Az épületek világításának energiahatékonyabbá tételére számos európai országban és néhány amerikai tagállamban is történtek jogi intézkedések. Az energiapazarló izzólámpák eltűnnek a boltokból, gyártásuk leáll 2012-re az uniós szabályok értelmében.
Egyre felkapottabbak a fénykibocsátó tapéták és LED-világítási eszközök, ám a fények le-feloltásához, fényük erősítéséhez és halványításához szükséges kapcsolóberendezések drágák. Az új LED-eszközökben már több a sárgás fény (eddig szürkés volt), amitől életképes, piacképes kiváltói lehetnek a wolfram-lámpáknak és a halogén izzóknak.
A "világítás-hatékonyság" (lumen efficacy), mely a kibocsátott fény és az erre elhasznált energia arányát méri Angliában például előírásokhoz van kötve: a lámpák egynegyedének meg kell felelnie a 40-es értékű világításhatékonysági szintnek, írta a Financial Times.
Energialábnyom
Napjainkban már-már új üzletágat jelentenek az energiafogyasztás mérését szolgáló megoldások. A San Francisco-i Hara cég például olyan szoftvert dobott piacra, amely nemcsak az energia használatát, de annak öko-lábnyomát is méri. Legutóbb az 1800 üzletet üzemeltető Safeway Inc. amerikai bolthálózat szerződtette a céget, de kliensei között tudhatják Murdoch médiabirodalmát, a News Corp.-ot és az Intuit Inc. adószoftver-szolgáltatót - mind a Hara megoldásával tartják kordában és csökkentik energiafaló üzleti tevékenységük energiafogyasztását és annak környezeti terhelését.
A szoftver nemcsak az energia, de a víz-, gáz- és kémia anyag-fogyasztást is méri. A bejöveteli oldalon túl a kibocsátási oldalt is figyelemmel kíséri: vagyis jegyzi az üvegház-kibocsátást, a hulladék-képződést és szennyvíz-termelést. Ezek összegzése után pedig stratégiát nyújt a vállalat számára, amellyel csökkenthetik energiaköltségeiket is.
Az energiamérő szolgáltatások tavaly 132 millió dolláros piacán a kisebb szereplők, mint a Carbonnetworks és az Enervity mellett olyan szoftvermultik is feltűntek, mint a SAP és az Oracle. Elemzők szerint e szolgáltatási szegmens 2015-re 4 millió dollárra is duzzadhat. Az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC döntése, hogy a klíma-kockázatok (és költségek) éves jelentésben való feltüntetésére ösztönzi (habár nem kötelezi) a cégeket, szintén az új szolgáltatás malmára hajtja a vizet. A Wal-Mart nemrég arra kötelezte beszállítóit, hogy bocsássák a bolthálózat rendelkezésére ökolábnyomuk adatait, mert azokat is tekintetbe veszi döntéshozatalkor.
Ha a washingtoni kormány bevezeti az emissziós kvótakereskedelmet (cap-and-trade), azzal végre határt szabnak az üvegházgáz-kibocsátásnak és csökkenő tendencia alá vetik azt, mert az évek során fokozatosan csökken a kibocsátási lehetőség és fogy a kvóták száma.