„A jelenlegi válság a legsúlyosabb a nagy gazdasági világválság óta. Ez a krízis a legvédtelenebbeket sújtja. El kell kerülni, hogy további munkahelyek szűnjenek meg az EU-ban" - mondta bevezetőjében Andor László. A biztosjelölt a prioritások között említette az EU 2020-as stratégiáját, a munkaidő-irányelv felülvizsgálatát, a strukturális alapok modernizálását és azok egyszerűbb kezelését. Szerinte kiemelten kell foglalkozni a társadalom elöregedésének problémájával is.
Fontos a zöld munkahelyteremtés
Őry Csaba (néppárti) a 2020-as stratégiáról és a munkahelyteremtésről, valamint a parlamenttel való együttműködésről kérdezte a jelöltet. Andor azt mondta, az EU minden politikájában meg kell jelennie a foglalkoztatásban, és számít az EP aktív szerepére.
A biztosjelölt egyetértett Jean Lamberttel (zöldpárti, brit) abban, hogy fontos a „zöld munkahelyteremtés". A képviselő a Bizottságtól aktív szerepvállalást kért ezen a területen.
Sari Essaya (néppárti, finn) azt kérdezte Andortól, hogyan értelmezi a foglalkoztatásban az elmúlt években elterjedt flexicurity-t. Andor azt mondta, számára ez a fogalom a rugalmasság és a biztonság kiegyensúlyozott alkalmazását jelenti, amely képes a foglalkoztatás és a szociális védelem biztosítására.
A foglalkoztatás kapcsán feltett kérdésében Roger Helmer (konzeravtív-reformista, brit) a jelölt múltjára utalt, valamint arra, hogy az ellenezné a maastrichti szerződést és a NATO-t. Andor erre azt mondta, ez félremagyarázás és jelentős túlzás, és a rendelkezésre álló rövid idő alatt nincs lehetőség kifejteni ezen témákról alkotott véleményét.
Nem lehet egységes európai munkaidő-irányelv
Alejandro Cercas (szocialista, spanyol) a kiküldetési irányelvvel kapcsolatos európai bírósági döntésről és annak a munkavállalókra gyakorolt hatásáról kérdezte Andort. A biztosjelölt azt mondta, az irányelv célja a szabad munkavállalás megkönnyítése és a munkavállalók védelme. Szerinte hatáselemzésre és új megközelítésre lenne szükség, valamint egyeztetni kell a szociális partnerekkel.
Elisabeth Lynne (liberális, brit) a munkaidő-irányelvvel kapcsolatban azt kérdezte, a munkavállalók jogai közé tartozik-e, hogy túlórát vállalhassanak. Az opt-out soha nem a legjobb megoldás, de meg kell vizsgálni, mik egy jogszabály bevezetésének körülményei egy adott országban. A jelölt hozzátette, nem hiszi, hogy általánosan alkalmazható megoldás található a túlóra kérdésében, ugyanakkor mindenképpen biztosítani kell a munkavállalók egészségének védelmét és biztonságát.
Pascale Gruny (néppárti, francia) és Stephen Hughes (szocialista, brit) a munkavégzéssel összefüggő, például az izomokat, illetve a csontozatot károsító betegségekről kérdezte Andor Lászlót, aki azt ígérte, jogszabályjavaslattal fog előállni ezen a területen.
Thomas Mann (néppárti, német) arról érdeklődött, mit kíván tenni Andor biztosként az után, hogy 2011. május 1-jén véget érnek az új tagállamok polgárait sújtó munkavállalási korlátozások. A jelölt úgy vélte, túlbecsülték az új országok munkavállalóinak mobilitását, és új javaslatok megfogalmazása előtt elemezni kell a helyzetet.
Jön a nyugdíjról szóló zöld könyv
Az Európai Bizottság a tavasszal zöld könyvet ad ki a nyugdíjakról - mondta Marian Harkin (liberális, ír) és Mara Bizotto (szabadság-demokrácia, olasz) kérdésére válaszolva Andor László, hozzátéve, az időseket segítő családtagok kérdésével is foglalkoznak majd.
Jutta Steinruck (szocialista, német) a kiegészítő nyugdíjjogosultságok más országokba történő átviteli lehetőségéről, illetve az erről szóló irányelvről kérdezett. Andor szerint a zöld könyv ezzel a témával is foglalkozik majd.
A szegénység elleni harc és a romák helyzete
A szegénységgel és a romák helyzetével kapcsolatban kérdezett többek között Gabriele Zimmer (GUE/NGL, német), Frédéric Daerdenne (szocialista, belga) és Járóka Lívia (néppárti). Andor súlyos problémának nevezte a gyermekszegénységet, és azt mondta, együtt fog működni a kérdésben a belga elnökséggel, amely kiemelt témaként kezeli a gyermekszegénység felszámolását.
A romák problémája országhatárokon átívelő kérdés, amelyhez stratégiai megközelítés szükséges - mondta Andor, hozzátéve: az EU egyes államaiban a romák helyzete és a szegénység kérdése szorosan összefügg.
Ne legszegényebbek bukjanak leginkább a válságon
Edite Estrela (szocialista, portugál) az apasági szabadság bevezetésének lehetőségéről kérdezte a biztosjelöltet. Andor azt mondta, támogatja az elképzelést, az apasági szabadság azonban nem lehet kötelező, és elemezni kell az egyes országok tapasztalatait.
Kósa Ádám (néppárti) a fogyatékkal élők helyzetével kapcsolatos kérdésére a biztosjelölt azt mondta, elfogadhatatlan, hogy a válság következményeit a társadalom legsérülékenyebb csoportjaira hárítsák.