-i ülésén, az információs ágazat szakértőivel vitáztak.
Stílusváltást ígér a következő elnökség

Stílusváltást ígér a következő elnökség  

Olivier Chastel, a belga kormány európai ügyekért felelős államtitkára szerint a politikai vezetés nagyobb mozgásteret ad az unió új frontembereinek - Herman Van Rompuynak és Catherine Ashtonnak - amikor a belpolitikai viharokat megélő ország július elsején átveszi a soros elnöki tisztséget. Az államtitkár exkluzív interjút adott az EurActivnak.
Helycsere: Pelczné ott, Schmitt itt

Helycsere: Pelczné ott, Schmitt itt 

Schmitt Pál fideszes EP-képviselő helyét Pelczné Gáll Ildikó veszi át az Európai Parlamentben; Balczó Zoltán jobbikos képviselőt pedig Kovács Béla váltja, miután Schmitt és Balczó hazatérnek a magyar törvényhozásba, mert az áprilisi választáson a magyar Országgyűlésben is mandátumot nyertek.
Vége a márkaszervizek monopóliumának

Vége a márkaszervizek monopóliumának 

Az Európai Bizottság döntése alapján a jövőben az autógyárak nem kötelezhetik az autótulajdonosokat arra, hogy kizárólag márkaszervizben végezzék járműveik felülvizsgálatát és javítását.

Eldőlt: az észtek bejutnak 

Az euróövezetet érintő jelenlegi pénzügyi válsággal dacolva Észtország a jövő év január elsejétől bevezetheti az eurót. A nem jelentős költségvetési hiány és az alacsony infláció meggyőzte az EP gazdasági és monetáris szakbizottságának tagjait, illetve a Bizottságot arról, hogy a kis balti állam készen áll az euróövezeti tagságra. Aggodalomra adhat okot azonban a közel húsz százalékos munkanélküliség.

Ezentúl mindenről tudni fogjuk, honnan jött 

Az EP nagy többséggel támogatta azt a javaslatot, hogy az EU területén árusított ruhák mindegyikén kötelező legyen feltüntetni a származási országot. Eddig önkéntes alapon írták ki a gyártók...

Nem tetszik a Facebook adatkezelése 

Az EU adatvédelmi kérdésekkel foglalkozó tanácsadó testülete szerint elfogadhatatlan, hogy a Facebook készítői a közelmúltban egyoldalúan, egyértelműen a felhasználók kárára módosították a közösségi oldal adatvédelmi beállításait.

Facebookon és Twitteren népszerűsítené magát az EU 

Az új online kommunikációs lehetőségekről volt szó az EP kulturális szakbizottságának 2010. április 27-i ülésén, ahol megvitatták a dán Morten Løkkegaard témával foglalkozó jelentését. A közösségi oldalakon történő intenzívebb uniós kommunikáción túl a képviselők több uniós hírt látnának szívesen a tagállami médiában, és növelnék a Brüsszelbe akkreditált újságírók számát.

Az EU visszaad Magyarországnak 16 millió eurót 

A tavalyi költségvetés 1,9 százaléka (2,25 milliárd euró) nem került felhasználásra, ezt az Európa Bizottság beszámítja a tagállamok idei költségvetési hozzájárulásaiba.

"Pénz? Az van még bőven!" 

Az EU 2007-2013-as kohéziós programjairól szerdán ismertetett jelentés szerint a huszonhét tagállam eltérő eredményekkel használja az unió regionális fejlesztésre szánt pénzeit. A Bizottság sürgetően lép fel a Lengyelországhoz hasonlóan „lusta" országokkal szemben, hogy a brüsszeli pénzek lehívása felgyorsuljon.

Az EU egy félig felépített épület? 

A nemzetközi kapcsolatok ikonikus gondolkodója, az idén nyolcvan éves, de szellemileg még mindig tökéletesen friss Immanuel Wallerstein úgy véli, hogy bár az Európai Unió „nagyon fontos [hatalmi] rendszer", mégsem lehet teljes értékű építménynek tekinteni. A szociológus, történész professzor szerint a nagyhatalmi befolyásnak két feltétele van Európa esetében.

Beszóltak az EU-nak: „ez még nem egy sikeres projekt” 

A nemzetközi kapcsolatok ikonikus gondolkodója, az idén nyolcvan éves, de szellemileg még mindig tökéletesen friss Immanuel Wallerstein úgy véli, hogy bár az Európai Unió „nagyon fontos [hatalmi] rendszer", mégsem lehet teljes értékű építménynek tekinteni. A szociológus, történész professzor szerint a nagyhatalmi befolyásnak két feltétele van Európa esetében.

Mire számíthatunk, ha Magyarország lesz az unió elnöke? 

A soros elnökséget betöltő ország nem képviselheti saját érdekeit, ő az uniós célok megtestesítője kell, hogy legyen. Bár a tagállamok igyekeznek ezt a látszatot kelteni, valójában minden ország igyekszik a maga prioritásai felé terelni a blokkot, hacsak egy fél évre is. Nincs ez másképp a spanyol elnökséggel sem.

Nem áltatjuk magunkat: a legrosszabb még hátravan 

A magyar megkérdezettek nagy része a munkanélküliséget tekinti a legsúlyosabb problémának, amellyel hazánknak szembe kell néznie - derül ki a 2009 őszén végzett közvélemény-kutatás eredményeit összegző Eurobarometer-jelentésből.

Az Európai Bizottság elégedett velünk 

A testület pozitívan értékelte a magyar államháztartási hiány lefaragására eddig megtett lépéseket, de jövőre további intézkedéseket vár. Az unióban jelenleg 27 közül már 20 tagország áll úgynevezett túlzottdeficit-eljárás alatt.

Kérdések és válaszok: meghallgatták a magyar jelöltet 

A gazdasági és pénzügyi válságból való kilábalás, az uniós jogszabályalkotás - különösen a munkaidőről és a munkavállalók kiküldetéséről szóló irányelv felülvizsgálata - a társadalom elöregedése és a szegénység elleni küzdelem voltak a fő témák Andor László, a magyar biztosjelölt európai parlamenti meghallgatásán.

Mikor vizsgázik Andor László? 

Az Európai Parlament meghatározta a biztosjelöltek meghallgatási rendjét: Andor László magyar jelölt alkalmasságát 2010. január 13-án vizsgálja meg az EP foglalkoztatással és szociális ügyekkel foglalkozó bizottsága.

Jövőre 122 milliárd 937 millió eurót költ az EU 

Az Európai Parlament plenárisa nagy csütörtökön többséggel fogadta el az EU 2010-re szóló költségvetését, melynek középpontjában a gazdasági válság következményeinek kezelése áll. A téma felelőse Surján László magyar EP-képviselő volt.

Összefoglalták a magyar EP-képviselők novemberi munkáját 

Eseménydús hónapot zártak a Lisszaboni Szerződés életbe lépése előtti utolsó hónapban a magyar EP-képviselők. A legnagyobb szópárbaj Andor László közgazdász uniós biztosi jelölése körül alakult ki, a legnagyobb médiafigyelmet  a szlovák nyelvtörvény parlamenti vitája kapta, ahol a pártok képviselői egyetértésben bírálták a szlovák jogszabályt.

1600 milliárdot költhet az állam idén cégtámogatásokra 

A válság hatására több mint négyszeresére nőtt az unió egészében az állami támogatások aránya 2008-ra. Az idén a várakozások és az előzetes statisztikák szerint még nagyobb összeggel kell számolni.

Andor kapja a szociális tárcát a Bizottságban  

A szociális ügyi és foglalkoztatáspolitikai tárcát kapja Andor László, a magyar biztosjelölt a José Manuel Barroso vezette Európai Bizottságban - jelentették be pénteken Brüsszelben. Ezt a portfóliót eddig a cseh Vladimír Spidla tartotta kézben.

Az európai pofon: 4 millió állás szűnt meg 

A gazdasági válság hatására 4 millió állás szűnt meg Európa-szerte, ugyanakkor az európai munkaerőpiacok a vártnál rugalmasabban reagálnak a válság súlyos hatásaira - áll a Bizottság legfrissebb, európai foglalkoztatásról szóló jelentésében.

A Jobbik (is) lemaradt a pénzről 

A múlt hónapban létrejött, szélsőjobboldali pártokat tömörítő szövetség, az Európai Nemzeti Mozgalmak Szövetsége (Alliance of European Nationalist Movement) nem kaphat támogatást működéséhez az Európai Parlamenttől, mert lekésték a támogatás igényléséhez kijelölt határidőt.

Ki kaphat először oltást H1N1 ellen? 

Az unió tagállamainak szakemberei által kedden (2009. augusztus 25.) elfogadott közös uniós nyilatkozat értelmében minden tagországnak joga van arra, hogy maga határozza meg a H1N1 jelű vírus elleni védekezési stratégiáját, illetve nevezze meg a lakosság olyan csoportjait (rizikócsoportokat), akiknek ajánlott a nemrég kifejlesztett védőoltás beadása.

Dupla magyar siker az uniós versenyen 

Halász Dániel „Képzeletbeli napló" című fotósorozata nyerte a kreativitás és innováció európai éve keretében megrendezett fotópályázatot. A fotósok feladata olyan alkotások benyújtása volt, amelyeken keresztül kifejezik, hogyan vizionálják az „új világot", és mit jelent számukra a kreativitás és az innováció. A pályázat közönségdíját is egy magyar alkotó, Szabó Balázs nyerte.

Mit csináltak a magyar képviselők szeptemberben? 

Bokros „semmilyen hivatalosan dokumentált aktivitást" nem mutatott, a Jobbik és az MSZP egymást szidta, de természetesen voltak, akik dolgoztak is. A szlovák nyelvtörvény és Sólyom László „révkomáromi afférja" sem maradt visszhang nélkül.

Skócia lesz a legújabb EU tagállam? 

Új fejleménnyel gazdagodott a skót belpolitikai vita, amely Skócia és az Egyesült Királyság közt fennálló politikai kapcsolatot boncolgatja. A skót kormány szerint önálló országként jobban boldogulnának Európában és a nemzetközi porondon.

Francia lesz az EU első embere? 

A francia kormányfő, François Fillon válthatja Barrosót az Európai Bizottság elnöki székében, ha a portugál politikusnak nem sikerül az újraválasztásához elegendő szavazatot összegyűjtenie az EP-ben - írta tegnap a Le Monde francia napilap egy kormánytagra hivatkozva.

A négyes metró pénze megvan, csak másra költjük 

Az Európai Bizottság fejlesztéspolitikával foglalkozó szóvivője sajtótájékoztatón megerősítette: a korábban a 4-es metró megépítéséhez igényelt uniós forrás egy részét - melyet a közbeszerzéssel kapcsolatos kifogások miatt nem utalt át Brüsszel - más közlekedésfejlesztési projektekre felhasználhatja Magyarország.

Skót lesz a tikka masala? 

Skócia olyan nemzeti jelképekkel büszkélkedhet, mint a skót duda, a skót whisky, a nemzeti ételként ismert „haggis", valamint a skót szoknya. A skótok most azonban egy indiai éttermekből ismert ételkülönlegesség, a csirke tikka masala nemzeti ételként való levédését tervezik az Európai Unióban.

Búcsú a pazarló vilanykörtéktől 

Szeptember elsején részlegesen életbe lép a régi villanykörtéket betiltó uniós előírás: ettől az időponttól kezdve a boltok nem vásárolhatnak több százwattos égőt, a meglévő készleteiket azonban még eladhatják. Jövőre a 75, 2012-től a 40 és 25 wattos égőket is kivonják forgalomból, 2016-ra pedig teljesen eltűnnek a pazarló villanykörték.

Brüsszelt nem érdeki a szlovák-magyar viszály 

Kétoldalú ügynek tekinti az Európai Bizottság a múlt pénteki magyar-szlovák diplomáciai incidenst, azt, hogy nem engedték be Szlovákiába Sólyom László magyar államfőt.

Se benzin, se utazás, se üzlet 

Szankciók bevezetésére készül az Európai Unió Irán ellen arra az esetre, ha Teherán nem hajlandó záros határidőn belül megegyezni atomprogramjáról. Elsősorban az üzemanyagimportra szoruló országba irányuló benzinszállítások leállítását fontolgatják Brüsszelben, de tervezik a vízi és légi forgalom korlátozását is.

Lengyel euró se lesz egyhamar 

Lengyelország az ERM-2 árfolyamrendszerbe legkorábban 2011-ben léphet be, míg Magyarország, Csehország, Lettország és Litvánia 2014-ben, Észtország egy évvel korábban vezetheti be az eurót, derül ki a Reuters legfrissebb felméréséből. Nem várható, hogy Bulgária és Románia 2015 előtt bevezetné az eurót.

Tisztességtelen volt a 300 milliárdos bírság? 

Az európai ombudsman élesen kritizálja a Bizottság eljárását az Intel elleni antitröszt eljárás kapcsán. Az ügy még májusban az EU történetének eddigi legnagyobb bírságával végződött.

Már nem irigykedünk: iszonyatos zuhanás Litvániában 

A pénzügyi és gazdasági válság az Európai Unió minden tagállamában jelentős visszaeséssel jár, de legnagyobb recessziót a Balti országok, köztük is Litvánia szenvedi el: Vilnius a 2009-es évre már 19,3 százalékos gazdasági visszaeséssel számol.

Kik legyenek az EU új vezetői? 

Daniel Cohn-Bendit EP-képviselő Joschka Fischert, az egykori német külügyminisztert javasolja az Európai Bizottság elnöki székébe. Chris Patten volt brit biztos a kül- és biztonságpolitikai főképviselő posztjára lehet esélyes.

Európa elérte a félmilliárdot  

Az Eurostat legfrissebb felmérése szerint tovább nőtt az Európai Unió lakossága, mely már 2009 folyamán minden bizonnyal meg fogja haladni a félmilliárd főt.

A Microsoft beengedi a böngészőket a Windows-ba 

A Microsoft megnyitja a Windows-t más Internet böngészők előtt is, hogy elhárítsa az uniós eljárást - jelentette be az Európai Bizottság pénteken (2009. július 24.). A szoftveróriás és a Bizottság harca ezzel új fordulatot vett.

Nem lesz többé energiapazarló hűtő 

Az Európai Unió hadat üzent a túl sok áramot fogyasztó elektromos készülékeknek: ezek forgalmazását a következő években fokozatosan szigorítják, illetve megszüntetik.

A Szahara ment meg bennünket? 

Lassan formálódik a világ legnagyobb napenergia projektje: a Szaharában elhelyezett napkollektorok óriási telepe villamos energiát termelne Európa lakói számára. A beruházók a múlt héten megállapodást írtak alá, miszerint megkezdik a pénzügyi tervek kidolgozását. Az ellenzők szerint azonban Brüsszel csak a modern gyarmatosítás egy drága módját választotta.

Mit kell tudni az európai nyaralásról? 

A nyaralási szezonhoz igazodva aktualizált tartalommal újraindult az EUvonal európai utazással kapcsolatos információkat tartalmazó oldala, ahol minden, európai nyaralással kapcsolatban felmerülő kérdésre gyakorlatias választ találhatnak az érdeklődők.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain

Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain 

Az ALDI egyre több, olyan magas minőségű termékkel várja a vásárlókat, amely elnyerte a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet!

Költségkímélés

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra  

A munkáltató 2025. január 1-től évente 1,8 millió forinttal támogathatja a harmincöt év alatti dolgozóinak a lakhatását.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo