"Pénz? Az van még bőven!"

Az EU 2007-2013-as kohéziós programjairól szerdán ismertetett jelentés szerint a huszonhét tagállam eltérő eredményekkel használja az unió regionális fejlesztésre szánt pénzeit. A Bizottság sürgetően lép fel a Lengyelországhoz hasonlóan „lusta" országokkal szemben, hogy a brüsszeli pénzek lehívása felgyorsuljon.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A szerdán (2010. március 31.) bemutatott jelentéssel kapcsolatosan a Bizottság hangsúlyozta, hogy az a maga nemében úttörő jellegű. Az EU végrehajtó szerve reméli, hogy az új gyakorlattal fokozni tudja a regionális politika hírhedten bürokratikus eljárásainak átláthatóságát. A Bizottság kiemelte, hogy "a 2007-2013 közötti időszakra szánt összegeknek - az uniós átlagot tekintve - több mint 27 százaléka speciális projektekre volt elkülönítve - elérve ezzel a 93 milliárd eurós befektetési összeget." A jelenlegi programozási periódus (2007-2013) felénél a nagy összegű regionális pénzek háromnegyede még mindig lehívásra vár.

A kérdésre, hogy vajon ez az adat pozitív vagy negatív trendet mutat-e, a regionális politikáért felelős biztos, Johannes Hahn diplomatikus választ adott, elmondása szerint a mostani számok nagyjából hasonlítanak ez előző periódusban mértekhez.

A Bizottság névtelenül nyilatkozó hivatalnokai már kevésbé fogalmaztak diplomatikusan. Az EurActiv kérdésére elmondták: "természetesen mi is a magasabb számokat részesítenénk előnyben." Azzal érveltek, hogy a gazdasági válság ugyan rontott a hatékonyságon, és a számok valójában lehettek volna sokkal rosszabbak is, és erre tekintettel kell lenni.

Magyarország a középmezőnyben

A jelentés rendkívül eltérő teljesítményeket mutat a huszonhét tagállamban. A nettó befizetők közül Belgium, Írország és Hollandia áll az élen, áltagosan 50 és 60 százalék közötti értékkel. Másfelől, a legfőbb haszonélvező - Lengyelország - 19 százalékos rátát produkált, ami szöges ellentétben áll az ország regionális ügyekért felelős miniszterének mostani kijelentésével, amely szerint „az új tagállamok közül a lengyelek forrás felhasználása volt a leghatékonyabb".

Magyarország a középmezőnyben helyezkedik el, 46,3 százalékos felhasználási aránnyal, de ezzel a régió összes országát maga mögé utasította. Ausztria 20,5, Bulgária 20,2, Csehország 21,6, Románia 14,1, Szlovákia pedig 18,6 százalékon áll. A biztost arról kérdezték, hogy Lengyelország elveszítheti-e a 2007-2013-as időszakra neki járó 67 milliárd eurós támogatás nagy részét? Hahn azt válaszolta, hogy a felzárkózásra "még van idejük, de nem sok".

A Bizottság névtelenségbe burkolózó hivatalnokai ismét nyíltabbak voltak. "Ha az uniós átlag (27%) alatt állnak, akkor sokkal nagyobb erőfeszítésre van szükségük" - mondták, majd hozzátették, hogy " egyes tagállamokra nagyon nehéz idők várnak, ha a rendelkezésre álló pénzeket mind le akarják hívni."

Működik a célzott politika

Az Európai Bizottság másik jelentős következtetése az volt, hogy a célzott támogatások politikája elfogadhatóan működik. E szerint az uniós forrásokat az EU stratégiai fejlesztési céljainak megfelelően lehet csak elkölteni.

A biztos hangsúlyozta, hogy különösen az olyan fontos területeken volt érezhető a siker, mint a kutatás-fejlesztés (K+F), az innováció, az élethosszig tartó tanulás és az aktív munkaerőpiaci politika. Ezeket a célokat még a Lisszaboni Stratégia határozta meg. Többet kell azonban tenni a vasúti szektor fejlesztése érdekében, az energetikai és környezeti kulcsberuházások szintjének növelésében, a digitális gazdaság erősítésében és a szociális kirekesztés elleni küzdelemben, véli a Bizottság. A testület szerint a tagállamok továbbra is ezekre a célokra kell, hogy fókuszáljanak, és ha szükséges, akkor akcióterveket kell kidolgozzanak, hogy behozzák a lemaradást.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo