"A világgazdaság stabilizálódásának szaporodó jelei közepette az elmúlt hónapokban kevésbé ingadoznak a valutaárfolyamok, és csökkent a kockázatkerülés. A valutaárfolyamok szélsőséges ingadozása és rendezetlen mozgása a jövőben is kerülendő, mert az károsítaná a gazdasági és a pénzügyi stabilitást", idézte a Reuters vasárnap Joaquín Almunia EU-biztost, aki Isztambulban nyilatkozott a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világban közgyűlése és a Hetek (G7) szintén ott összeülő értekezlete előtt.
Almunia visszautalt a Húszak (G20) múlt hét végi, pittsburghi csúcsértekezletének egyik kívánságára is, kijelentvén, hogy "egyes nagy kereskedő országokban a valutaárfolyamok nagyobb rugalmassága hozzájárulna a rendezett folyamathoz".
A Húszak a múlt hét végén állást foglaltak a világgazdaság "újraegyensúlyozása" mellett, ami egyebek között nagy felzárkózó és exportőr gazdaságok, főleg Kína valutájának felértékelését jelenti. Ez azonban nem ígérkezik gyors folyamatnak, amennyiben a Hetek tagjai később erőteljesen üdvözölték az amerikai pénzügyminiszter nyilatkozatát arról, hogy az Egyesült Államoknak továbbra is az erős dollár az érdeke.
Az uniós várakozások
Almunia arról is szólt, hogy "az euróövezetben az infláció lefelé tartó irányzata visszafordult, és a következő hónapokban visszatér pozitív területre". Ugyanakkor - tette hozzá - "az inflációs várakozások határozottan az EKB árstabilitási céljával összhangban alakulnak." Ez azt jelenti, hogy az EU gazdasági kormányzata belátható időn belül nem vár 2 százalékot meghaladó tizenkét havi inflációt az euróövezetben, vagyis nézete szerint még sokáig nem lehet szükség a most "extralaza" pénzügypolitika visszavonására.
Az euróövezetben a fogyasztói árak szeptemberben átlagosan 0,3 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbinál az EU statisztikai hivatalának múlt héten megjelent első becslése szerint. A "negatív infláció"- az EU-ban kerülik a hagyományos defláció elnevezést - június óta tart. Oka a kereslethiányon kívül az olajárak zuhanásszerű csökkenése is a tavaly nyári, hordónként majdnem 150 dolláros csúcsokhoz képest. Ez év elején 40 dollár körül járt, jelenleg 70 dollár táján alakul a kőolaj ára hordónként. Ez a bázishatás azonban hamarosan elmúlik, amennyiben ez év végén a kőolaj ára, ha csak 70 dollár körül marad, akkor is majdnem kétszer annyi lesz, mint tavaly év végén.