Magyar elnökség: mit lép klímaügyben az EU?

Az ENSZ éghajlatváltozásról szóló Keretegyezményéhez és a Kiotói Jegyzőkönyvhöz csatlakozott államok a klímaváltozás elleni hosszú távú tervekről vitáznak április 5-én kezdődő ülésszakukon Bangkokban. Az Európai Unió tagállamai egyetértenek abban, hogy a 2010-ben Cancúnban meghatározott feladatokat mielőbb meg kell valósítani, és megoldást kell találni a Kiotói Jegyzőkönyv lejárta utáni helyzetre. Az Európai Uniót a bangkoki tanácskozáson a magyar elnökség az Európai Bizottsággal közösen képviseli.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bangkoki klímapolitikai tárgyalások az év második felében sorra kerülő durbani (Dél Afrika) találkozót készítik elő. A magyar elnökség feladata, hogy 2011 első félévében összehangolja és képviselje az unió tagállamainak álláspontját, hogy a dél-afrikai tanácskozásokon az EU egységes üzentet tudjon küldeni tárgyalópartnereinek, magyarázta a nemzetközi klímapolitikában illetékes hazai tárca, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.

Az EU elsődleges célja, hogy egy jogilag kötelező érvényű, átfogó, új, globális dokumentumot fogadjanak el a klímaváltozással kapcsolatos kötelezettségvállalásokról a 2012 utáni időszakra, amikor lejár a kiotói egyezmény. Ha ez nem sikerül, az Európai Unió nyitott a mostani Kiotói Jegyzőkönyv keretein belüli új kötelezettségvállalások elfogadása iránt is, ha az tartalmazza a Kiotói Jegyzőkönyv meghatározó elemeit, ambiciózus és hatékony nemzetközi fellépést tükröz, és választ ad a környezeti integritás sürgető kérdéseire. Az EU további feltételként szabta meg a meglévő piaci mechanizmusok reformját, valamint új ágazati vagy egyéb megerősített piaci mechanizmusok létrehozását is.

Hol tartunk a kibocsátás-csökkentésben?

Az Európai Unió jó úton halad kiotói vállalásainak teljesítésében és várhatóan a 2020-ra (1990-hez képest) előirányzott  20 százalékos kibocsátás-csökkentési célt is tartani fogja, jelentette ki a minisztérium, vélhtően átlagértékre célozva, hiszen köztudott, hogy egyes iparilag fejlett országok, mint Anglia és Spanyolország bizony jelentősen le vannak maradva ez irányú vállalásaikban, és kérdéses, hogy 10 éven belül képesek-e behozni késlekedésüket az emissziócsökkentésben.

 A tagállamok állam- és kormányfői február 4-i csúcsértekezletükön megerősítették az alacsony széndioxid-kibocsátást célzó, 2050-ig szóló stratégia fontosságát, amelyet az Európai Bizottság március 8-án terjesztett a tagállamok elé 2050 útiterv címmel. A dokumentum elemzése szerint - amelyről a klímaügyekkel foglalkozó miniszterek gödöllői informális ülésén is tárgyaltak - az EU az 1990-es szinthez képest 2050-re 80-95%-kal csökkentené az üvegházhatású-gázok kibocsátását.

A bangkoki tárgyalások első két napján munkaüléseket tartottak, amelyeken a résztvevők a fejlett és fejlődő országok kibocsátás-csökkentési vállalásaival és technológiai kérdésekkel foglalkoztak.

Az unió tagállamainak képviselőivel találkozott Christiana Figueres, az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezmény főtitkára, aki bemutatta a keretegyezmény készülő kétéves költségvetését is.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo