A Policy Solutions közpolitikai és politikai kommunikációs tanácsadó intézet havi rendszerességgel elemzi a magyar EP-képviselők strasbourgi / brüsszeli aktivitását. A magyar EP-képviselők múlt havi teljesítményét - felszólalásait, jogalkotó tevékenységét, médiajelenlétét - elemezve a szervezet szerint kiderül: szeptember folyamán politikai szólamokban a Jobbik, szakpolitikai munkában azonban a Fidesz volt a legaktívabb az Európai Parlamentben. Első jelentésük kiemeli Morvai Krisztina aktivitását: a képviselőnő kilencszer szólalt fel a legváltozatosabb témákban az EP plenáris ülésén, ugyanakkor Őry Csaba és Schöpflin György fideszes képviselők kapták a legkomolyabb közpolitikai súllyal bíró feladatot: mindketten szakbizottságuknak a 2010-es uniós költségvetésre vonatkozó módosító javaslatait terjesztették elő.
A hónapban nagy visszhangot váltott ki Gyürk András energiapolitikai kezdeményezése, amely a MOL-ban történt orosz tulajdonszerzéssel kapcsolatban sürgette meg a Bizottságot, hogy dolgozza ki az ellenséges felvásárlásokkal szembeni védelem kereteit.
A hazai sajtóban domináns témáknak megfelelően a szlovák nyelvtörvény és Sólyom László „révkomáromi afférja" sem maradt visszhang nélkül. Előbbi ügyben a brüsszeli szlovák nagykövetség előtti tüntetésen felszólaló Szájer József frakcióvezető, utóbbi kérdésben Gál Kinga, a Fidesz kisebbségpolitikai szakértője lépett fel határozottan.
Belpolitika Brüsszelben is
A Jobbik által a 2006. októberi 23-i rendőri túlkapások miatt élesen támadott szocialista Göncz Kinga a Magyar Gárda rasszista és megfélemlítő működését rótta fel a magyar radikálisoknak. Az MSZP képviselői a politikai ütésváltásokon túl szakmai munkával is felhívták magukra a figyelmet: Göncz Kinga a nyugat-balkáni országok vízummentességéért emelte fel a szavát, míg Tabajdi Csaba az európai tejipar megmentéséért indítványozott állásfoglalást. Herczog Edit szeptemberben elsősorban a potenciális biztos-jelöltsége miatt került a figyelem középpontjába.
Az EP-képviselők szeptemberi munkájának elemzése érdekességként emeli ki, hogy legtöbb képviselőtársával ellentétben az MDF egyetlen képviselője, Bokros Lajos eddig még nem mutatott semmilyen hivatalosan dokumentált aktivitást Brüsszelben.
A teljes elemzés az intézet szakmai blogjában olvasható.