Eszerint a legtöbb uniós tagállamban a nemzetközi gazdasági válság dacára "ígéretes tendenciák" tapasztalhatók, de a fejlődés üteme nem elég gyors. A témáról kiadott közlemény szerint az EU továbbra is egyértelműen megelőzi India és Oroszország feltörekvő gazdaságait, míg Brazília esetében a bizottság kitartó fejlődést, Kína esetében pedig gyors felzárkózást tapasztal.
Az EU-n belül Svédország teljesítménye a legfigyelemreméltóbb, majd Dánia, Finnország és Németország következik a sorban. Nagy-Britannia, Belgium, Ausztria, Írország, Luxemburg, Franciaország, Ciprus, Szlovénia és Észtország alkotja a következő csoportot, az úgynevezett "követő innovátorokét". Magyarország a brüsszeli besorolás szerint négyből a harmadik kategóriába, az úgynevezett mérsékelt innovátorok közé tartozik Csehország, Görögország, Olaszország, Málta, Lengyelország, Portugália, Szlovákia és Spanyolország mellett. Messze az uniós átlag alatt marad a negyedik csoportba, a "lemaradó innovátorok" kategóriájába sorolt Bulgária, Lettország, Litvánia és Románia teljesítménye.
A bizottság három csoportba sorolt mutatók alapján mérte az innovációs teljesítményt. A mutatók közé tartoztak az emberi erőforrások, a finanszírozás és támogatás, a kutatási rendszerek, a vállalati beruházások, a vállalkozói szellem, a szellemi tulajdon helyzete, továbbá a gazdasági hatások. Pénteken, az EU-tagországok brüsszeli állam- és kormányfői találkozóján napirendi téma lesz az innováció uniós ösztönzése.