A zöld mozgalmak Európa-szerte azon voltak, hogy minél hamarabb megszűnjön a fosszilis gazdaságot ösztönző és fenntartó szubvenció. A 2014. október 15.-ig meghosszabbított program ellentétben áll az EU megújuló energiaforrásokra való átállásról szóló 2020-es célkitűzéseivel, érveltek a környezetvédők. Az EU általában nem engedi az egyes nemzeti iparágak dotálását, de a szenet kulcsfontosságú energiaforrásnak tekintették, ezért kivételt tettek vele. Ez a logika azonban megdőlt a teret nyerő klímavédelmi szándékokkal. Vagy mégsem egészen?
Kivételezés
A tagországok októberi határidejéhez képest három hónapos hosszabbítást lobbizott ki magának Spanyolország, így csak 2014 végén kell felfüggesztenie a széntermelés dotációját, miután azt már elérte, hogy a belföldi szén előnyben részesítését sem tiltotta meg az államnak az EU - a spanyol versenyhivatal kritizálta e döntést, mondván az torzítja a piaci viszonyokat és drágább szén beszerzésére kötelezi a közműipari szereplőket.
Spanyolország "ellátás-biztonsági" okokkal magyarázta lobbizását, mert egy erre vonatkozó EU direktíva megengedi az erőművek belföldi szénhasználatát, ha veszélybe kerül a folyamatos ellátás, írta a Reuters. A World Wild Fund az EU versenybiztosának tudtára hozta, hogy ez az indoklás teljességgel alaptalan, mivel Spanyolország immáron hat éve nettó exportőre az energiának.
A spanyol szénbányászok eközben sztrájkba kezdtek elmaradt béreik kifizetését követelve. Az engedély megadásában szerepet játszhatott az is, hogy az EU versenybiztosa, Joaquín Almunia spanyol szocialista politikus.
A szénbányászat támogatását szabályozó júliusi tervezet a 2008-as 2,9 milliárd euróhoz képest a nemzeti széniparok idei támogatását 3,2 milliárd euróban maximalizálta, amelyet Lengyelország, Németország, Spanyolország, Románia, Magyarország és Szlovákia között osztanának el.
Október 1-én az EU környezetvédelmi biztosa, Connie Hedegaard úgy fogalmazott, minden befolyását latba veti, hogy a Uniós szénbánya-támogatási program 2014 októberére végérvényesen leálljon. "Az európai adófizetők nem támogathatják tovább a veszteséges bányákat", idézte Hedegaardt a Reuters.