"A költségvetés mindannyiunk életét könnyíti meg"

A Václav Klaus cseh elnök aláírását követően várhatóan 2010 elején életbe lépő lisszaboni szerződés minden eddiginél rugalmasabb és hatékonyabb pénzügyi tervezést tesz lehetővé, ugyanakkor komoly előrelépést jelent a költségvetési fegyelem irányába is - fogalmazott Herczog Edit az EP költségvetési bizottságának vitájában. A képviselő a fontos költségvetési vívmányok mellett a reformszerződés által felvetett új kérdésekre is felhívta a figyelmet.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Herczog Edit szerint a Lisszaboni Szerződés mélyreható változtatásokat vezet be az Unió finanszírozásában, különösen az intézményközi kapcsolatok és a döntéshozatali eljárások tekintetében. A képviselő szerint lényeges, hogy a Szerződés végre egyértelmű hierarchiát állít fel az Unió pénzügyi és költségvetési életére irányadó alapvető aktusok között, ily módon elősegítve az átláthatóságot.

A szocialista képviselő üdvözölte a legfőbb költségvetési vívmányokat, így például, hogy a kötelező kiadások és a nem kötelező kiadások közötti különbségtétel eltörlésre kerül, azaz az EP - a Tanáccsal együtt - az Unió valamennyi kiadására vonatkozóan döntést hozhat majd. A Lisszaboni Szerződés jogilag is kötelezővé teszi a többéves pénzügyi keret meghatározását, amely nemcsak rugalmasan ütemezi az Unió kiadásait, de megállapítja az uniós költekezés plafonértékét is, hozzájárulva ily módon a költségvetési fegyelem megerősítéséhez.

Herczog Edit szerint a jövőben az EU minden eddiginél rugalmasabban és hatékonyabban reagálhat a váratlan kihívásokra. Példaként az energia- és klímapolitikát, az innovációs és K+F területeket, illetve a válságkezelést hozta fel a képviselő.

Herczog szerint továbbra is gondot jelent, hogy a költségvetés hétéves és az EP ötéves ciklusai miatt a Parlament meg van fosztva költségvetési jogköreinek egy részétől. Ugyanígy ügyelni kell a képviselő szerint arra, hogy jogilag is zökkenőmentes legyen az átállás a többéves pénzügyi keretre történő áttérés mechanizmusára.

„A Lisszaboni Szerződés nemcsak a Parlament hatásköreit erősíti meg, de az intézményi reformnak köszönhetően az EU költségvetése az európai vállalkozók és az európai polgárok életét is megkönnyíti a jövőben" - fogalmazott hozzászólásában Herczog Edit.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo