Berlin az úgynevezett roncsprémiumhoz hasonló közvetlen, pénzügyi jellegű ösztönzők kerülését javasolja. Elektromos autók vásárláshoz kapcsolódó kedvezményeket már több tagállamban, köztük Franciaországban és Nagy-Britanniában is bevezettek, ami azzal a veszéllyel jár, hogy "szubvenciós verseny" indul az Európai Unióban, az eurómilliárdokban mérhető állami támogatás pedig a jelenlegi gazdasági helyzetben rendkívül megterhelné az egyes országok költségvetését, és csökkentené a közlekedési infrastruktúra fejlesztését szolgáló forrásokat. "Mire mennénk sok-sok millió elektromos autóval, ha nincsenek jó utak" - jegyezte meg Peter Ramsauer. Németország szerint inkább közvetett ösztönzőket kellene alkalmazni. Engedélyezni lehetne például a közlekedést a buszsávon, és lazítani lehetne az amortizációra, az értékcsökkenési leírásra vonatkozó szabályokon is az elektromos autók esetében - tette hozzá Ramsauer.
Németország azt javasolja az uniós partnereknek, hogy dolgozzanak ki egy ösztönző rendszert, amelynek részeként a tagországok lemondanak az elektromos meghajtású autók vásárlásának közvetlen - "készpénzes" - támogatásáról. A gödöllői ülésen tett javaslatot jól fogadták az uniós partnerek. "Többen is odajöttek hozzám, és megköszönték, hogy felvetettem a témát" mondta a miniszter. Berlin levélben fordul az Európai Bizottsághoz (EB) és a magyar elnökséghez az ügyben, és a következő miniszteri üléseken is megfogalmazza javaslatait - mondta Peter Ramsauer.
Az EB-t meglepetésként érte a német felvetés. "Őszintén szólva eddig még nem hallottunk erről" - mondta az MTI-nek Siim Kallas közlekedési ügyekért felelős biztos. Az ügy "igen szerteágazó" - hangsúlyozta. Kérdés például, kívánatos-e az autóállomány megújítása olyan módon, hogy "az egész új autópark állami támogatás révén jön létre. Vagy inkább az a megfelelő, ha kizárólag a gazdasági folyamatok hatására újul meg az autóállomány?" - vetett fel egy dilemmát.
Mindenesetre Brüsszel hozzákezd a kérdés tanulmányozásához, és még a magyar elnökség idején megfogalmazza észrevételeit - mondta Siim Kallas. Németországban a roncsprémium program keretében összesen 5 milliárd euróval támogatták 2009-ben a legalább 9 éves autók cseréjét új, környezetkímélő modellekre.