Kiket bosszantott fel eddig a kormány?

Magyarország konfrontációs pályán halad címmel közölt cikket a Die Presse című osztrák lap kedden a magyar gazdaságpolitikáról. A miniszterelnök azzal indokolja a "kompromisszum nélküli konfrontációs pályát", hogy az országnak nem "friss pénzre" van szüksége az IMF-től, hanem mindenekelőtt erősebb gazdasági növekedésre.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A takarékoskodni vonakodó ország összevitatkozott a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval (EU); nem világos, a kormány miből akarja fedezni az adócsökkentéseket - állt a cikk alcímében. "Négy hónappal földcsuszamlásszerű győzelmük után is töretlen Magyarország önjelölt megújítóinak önbizalma" - írta a konzervatív napilap tudósítója. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttségét "mint kellemetlen kérelmezőket utasították rendre". Az IMF soha nem volt képes "hatékony terápiát" nyújtani - idézte a lap Varga Mihályt. A szerző hozzátette: segélycsomagjával az IMF és az EU két éve a biztos államcsődtől mentette meg Magyarországot.

Ma a nemzetközi hitelezőknek szóló üzenet az: Magyarország többé nem hagyja, hogy előírásokat szabjanak gazdaságpolitikájához. Az IMF által javasolt szigorú takarékossági kurzus helyett Orbán Viktor miniszterelnök adókönnyítések és bizonyos ágazatokra kivetendő új különadók keverékével akarja élénkíteni a gazdaságot. A pénzügyi szektor után az energia- és a távközlési szféra következhet - írta a lap.

A bankadó bevezetésével nem csak a Magyarországon működő pénzintézeteket, de az Európai Központi Bankot is felbosszantotta a kormány. Emellett a kísérletet, hogy a Magyar Nemzeti Bank nem kedvelt elnökét fizetésének 75 százalékos csökkentésével golyózzák ki hivatalából, az EKB a jegybank függetlensége elleni támadásként értékeli - állt a cikkben.

A kettévágott védőháló

A miniszterelnök azzal indokolja a "kompromisszum nélküli konfrontációs pályát", hogy az országnak nem "friss pénzre" van szüksége az IMF-től, hanem mindenekelőtt erősebb gazdasági növekedésre - írta a szerző. Ezzel kapcsolatban idézte a Pester Lloyd budapesti német nyelvű lap internetes kiadásának bíráló megjegyzését, miszerint a miniszterelnök szükségtelenül "vágta szét" az IMF által felkínált védőhálót. A budapesti retorika mérséklődésére és az IMF-tárgyalások újraindulására minden bizonnyal csak az októberi önkormányzati választások után lehet számítani - vélekedett a Die Presse cikkírója.

A szerző úgy látja, a 3,8 százalékos hiánycél betartásában segítségére lehet a kormánynak a konjunktúra javulása, s megjegyzi, hogy mindenekelőtt az export erősödéséből kiindulva a legtöbb kutatóintézet egyszázalékos növekedést vár erre az évre.

Míg a pénzügyi szektornak le kell nyelnie a bankadó békáját, a többi befektetőnél a jelek szerint még bizonyos "bizalmi előlege" van a kormánynak - írta a Die Presse. Dirk Wölfer, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara munkatársa szerint a külföldi vállalatok többsége derűlátó. A bejelentett adócsökkentések minden bizonnyal ösztönzik a befektetéseket, a társasági adó csökkentése mindenekelőtt a kis- és közepes vállalkozások számára jelent érezhető könnyebbséget. Tapasztalható némi "homlokráncolás" az új kormány kül- és kisebbségi politikája miatt, "de ez nem feltétlenül érinti a gazdaságot" - mondja Wölfer.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo