Európa állam- és kormányfői 2000-ben hívták életre a Lisszaboni Stratégia nevű reformprogramot, amely fő célként azt tűzte ki, hogy 2010-re Európa a világ legdinamikusabban fejlődő tudásalapú gazdaságává váljon. Ezt 2001-ben egészítették ki a fenntartható fejlődés stratégiájával. A lisszaboni stratégia alapján pedig tavaly megalkották az EU 2020 stratégiát, amely összefoglalja, hogyan őrizheti meg Európa a következő tíz évben a versenyképességét.
Az EU 2020 a gazdasági növekedésre, a társadalmi kohézióra és a környezetvédelemre helyezi a hangsúlyt. Három fő célkitűzése a tudás révén történő értékteremtés, az emberek lehetőségeinek növelése a társadalmakban, valamint versenyképesebb, összekapcsoltabb és környezetbarátabb gazdaság megteremtése. Az uniós politikák fókuszában jelenleg a környezetbarát iparpolitika, a szegénység elleni küzdelem, a mobilitás, az egységes digitális piac, az erőforrás hatékonyság, új munkahelyek teremtése és az innováció áll.
Európának minél előbb intelligensebb közlekedési és energiainfrastruktúrákra, az egész EU-ra kiterjedő intelligens energiahálózatra, valamint 100%-os szélessávú lefedettségre van szüksége. Az új, környezetbarátabb technológiák alkalmazása ösztönözheti a növekedést, új munkahelyeket és szolgáltatásokat teremthet, valamint segítheti az EU-t éghajlatváltozással kapcsolatos céljainak megvalósításában. "Az EU tehát profitálhat a válságból" - zárta szavait Baumholczer Judit.
Baumholzer Judit prezentációját innen töltheti le, a konferencia teljes programját itt olvashatja.