Tovább folyik a vörösiszap-termelés: vizekbe eresztik!

A Greenpeace már novemberben felhívta figyelmet, hogy a MAL Zrt  tározójából folyamatosan erősen szennyező, híg vörösiszapos anyagot pumpálnak a természetes vizekbe. A bécsi Környezetvédelmi Hivatal (EPA) és a budapesti Bálint Analitika vizsgálatai szerint a víz szennyezettsége jelentősen meghaladja a határértékeket és ezzel uniós törvényeket sért - különösen az arzén-, alumínium- és szerves széntartalom miatt. illeti.  A Greenpeace azt szorgalmazza, hogy az Európai Bizottság intézkedjen az ügyben.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"A szennyező anyag az árokból a Torna patakba, majd a Marcal folyóba fut. A timföldet előállító MAL Zrt. szerint azért van szükség erre a megoldásra, mert nincs elegendő kapacitás a továbbra is termelt vörösiszap tárolására", derül ki a Greenpeace közleményéből.

Tovább termelik a vörösiszapot: a kormány engedi

Az átszakadt zagytározón még mindig nem végezték el a szükséges helyreállítást, hogy biztonságosnak minősüljön. "Felháborító, hogy a magyar kormány a saját felügyelete alá vont cégnek megengedi ezt a környezeti bűncselekményt, és úgy termelik tovább a mérgező anyagokat, hogy annak a tározókban már nemcsak a természetes vizekben találnak helyet", mondta Tömöri Balázs, a Greenpeace munkatársa. A zöld szervezet az unió környezetvédelmi törvények megsértéseként ítélte el az esetet, és az Európai Bizottsághoz fordult, hogy lépjen közbe a jogsértés megakadályozásában - mely törvénysértést éppen az uniós elnökséget betöltő magyar kormány követi el.

"A vizsgálat eredményei a savas és gipszes kezelés ellenére riasztóak", mondta Tömöri. "A mintákban literenként 1300 mikrogrammnyi arzént mutattak  ki." A zöld szervezet összehasonlításképpen osztrák adatokkal szolgált: az Ausztriában engedélyezett szint a szennyvizeknél 100 mikrogramm.  Az arzén az emberi szervezetre idegméregként hat, de a növények és állatok számára is mérgező anyag.

A literenkénti 200 milligramm alumíniumtartalom százszorosa, a szerves szén mennyisége (130 milligramm literenként) pedig ötszöröse a törvényileg megengedett szintnek.  Az alumínium a halakra nézve káros, a szerves szén a folyó oxigénszintjét és ezáltal öntisztító képességét csökkenti.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo