Így kerülné el az újabb válságot az EU

Három új európai felügyeleti hatóság fogja felügyelni a pénzintézetek, a pénzpiacok, a biztosítók és a nyugdíjalapok tevékenységét, egy negyedik testület pedig az unió gazdaságát veszélyeztető kockázatokat fogja figyelemmel kísérni. A parlament szerdán megszavazta a pénzpiaci felügyeletről szóló jogszabálycsomagot, amely alapjaiban alakítja át ezt a területet Európában.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új szabályozás az EP-képviselők és a tagállamok közötti, több mint egy éves kemény tárgyalások eredménye. A viták során a parlament azt az álláspontot képviselte, hogy csak uniós szintű szabályozással lehet képes biztosítani a pénzügyi szolgáltatások egységes piacának sikerét és kivédeni a jövőbeli kockázatokat.

A felügyelő hatóságoknak joguk lesz arra, hogy ideiglenesen betiltsanak kockázatosnak minősített pénzügyi termékeket, illetve tevékenységeket. Ha a nemzeti felügyeletek nem lépnének időben, az uniós hatóságok hoznak a pénzintézetekre közvetlenül érvényes döntéseket.

Amennyiben a nemzeti felügyelő hatóságok között nézeteltérés lenne, az uniós hatóság kötelező közvetítést írhat elő, illetve - ha ez sem vezetne eredményre - kötelező felügyeleti döntést hoz.

Folyamatos ellenőrzés

A képviselők megerősítették a felügyeleti rendszer demokratikus ellenőrzését. A parlament így megvétózhatja majd az uniós felügyelő hatóságok elnökeinek kinevezését, és döntő szava lesz a technikai előírások és a végrehajtási intézkedések alakításában. Az Európai Rendszerkockázati Testület elnökének folyamatosan, bizalmasan tájékoztatnia kell az EP gazdasági ügyekkel foglalkozó bizottságának elnökét és alelnökeit az intézmény működéséről.

A parlament által megszavazott jogszabályok felhatalmazzák a Bizottságot, a felügyeleti hatóságokat és a rendszerkockázati testületet, hogy veszély esetén felkérjék a Tanácsot, hirdessen vészhelyzetet. Az EP állásfoglalások és kérdések formájában is lehetőséget kap erre.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo