Az javaslat megvalósítása a szakértők szerint nem csak jogsértő, de Magyarországon 43 ezer kiskereskedő megélhetését veszélyezteti. Ráadásul a fogyasztás csökkenése helyett, növekedését eredményezhet. - értékelték a változtatást egy konferencia résztvevői.
A Harsányi János Főiskola által szervezett fórumbeszélgetés keretében egymástól távol eső szakterületek képviselői első ízben vállalkoztak arra, hogy komplex módon körbejárjanak egy igen kényes és aktuális problémakört: a különböző jogok, szellemi és gazdasági értékek sérülését az egyencsomagolás esetleges bevezetésének következtében. A márka, védjegyek és versenyjog témaköre mellett szó esett a feketepiac esetleges térnyeréséről és a kiskereskedők aggasztó helyzetéről is.
Az Európai Bizottság nemrégiben nyilvános konzultációt hirdetett az Európai Unió Dohánytermék rendeletének (TPD) felülvizsgálatával kapcsolatban, melynek egy bizonyos pontja hívta fel a HJF hallgatói szervezetének figyelmét egy rendkívül összetett kérdéskörre; az egyencsomagolás esetleges bevezetése által ellehetetlenülő védjegyhasználatra, sérülő márkaértékekre és szellemi tulajdonjogokra. A téma minél komplexebb megközelítését az intézmény által felkeresett elismert szaktekintélyek biztosították az LSI Oktatási Parkban szerdán megtartott fórumbeszélgetésen.
Azon termékek esetében, melyek káros hatással lehetnek a fizikai és mentális egészségre - mint például a gyorséttermi ételek, az alkohol, cigaretta, és a korhatáros DVD filmek - a bevezetni kívánt egyencsomagolás nem új keletű gondolat, mintegy tizenöt éve folyamatosan újra felmerül a világ különböző pontjain. A legelőrehaladottabb állapotban a dohánytermékekre vonatkozó egyencsomagolási törekvések állnak, mindeddig azonban sehol sem került bevezetésre az intézkedés, mivel nem találtak bizonyítékot arra, hogy valóban segítene elérni a kitűzött célt - azaz a dohányzás visszaszorítását. A szakemberek azonban úgy látják, az elkövetkező években komoly esély lehet a szabályozás az Európai Unió tagországaiban történő bevezetésére.
Fekete Zoltán, a Márkaszövetség főtitkára szerint félő, hogy a dohánytermék egyencsomagolása precedens értékű lesz, és előbb-utóbb továbbgyűrűzhet más termékkategóriákra is, beláthatatlan következményeket vonva maga után. „Ha a fogyasztókkal való kommunikáció sérül, azzal egyidejűleg a márkaértékek is sérülhetnek." - tette hozzá Fekete Zoltán. Gláser Tamás, a Magyar Védjegy Egyesület főtitkára azt emelte ki a fórumon, hogy az egyencsomagolás ellehetetlenítené a védjegyek termékeken való használatát, ami a védjegyekre vonatkozó jogszabályok elemi fontosságú része. A védjegyjogász szerint ez a nemzetközi és nemzeti jogszabályok által oltalmazott védjegyjogok megsértését eredményezné - többek között az Európai Unió, a WTO, a NAFTA, a GATT, a TRIPS és a Párizsi Egyezmény vonatkozó megállapodásai sérülnének. A rendkívül aggályos jogi következmények mellett megfontolandó az is, hogy a védjegyek, a szellemi tulajdonjogok és a kereskedelmi szólásszabadság felrúgása akár eurómilliárdokban mérhető kártérítési kötelezettséget is róhat a tagállamokra a gyártók felé.