Eu cikkek
"Újraindult" az Európai Unió
Februárban az új Bizottság hivatalba lépésével lezárult az intézményi viták hosszú időszaka az Európai Unióban. „Európa újra munkában" - szólt a brüsszeli szlogen februárban, és valóban: az unió összes intézménye, így az EP is újra teljes erővel azokra a feladatokra koncentrálhatott, amelyek a válság utáni Európa építéséhez szükségesek. A Policy Solutions közpolitikai és politikai kommunikációs tanácsadó intézet havi elemzésében a 22 magyar európai parlamenti képviselő munkáját - felszólalásait, jogalkotó tevékenységét, médiajelenlétét - vizsgálta.
Örvend az EU: újabb megszorításokat fogadtak el
Üdvözölte szerdán az újabb görög megszorításokat az euróövezeti pénzügyminiszteri csoport, az Eurogroup elnöke: Jean-Claude Juncker szerint most hitelesen pályára került az államháztartás egyensúlytalanságainak korrekciója. Ugyanakkor José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke is azt hangsúlyozta, hogy Athén számíthat az EU szolidaritására az államháztartás rendbe tételéért folytatott küzdelmében.
A klímavédelem lesz a középpontban EU-elnökségünk alatt
A közlekedés versenyképessége és biztonsága, valamint a klímavédelem kap különös figyelmet az Európai Unióban 2011 első felében, amikor Magyarország látja el a szervezet soros elnöki tisztét, közölte az MTI-vel a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium. Magyarország az elnökségi trió másik két tagjával, Spanyolországgal és Belgiummal szoros együttműködésben dolgozik majd.
Andor semmi jót nem ígér
Tovább fog növekedni idén a munkanélküliség az Európai Unióban, ezért társadalmi feszültségekre lehet számítani - mondta Andor László foglalkoztatás- és szociálpolitikai biztos osztrák újságíróknak Brüsszelben.
Márciustól vége a sokkoló számláknak?
Március elsejétől a mobilszolgáltatóknak valamennyi, az Európai Unió területén mobilinternet-roamingot használó ügyfelük számára lehetővé kell tenniük, hogy a szolgáltatás igénybe vételekor választhassanak egy olyan felső határt, amelynél az adott időszakban csak a fogyasztó külön kérésére lehet magasabb az adatforgalomért fizetendő számla.
60 százalékos hulladékhasznosításra kötelez az EU
A gazdasági válság hatására az ÖKO-Pannon Kft. partnerei tavaly 569.000 tonna csomagolást bocsátottak ki, 57.000 tonnával kevesebbet, mint 2008-ban. Ennek dacára, a lakossági szemléletformáló kampányoknak köszönhetően, az ÖKO-Pannon tavaly 331 000 tonna csomagolási hulladék szelektív begyűjtését és hasznosítását szervezte meg. Vagyis a másodnyersanyag-piac nehézségei ellenére is sikerült 57-ről 58 százalékra növelnie a hulladékok hasznosítási arányát. Azaz kevesebb hulladékból hasznosult nagyobb hányad.
Az EU egy félig felépített épület?
A nemzetközi kapcsolatok ikonikus gondolkodója, az idén nyolcvan éves, de szellemileg még mindig tökéletesen friss Immanuel Wallerstein úgy véli, hogy bár az Európai Unió „nagyon fontos [hatalmi] rendszer", mégsem lehet teljes értékű építménynek tekinteni. A szociológus, történész professzor szerint a nagyhatalmi befolyásnak két feltétele van Európa esetében.
Beszóltak az EU-nak: „ez még nem egy sikeres projekt”
A nemzetközi kapcsolatok ikonikus gondolkodója, az idén nyolcvan éves, de szellemileg még mindig tökéletesen friss Immanuel Wallerstein úgy véli, hogy bár az Európai Unió „nagyon fontos [hatalmi] rendszer", mégsem lehet teljes értékű építménynek tekinteni. A szociológus, történész professzor szerint a nagyhatalmi befolyásnak két feltétele van Európa esetében.
Gazdagok és szegények: hol van Magyarország?
Az Eurostat frissen ismertetett jelentése szerint 2007-ben a bulgáriai Severozapaden volt a legszegényebb régió az unióban, míg a leggazdagabb változatlanul Belső-London volt. A húsz legszegényebb régió között csak bolgár, román, lengyel és magyar régiókat találunk, a cseh és a szlovák főváros régiója ugyanakkor a húsz leggazdagabb között szerepel.
Az EU szereti Magyarország "zöld nagyprojektjeit"
"Környezeti fejlesztések, sikeres lépések a környezeti beruházásokhoz (KEOP 2007-2013) Magyarországon" címmel a zöld tárca országos konferencián ismertette a hazánkban uniós támogatásból megvalósított és megvalósítandó környezetvédelmi beruházásokat.
Hogyan lehet mindenkinek jó?
A válság miatt nem csak Magyarországon nőtt jelentősen a munkanélküliek száma. Ahogyan nálunk, Európában és az Egyesült Államokban is a legtöbb cég kénytelen volt leépíteni, átszervezni. A rugalmas foglalkoztatási rend bevezetése viszont több helyütt is fékezte a negatív folyamatokat. De vajon hosszú távon is megoldást jelenthet-e?
700 ezer ember szemetét rendezik
Békés megyében 115 ezer ember életminőségét javítják azzal, hogy a korábban lerakott hulladékok káros hatásait megszüntetik és rehabilitálják a szeméttelepek környezetét. Eközben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében új telepek nyitásával megindult az a nagy projekt, amely 600 ezer ember életminőségét érinti.
Feleannyi üveget hasznosítunk újra, mint az EU
Rekordmagasságokba, 64 százalékra emelkedett 2008-ban a háztartási üveghulladék újrahasznosításának mértéke Európában, derül ki az Európai Csomagolóüveg Szövetség (FEVE) által készített felmérésből. Magyarországon azonban mindössze 32 százalék volt ez az arány 2009-ben - közölte az Öko-Pannon.
Kijelölték az utat, melyen haladnunk kellene
A piacgazdaság alapvető értékeihez kellene visszatérni, hogy kilábalhassunk a válságból és az európai gazdaság valóban növekedési pályára állhasson - áll abban a napirendben amit a Gyáriparosok Országos Szövetségét is magába foglaló BUSINESSEUROPE állított össze az Európai Unió számára.
Bajnai tanácsai az EU-nak
Az Európai Unió új, tízéves gazdasági stratégiájának, az EU2020-nak két pilléren kell nyugodnia: a tagállamok egymásért vállalt szolidaritása és a közös célokat segítő nemzeti felelősségérzetük növelésén - emelte ki Bajnai Gordon miniszterelnök szerdai, a tagországok kormányfőihez írt levelében.
48 millió európai zöldebb városokban fog lakni
Becslések szerint a globális üvegházgáz-kibocsátás mintegy 75 százalékáért a nagyvárosok felelősek. 2050-re 80 százalékkal kívánják csökkenteni károsanyag-kibocsátásukat azok az európai városok, amelyek csatlakoztak az EUCO2 80/50 nevű klímavédelmi kezdeményezéshez. 18 nagyvárosi térség vesz részt a programban, melyek összesen 48 millió lakosnak adnak otthont.
Egy hét, ami csak a kkv-król szól
Az Európai Bizottság 2010. május 25. és június 1. között második alkalommal indítja útjára az Európai KKV Hetet. A nemzetközi rendezvénysorozat célja, hogy európai szinten népszerűsítse a vállalkozói létformát, mint a fiatalok számára vonzó karrierlehetőséget. A KKV Héten a szervezők 37 európai ország vállalkozásai számára nyújtanak átfogó tájékoztatást az európai, nemzeti, regionális és lokális támogatási és forráslehetőségekről.
Az EU Duna-stratégiájának élére állhat Magyarország
Célegyenesbe ért az Európai DunaStratégia (EDS) magyarországi előkészítése, Magyarország felkészült a Duna-menti együttműködés integráló szerepének betöltésére, véli a zöld tárca. A Duna védelmére átfogó stratégia kidolgozása kezdődött meg 14 ország részvételével, Európai Duna Stratégia néven.
Mire számíthatunk, ha Magyarország lesz az unió elnöke?
A soros elnökséget betöltő ország nem képviselheti saját érdekeit, ő az uniós célok megtestesítője kell, hogy legyen. Bár a tagállamok igyekeznek ezt a látszatot kelteni, valójában minden ország igyekszik a maga prioritásai felé terelni a blokkot, hacsak egy fél évre is. Nincs ez másképp a spanyol elnökséggel sem.
1,2 milliárdnyi uniós pénzből szépül a Hortobágy
Hamarosan még szebb lesz a pusztai romantika: három természetvédelmi részprogram megvalósítására kap 1,2 milliárd forint értékben uniós támogatást a Hortobágyi Nemzeti Park. A projektek idén tavasszal indulnak a világörökség részét képező parkban és várhatóan két év múlva fejezik be azokat.
Zűrzavar a banki adatcsere ügyében
Zavar támadt a terrorizmus, illetve a nemzetközi bűnözés elleni harc jegyében tervezett ideiglenes megállapodás (SWIFT) életbe léptetése kapcsán, melynek értelmében banki adatokat osztana meg egymással az EU és az Egyesült Államok.
Gondolta volna? A magyar állam költ támogatásra a legtöbbet!
Az állami támogatások Magyarországon 2008-ban elérték a GDP 2,38 százalékát, ez a legmagasabb az EU 27 tagállamában - írta a Világgazdaság. Ebben az uniótól kapott összegek is beletartoznak.
Nagy esélyt előtt Debrecen
Meghívták Magyarországot, hogy legyen az Európai Neutronkutató Központ Irányító Tanácsának tagja, és a testület következő, február 3-ai ülésén ebben a minőségben vegyen részt. A konzorcium szerint Debrecen kiválóan alkalmas helyszín lenne egy európai tudományos nagyberendezés megvalósítására.
Jogszabályi segítséget kapnak az EU-tól a kkv-k
„Komoly lökést adhat a kis- és középvállalkozások (kkv) fejlődésének, jótékonyan tompíthatja a gazdasági válság következményeit, és így a recesszióból való mielőbbi kilábalás fontos eszközévé válik a szolgáltatási irányelv" - nyilatkozta Herczog Edit szocialista európai parlamenti képviselő abból az alkalomból, hogy az óév utolsó napjaiban végre működni kezdett a 2006 végén a régi és az új tagállamok között heves viták nyomán elfogadott uniós jogszabály a szolgáltatások szabad áramlásáról.
Nőtt és tovább nő az infláció az euróövezetben
A várakozásoknak megfelelően az euróövezetben kissé felgyorsult az infláció tavaly decemberben. Az Eurostat kedden ismertetett első becslése szerint a fogyasztói árak 0,9 százalékkal emelkedtek decemberben az egy évvel korábbihoz képest. Novemberben 0,5 százalékos volt a tizenkét havi drágulás.
Közeleg a magyar elnökség
Csütörtök éjfélkor lejárt az Európai Unió soros svéd elnökségének hivatali ideje, és hat hónapra Spanyolország vette át a stafétabotot. Spanyolország után ez év második felében Belgium, jövő év első felében pedig Magyarország látja el a soros elnökségi teendőket.
"A nyomor elleni harc éve lesz 2010"
A nyomor és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem tudatosításának éve lesz 2010 az Európai Unió számára. Az EU-tagországok, valamint a kampányprogramhoz csatlakozó Izland és Norvégia összesen 17 millió euró uniós pénzzel gazdálkodhatnak, amit saját nemzeti hozzájárulással is ki kell egészíteniük.
Megy az adok-kapok Kína és az EU között
Kína dömping-ellenes intézkedéseket hoz az EU-ból importált szénacél kötőelemekre - közölte a kínai kereskedelmi tárca szerdán. A kínai lépést megelőzően az Európai Unió meghosszabbította a dömpingvám kivetését a kínai bőr lábbelikre, s ezzel kapcsolatban a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője "határozott elégedetlenségének" adott hangot keddi sajtótájékoztatóján.
EU: nem rajtunk múlt a siker
Főként az okozta a koppenhágai klímaértekezlet kudarcát, hogy az Egyesült Államok és Kína részéről hiányzott a kötelezettségvállalásra irányuló akarat - mondta az EU soros elnökségét ellátó Svédország környezetvédelmi minisztere kedden Brüsszelben.
Jövőre 122 milliárd 937 millió eurót költ az EU
Az Európai Parlament plenárisa nagy csütörtökön többséggel fogadta el az EU 2010-re szóló költségvetését, melynek középpontjában a gazdasági válság következményeinek kezelése áll. A téma felelőse Surján László magyar EP-képviselő volt.
A segítség, amely "minden pénzügyminiszter álma"
Az Európa Parlament a maga részéről lehetővé tette, hogy akár már a jövő év elején elindulhasson az uniós mikrohitel program, és több tízezer rászoruló ember pályázhasson az újrakezdéshez, a vállalkozás beindításához szükséges hitelre - mondta Göncz Kinga szocialista EP-képviselő azután, hogy a közösségi támogatással megvalósuló mikrohitel keret létrehozásáról szóló jelentését kedden nagy többséggel elfogadta az Európai Parlament.
Nem elég a 3,7 százalék a brüsszeli uniós alkalmazottaknak
Jelképes figyelmeztető sztrájkot tartott az európai uniós alkalmazottak egy csekély része hétfőn Brüsszelben, a jövőre tervezett 3,7 százalékos béremelésük jóváhagyását követelve.
Jár szoláriumba? Ezt érdemes elolvasnia!
A 2009 decemberében zárult a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) Kereskedelmi és Piacfelügyeleti Hatóságának 10 európai országgal közös akciója, amely a nagyközönség számára hozzáférhető szoláriumágyakat vette górcső alá. Az európai ellenőrzés súlyos megállapítással zárult. A szolgáltatók és kereskedelmi egységek jelentős százalékban nem teljesítik az előírásokat, különösen igaz ez a sugárzás erősségére.
Mi a legnagyobb gond Európában?
A munkanélküliséget tartják az európai polgárok a legnagyobb problémának, míg a gazdasági helyzettel kapcsolatos aggodalmaik valamelyest enyhültek - derül ki az Eurobarométer uniós közvélemény-kutató hétfőn közzétett, legutóbbi felméréséből.
1600 milliárdot költhet az állam idén cégtámogatásokra
A válság hatására több mint négyszeresére nőtt az unió egészében az állami támogatások aránya 2008-ra. Az idén a várakozások és az előzetes statisztikák szerint még nagyobb összeggel kell számolni.
Bőkezű az EU: 110 milliárd a turizmus fejlesztésére
Az idén és jövőre mintegy 110 milliárd forint uniós forrás áll rendelkezésre a magyar turizmus fejlesztésére - mondta Kovács Miklós, az Önkormányzati Minisztérium szakállamtitkára.
Energia: jobban ki lehetne használni az uniós pénzeket
Az EU pénzeszközeinek nehéz elérhetősége hátráltatja a regionális energetikai politikák kidolgozását, pedig a régiók vannak a legkedvezőbb helyzetben ahhoz, hogy a környezet megóvását szem előtt tartva kiaknázhassák a helyi energetikai lehetőségeket és kidolgozhassák az európai energiaszükségleteket kielégítő innovatív megoldásokat - derül ki abból a felmérésből, amelyet az Európai Regionális Hatóságok (AER) legnagyobb európai hálózatának közgyűlésén hoztak nyilvánosságra csütörtökön.
Mi kell a sikeres magyar elnökséghez?
2010 január és 2011 június között Spanyolország, Belgium és Magyarország egymást követően látja majd el az Európai Unió elnökségi feladatait. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) a spanyol (CEOE) és belga (FEB) gyáriparosok szövetségével közösen kidolgozta az európai munkaadók erre az időszakra vonatkozó prioritásait tartalmazó programot. Ennek középpontjában a lisszaboni szerződés hatálybalépésének elősegítése, a szerkezeti reformok végrehajtása, a biztonságos energiaellátás biztosítása és az EU nemzetközi kapcsolatok terén való erősítése áll.
Az európai pofon: 4 millió állás szűnt meg
A gazdasági válság hatására 4 millió állás szűnt meg Európa-szerte, ugyanakkor az európai munkaerőpiacok a vártnál rugalmasabban reagálnak a válság súlyos hatásaira - áll a Bizottság legfrissebb, európai foglalkoztatásról szóló jelentésében.
Válságban vonzóbbak a hamis termékek
Megtartotta kedden második találkozóját a Herczog Edit szocialista és Bill Newton Dunn brit liberális demokrata EP-képviselők kezdeményezésére létrejött Hamisítás és Csalás Elleni Küzdelem Fóruma. Az ülésen Carlo van Heuckelom, az Europol és John Taylor, az Európai Bizottság adó- és vámügyi főigazgatóságának megbízottja ismertette a képviselőkkel a legfrissebb bűnügyi trendeket.
"Még mindig nem töröltük el a határokat!"
20 évvel a Berlini Fal lebontása után a szolgáltatási irányelv teljes körű bevezetése törölheti el véglegesen a határokat Kelet és Nyugat között - fogalmazott Herczog Edit szocialista EP-képviselő az irányelv bevezetésének szerda esti vitájában. A képviselő szerint az egyes nyugati tagállamok által továbbra is fenntartott, a munkaerő szabad áramlását korlátozó szabályok nagymértékben hátráltatják a szolgáltatási irányelv alkalmazását.
Válság magyar módra: van még lejjebb is
Az Európai Unió gazdasága már növekedésnek indult a harmadik negyedévben, Magyarországon azonban még tart a csökkenés, és hasonló helyzetben van több más ország is a térségből, köztük Romániában és Bulgária is. Magyarországon bár lassult a csökkenés a harmadik negyedévben az előzőhöz képest, de jóval nagyobb lett a visszaesés a várakozásokhoz viszonyítva.
Dupla magyar siker az uniós versenyen
Halász Dániel „Képzeletbeli napló" című fotósorozata nyerte a kreativitás és innováció európai éve keretében megrendezett fotópályázatot. A fotósok feladata olyan alkotások benyújtása volt, amelyeken keresztül kifejezik, hogyan vizionálják az „új világot", és mit jelent számukra a kreativitás és az innováció. A pályázat közönségdíját is egy magyar alkotó, Szabó Balázs nyerte.
Bajnai: jelöltem rátermettségéhez nem férhet kétség
Andor Lászlót, a londoni székhelyű Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) igazgatósági tagját jelöli Bajnai Gordon miniszterelnök magyar uniós biztosnak.
"A költségvetés mindannyiunk életét könnyíti meg"
A Václav Klaus cseh elnök aláírását követően várhatóan 2010 elején életbe lépő lisszaboni szerződés minden eddiginél rugalmasabb és hatékonyabb pénzügyi tervezést tesz lehetővé, ugyanakkor komoly előrelépést jelent a költségvetési fegyelem irányába is - fogalmazott Herczog Edit az EP költségvetési bizottságának vitájában. A képviselő a fontos költségvetési vívmányok mellett a reformszerződés által felvetett új kérdésekre is felhívta a figyelmet.
Mibe fog kerülni nekünk az euró?
Magyarországon az euróbevezetés költsége valahol 2 és 5 milliárd euró között lehet majd, ezért is fontos, hogy a maastrichti kritériumokon túl egyre több szó essen az átállás gyakorlati előkészítéséről, különös tekintettel arra, hogy az "irdatlan" költségek nem csak az államot, de a vállalatokat is terhelik - figyelmeztetnek tanácsadók.
Meglehet a régóta várt áttörés decemberben
Az Egyesült Államok és az Európai Unió megkettőzi erőfeszítéseit annak érdekében, hogy a decemberi koppenhágai klímaváltozási csúcson megállapodás születhessen - számolt be az amerikai elnök az USA-EU csúcstalálkozó után.
"Csehország megszűntével megújulhat az EU"
Václav Klaus cseh államfő kedden délután bejelentette, hogy az alkotmánybíróság délelőtti döntése után - amely nem találta a cseh alkotmányba ütközőnek a Lisszaboni Szerződést - aláírta a ratifikációs dokumentumot. Az Európai Unió 27 tagállama közül Csehország utolsóként hagyta jóvá a Lisszaboni Szerződést. Klaus szerint „a Cseh Köztársaság megszűnik szuverén állam lenni".