A magyar kkv-kat is segítheti az új uniós jogszabály

A nemzetközi vállalkozások 46 százaléka remél saját üzletére nézve pozitív hatásokat a fizetési határidők maximálásától, amiről szerdán döntött az EU; a német vállalkozásoknak csupán 34 százaléka bizakodó - derül ki az Atradius felméréséből.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vállalkozások a pénzügyi válság hatására egyre több késedelmes fizetéssel szembesültek az elmúlt két évben szerte a világon. Ennek visszaszorítására az Európai Parlament új törvényjavaslatot szavazott meg szerdán, amely 30, illetve számos feltétel teljesülése esetén 60 napban maximalizálja a vállalatok közötti, valamint az állami intézmények és magáncégek közötti fizetési határidőket. A rendelkezés elsősorban a kkv szektor védelmét hivatott szolgálni.

Az Atradius Hitelbiztosító 22 országban, közel 4.000 cég bevonásával végzett felmérést az új törvénnyel kapcsolatban. A megkérdezett vállalkozások 46 százaléka szerint jót tesz majd az üzletmenetnek az Európai Parlament által tegnap elfogadott jogi változtatás, a német vállalkozások 43 százaléka értelmetlennek tartja, a gazdálkodó társaságok egynegyede pedig kifejezetten negatív következményektől tart. A német vállalkozások ugyanis már ma is sokkal rövidebb határidőket szabnak meg, közel egyharmaduk attól tart, hogy ügyfeleik ezután az új EU-irányvonalra hivatkozva a fizetési határidő meghosszabbítására fognak törekedni - mutat rá a hitelbiztosító.

Akiknek tetszik az új szabály

Az új irányvonal támogatottsága az Atradius Fizetési Barométer adatai alapján a szektorokat tekintve a feldolgozóipari cégek között a legmagasabb arányú, 58 százalék, a vállalkozás nagyságát nézve pedig a közép- és nagyvállalatok a legnagyobb támogatók, ahol a megkérdezettek 54 százaléka ért egyet az EU szabályozással. Nemzetközi összehasonlításban a nagyobb cégek (54 százalék) és az ipari üzemek (58 százalék) derűlátóbban néznek az új EU-irányvonal elébe, mint a kisebb cégek és a pénzügyi és szolgáltató vállalkozások. A megkérdezett nemzetközi vállalkozások 46 százaléka saját üzletére nézve pozitív hatásokat remél az EU-irányvonaltól, a német vállalkozások közül csak 34 százalék bizakodó. Legoptimistábbak a spanyolországi vállalkozások (64 százalék), őket a britek (61 százalék) és az olaszok (59 százalék) követik.

A válaszadók 42 százaléka gondolja úgy, hogy nem sokat változtat a helyzeten a direktíva életbe lépése, ugyanis ők már alkalmazzák a 30 napos fizetési határidőt bizonyos partnereikkel szemben. Ugyanakkor Olaszországban és Spanyolországban, ahol általában hosszabb fizetési határidőket kötnek ki, a válaszolók 64 és 59 százaléka várja a jelenlegi helyzet nagymértékű javulását a törvénytervezet életbelépésétől. Az említett két országban a számlák felének fizetési határideje meghaladja a 60 napot, míg egynegyede a 90 napos lejáratot, ami a legmagasabb arány a leghosszabb fizetési határidőket illetően az EU-ban - jegyzi meg az Atradius.

Ugyancsak magas arányban támogatják a direktívát az EU-t egyik kiemelt exportpiacának tekintő Kínában és az Egyesült Királyságban, ahol a válaszadók 69 és 61 százaléka szerint előnyös lehet az új szabályozás. A felmérésben egyetlen olyan ország volt, Dánia, ahol a válaszolók nagyobb része mondta azt, hogy nem várja a helyzet javulását (34 százalék), mint azt, hogy előnyös lehet a rendelet (28 százalék).

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo