"A költségvetés mindannyiunk életét könnyíti meg"

A Václav Klaus cseh elnök aláírását követően várhatóan 2010 elején életbe lépő lisszaboni szerződés minden eddiginél rugalmasabb és hatékonyabb pénzügyi tervezést tesz lehetővé, ugyanakkor komoly előrelépést jelent a költségvetési fegyelem irányába is - fogalmazott Herczog Edit az EP költségvetési bizottságának vitájában. A képviselő a fontos költségvetési vívmányok mellett a reformszerződés által felvetett új kérdésekre is felhívta a figyelmet.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Herczog Edit szerint a Lisszaboni Szerződés mélyreható változtatásokat vezet be az Unió finanszírozásában, különösen az intézményközi kapcsolatok és a döntéshozatali eljárások tekintetében. A képviselő szerint lényeges, hogy a Szerződés végre egyértelmű hierarchiát állít fel az Unió pénzügyi és költségvetési életére irányadó alapvető aktusok között, ily módon elősegítve az átláthatóságot.

A szocialista képviselő üdvözölte a legfőbb költségvetési vívmányokat, így például, hogy a kötelező kiadások és a nem kötelező kiadások közötti különbségtétel eltörlésre kerül, azaz az EP - a Tanáccsal együtt - az Unió valamennyi kiadására vonatkozóan döntést hozhat majd. A Lisszaboni Szerződés jogilag is kötelezővé teszi a többéves pénzügyi keret meghatározását, amely nemcsak rugalmasan ütemezi az Unió kiadásait, de megállapítja az uniós költekezés plafonértékét is, hozzájárulva ily módon a költségvetési fegyelem megerősítéséhez.

Herczog Edit szerint a jövőben az EU minden eddiginél rugalmasabban és hatékonyabban reagálhat a váratlan kihívásokra. Példaként az energia- és klímapolitikát, az innovációs és K+F területeket, illetve a válságkezelést hozta fel a képviselő.

Herczog szerint továbbra is gondot jelent, hogy a költségvetés hétéves és az EP ötéves ciklusai miatt a Parlament meg van fosztva költségvetési jogköreinek egy részétől. Ugyanígy ügyelni kell a képviselő szerint arra, hogy jogilag is zökkenőmentes legyen az átállás a többéves pénzügyi keretre történő áttérés mechanizmusára.

„A Lisszaboni Szerződés nemcsak a Parlament hatásköreit erősíti meg, de az intézményi reformnak köszönhetően az EU költségvetése az európai vállalkozók és az európai polgárok életét is megkönnyíti a jövőben" - fogalmazott hozzászólásában Herczog Edit.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo