„A Bizottság Magyarország esetében úgy értékelte, hogy a hatóságok a pénzügyminiszteri tanács által legutóbb, 2009 júliusában kibocsátott ajánlásoknak megfelelően jártak el" - áll a jelentésben, amelyet a brüsszeli végrehajtó testület szerdán véglegesített. Úgy vélte azonban, a már bejelentett, egyelőre kompenzálás nélküli 2011-es adócsökkentések miatt kiegészítő intézkedésekre is szükség lesz.
A testület megállapította, hogy egyelőre nincs szükség újabb lépésre a túlzott deficit miatti eljárásban Magyarország esetében. Joaquín Almunia pénzügyi biztos az értékelést kommentálva elégedettségét fejezte ki azzal, hogy más vizsgált országok mellett Magyarország is hathatós lépéseket tett a túlzott hiány leszorítására. Ő is kiemelte azonban: ahhoz, hogy a deficit ténylegesen 3 százalék alá kerüljön, folytatni kell az erőfeszítéseket.
Az értékelés megállapította, hogy a tavalyi 3,9 százalékos deficitcélt sikerült tartania a kormánynak, köszönhetően elsősorban a tavaly elfogadott konszolidációs intézkedéseknek, amelyek összességében a bruttó össztermék 1,5 százalékára rúgtak. Az idei évre elfogadott költségvetés Brüsszel szerint szintén összhangban van a 3,8 százalékos hiánycéllal - áll a szövegben, amely külön méltatja, hogy a nyugdíj- és a társadalombiztosítás területén szerkezeti jellegű reformintézkedések is helyet kaptak. Az unióban jelenleg 27 közül már 20 tagország áll úgynevezett túlzottdeficit-eljárás alatt (hazánk gyakorlatilag a csatlakozás óta). Magyarország az előrejelzések és a céldátumok alapján várhatóan az elsők között fog lekerülni erről a listáról.
Kellett az uniós hitel
Almunia az Európai Bizottság szerdán kiadott értékeléséhez kapcsolódóan kitért arra is, hogy „az Európai Unió egyetértésével rendelkezésre bocsátott 6,5 milliárd eurós kölcsönt is tartalmazó támogatáscsomag a pénzügyek területén tapasztalt feszültség és a külső finanszírozási nyomás enyhítése révén hozzájárult a magyarországi gazdasági helyzet és a kilátások javulásához".
„A nemrégiben bekövetkezett kedvező fordulatra azonban nem kerülhetett volna sor az intézkedések hiányában, illetve ha azokat a magyar társadalom nem fogadja el" - tette hozzá. „Örömömre szolgál, hogy a magyarországi helyzet jelentősen javult, melynek következtében a magyar hatóságok jelenleg nem tartanak igényt a kölcsön 1 milliárd eurónyi utolsó részletére" - szögezte le Almunia.
A jelentés teljes szövege - a lett, litván és máltai értékeléssel egy dokumentumban - itt olvasható (angol nyelven).