Kibocsátási kvóták: ugrásszerű állami bevételnövekedés

Az újonnan induló kvótapiacokon a kibocsátási engedélyek jó részét általában ingyen osztogatják szét a szennyező iparágak között, és idővel emelik az aukciókon értékesített kvóták arányát. Az Európai Unióban a kormányok mind nagyobb és nagyobb bevételekre fognak szert tenni a következő években a kvótákból (EUA). Nem csoda, hogy ellenzik a páneurópai emisziókereskedelem ötletét.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amikor egy kvótapiac érett állapotban van, már az összes kvóta kereskedelmi alapon cserél gazdát, s a kibocsátási határérték is fokozatosan csökken (vagyis csökken a kvóták száma). Ezért hívják a rendszert úgy: cap-and-trade - limitálja az emissziót, de azért mozgásteret ad a kibocsátás(i jogok) csereberéjére.

Miért hasznos a kvótarendszer?

A szisztéma újonnani bevezetését több (EU-n kívüli) országban gyáriparos ellenlobbizás nehezíti. Ugyanakkor az érintett szektorok hangadó képviselői is elismerik, hogy érdekük a mielőbbi kormányzati döntés: a "karbon-beárazás" azért szükséges mindenütt, mert a szennyező iparágakban megszűnik a befektetői hajlandóság, amíg nem tisztázott, mekkora lesz az új rendszer költségvonzata. Arról nem is beszélve, hogy a szóban forgó cégekkel dolgozó hitelintézetek sem szeretik a bizonytalanságot.

A rendszer kiépítése elősegíti továbbá a megújuló energia-szektorba irányuló befektetéseket, mivel a törvényileg kisebb kibocsátásra kötelezett széntüzelésű erőművek korszerűsítése már túl drágának bizonyul, és így a régi üzemek egész generációja iktatódik ki a piacról. A kieső kapacitásokat viszont pótolni kell, mivel a világ energiaéhsége nagy tempóval nő.

EU: 120 millió eurós kvótabevétel

Anglia kvótabevétele a legújabb becslések szerint 2013 és 2020 között mintegy 88,94 milliárd dollárt fog kitenni, állítja az emissziókereskedelem egy formájára, a karbonsemlegesítésre szakosodott cég, a Carbon Retirement.

Februárban az angol kormány 4,4 millió darab kibocsátási engedélyt értékesített aukción. Az Unióban igen korán, már 2008-ban klímavédelmi törvényt életbe léptetett szigetország 2008 november óta tart rendszeresen kvóta-aukciókat. A brit államkincstár az eltelt időszakban mintegy 1,38 milliárd dollárra tett szert e lehetőséggel.

Az uniós klímavédelmi rendelkezések értelmében a tagállamok kvótáiknak 10 százalékát értékesíthetik aukció útján, Angliában ez az arány 7 százalék.

2013-tól azonban váltást ír elő a szabályozás: a nagy szennyezők a kibocsátási engedélyeknek legalább 50 százalékát pénzért kell megvásárolniuk, miközben évről-évre egyre több iparág kerül a rendszer hatálya alá, vagyis bővül a "vásárlók" köre.

A Carbon Retirement elemzése szerint 2012 és 2020 között az összeurópai kvóta-bevétel eléri a 120 milliárd eurót (mintegy 16,5 milliárd dollárt). Anglia bevétele 44,2-88,4 milliárd dollár között lesz.

Egyesüléssel létrejön a páneurópai kvótapiac?

Ez már olyan nagyságrend, aminek sorsa közel sem elhanyagolható részletkérdés. Az Európai Bizottság (EB) azt szeretné, ha a befolyt összegeket csakis klímavédelemre fordítanák a tagállamok kormányai. A nagy költségvetési deficitek korában azonban kétségtelenül nagy a kísértés, hogy más célra használják fel a súlyos milliárdokat.

A Downing Street egyelőre ellenállt annak, hogy kívülről beleszóljanak a kvótabevételek elköltésébe. Németország saját jószántából már eddig is javarészt zöld programokra költötte a kvótapénzeket.

Az Európai Bizottság tavaly felvetette a nemzeti kvótapiacok páneurópai összevonásának ötletét, mely 2013-tól lépne életbe. A másik opció szerint a kormányok megőriznék döntéshozatali erejüket a nemzeti szintű aukciókat illetően, de az értékesítést a közös, már működő kvótakereskedelmi rendszerben (EU ETS) végeznék és adminisztrálnák.

Az elképzelés ellen foglalt állást Németország, Lengyelország és Anglia. A koncepciót szintén ellenző spanyol kormány néhány hete meglepő módon azt közölte a Reuters-szel, hogy ezentúl támogatni fogja az ideát. Az EU nemzeti kormányainak februárban kellett benyújtaniuk hivatalos álláspontjukat az Európai Bizottságnak.

Kvóta-lopások és adócsalások
Januárban 67,66 millió dollár értékben loptak el karbonkvótákat különféle számlákról egy vélhetően bűnszervezet(ek) által koordinált számítógépes bűntett-sorozat során. A hasonló jövőbeli cyber-lopások kivédése céljából az EB új irányvonalakat vázolt fel a nemzeti ellenőrzésre, mely a biztonsági tervek felülbírálatát, a számlatulajdonosok kilétének rendszeres ellenőrzését és a kereskedők témába vágó továbbképzését szorgalmazza a tagországoknál.
A kvótákereskedelemben tavaly leleplezett sorozatos ÁFA-csalások miatt az EB szívesen látná továbbá, ha javulna a gyanús piaci szereplőkről és tranzakciókról szóló információk megosztása, vagyis növekedne a hajlandóság az ilyen jellegű bejelentésekre a hatóságoknál.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo