Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A kezdeti emelkedést követően nagy visszaesést mutattak a tengerentúli részvényindexek, nap végére azonban ismét megjelentek a vevők a parketten (Dow +0,5%; S&P +0,2%; Nasdaq -0,3%). A Nasdaq így sem tudta elérni a pozitív tartományt, de az S&P500 és a Dow Jones végül emelkedéssel zárta a napot.
- A túladott és fundamentálisan is olcsó amerikai részvények árfolyam-emelkedésének továbbra is gátat szab a Görögországgal kapcsolatos aggodalom. Ma reggel 9 órakor jelent be változásokat a görög miniszterelnök a kabinettel kapcsolatban. A piac feszülten figyeli a politikai helyzetet, hiszen a kormány bukása a költségvetési kiigazítási lépések bukását jelentheti, így az ország nem hívhatná le az újabb részletet a 110 milliárd eurós nemzetközi mentőcsomagból.
- A svájci frank rendkívül volatilis mozgást mutatott tegnap. Az euróval szemben új történelmi csúcsra emelkedett a frank értéke, annak ellenére, hogy a Svájci Nemzeti Bank a vártnak megfelelően nem változtatott az alapkamat mértékén. A svájci jegybankelnök, Philip Hildebrand elmondta, hogy a svájci gazdaság jól bírja a deviza felértékelődését, hiszen az ország magas hozzáadott értékű exporttermékeket szállít, amik árérzékenysége relatíve alacsony. Az elnök arra a kérdésre, hogy a frank további erősödése esetén interveniál-e az SNB, csak annyit mondott, hogy a jegybank elsősorban az inflációs folyamatokra koncentrál.
- Ezúttal az USA-ból is többnyire jó makroadatok érkeztek. Vártnál nagyobb mértékben, 414 ezer főre csökkent múlt héten a friss munkanélkülisegély-kérelmek száma. Kisebb lett a folyó fizetési mérleg hiánya is az első negyedévben, mint azt az elemzők várták. A kiadott építési engedélyek száma 8,7%-kal emelkedett májusban, míg az előrejelzések 1,1%-os visszaesést mutattak.
- Egyedül a philadelphiai Fed index okozott csalódást, hasonlóan a szerdán publikált New York-i társához. A gazdasági aktivitást mérő index ugyanis mínusz 7,7 pontra esett a várt plusz 7 ponttal szemben.
Olaj és arany:
- Alig mozdult az olaj árfolyama, az elmúlt napok hektikus mozgásához képest. Ma reggel 0,7%-os csökkenést követően 94,3 dolláron mozgott a WTI kőolaj ára.
- A kis mozgás ellenére úgy tűnik, az árfolyam lefelé készül elhagyni a 94,5 - 104,5 dolláros sávot, miután betöltötte a februárban hagyott rést.
- A görög adósságproblémák, valamint az amerikai feldolgozóipari kilátásokról érkező negatív hírek mind az olajár csökkenését táplálják. A nyári autózási szezon sem tudja már magasan tartani a nyersanyag árfolyamát.
- Az arany piacán sem volt komoly mozgás, jelenleg 1.526 dolláron mozog a nemesfém ára a ma reggeli 0,3%-os csökkenést követően.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,6%, Shanghai -0,0%, Hang Seng -0,5%, Kospi -0,7%, All Ordinaries -0,1%). A tegnapi félelmek mára sem múltak el (Görögország, USA gazdaságának talpra állása).
- Veszítettek értékükből az exportőrök (Esprit -3,6%, Hyundai Motor -1,3%), de a technológiai vállalatok is nyomás alá kerültek (Samsung -4,6%, LG -3%, Hynix -7,6%).
- Egy tegnap délutáni riport szerint a makroelemzők nagy része további kamatemelésekre számít Kínában. Véleményüket azzal indokolják, hogy az infláció júniusban elérheti a 6%-ot. A jüan rekord szintre erősödött a dollárral szemben, miután egy olyan spekuláció látott napvilágot, mely szerint Kína fontos bejelentést tesz devizapolitikájával kapcsolatban június 19-én.
- A tervezett ársáv (HK$39,50-42,25) alján bocsátott ki részvényeket a Prada Hong Kong-i IPO-ján, miután látta, hogy a Samsonite szintén újonnan bevezetett részvényei mekkorát estek az első kereskedési napon. Az olasz divatvállalat összesen 423,276 millió részvényt értékesített és így 2,14 milliárd dollárnyi friss tőkét vont be.
Devizák:
- Napközben fordult a dollár árfolyama, a kezdeti erősödést fordulat követte, és zárásra 1,42-ig gyengült (1,407-ről) a tengerentúli fizetőeszköz. A reggeli órákban ismét erősödik a dollár, az árfolyam 1,414 környékén jár.
- A 20 és 30 napos mozgóátlag megállította az USD/JPY devizapár emelkedését, az ellenállásról lepattant az árfolyam, és 80,6-ig csökkent.
- A forint tegnap 266,5-ről 269,6-ig gyengült, zárásra azonban 268,7-ig korrigált vissza az árfolyam. A reggeli kereskedésben folytatódik a forint további gyengülése (269,3).
Határidős piacok:
- Még mindig mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.Erste kommentár
Fokozódik a bizonytalanság. Mi lesz a görögökkel? A kérdés inkább az, hogy belátjuk-e végre, hogy az ország csődben van, vagy még egy-két évig eléldegél lélegeztetőgépen. Első esetben az lenne a célszerűbb, ha még most túlesnének a csődeljáráson, és tiszta lappal kezdhetnének egy adósság átütemezés után. Ez a verzió persze nem igazán tetszik Európának, hiszen magát az európai szociális piacgazdasági modellt kérdőjelezné meg. A második esetben viszont abba a hitbe ringatjuk a görögöket, hogy élhetnek úgy tovább, ahogy eddig, és nem kell súlyosan visszavenni a korábban megszokott életszínvonalból. Pedig kell. Kell, hiszen az állami pénzzel fenntartott fogyasztási szint mellett felrobbant az adósságállomány. Amíg nincs költségvetési kiigazítás, addig semmilyen más eszköz sem segít, minden csak tüneti kezelés. Úgy tűnik, hogy a kiigazítást pedig nem fogadja el a lakosság. A kormány szétesőben, a reformlépések pedig végveszélyben. Ma 9 órakor derülhet ki, hogy hogyan alakítja át a kormányt Papandreou miniszterelnök. Érdemes figyelni!
Vállalati hírek
27.500 forintra emeltük MOL célárunkat
Ma reggel megjelent angol nyelvű olajipari elemzésünkben a korábbi 24.400 forintról 27.500 forintra emeltük MOL célárunkat, míg ajánlásunk továbbra is Felhalmozás. Némileg módosítottuk a cég kilátásaira vonatkozó becsléseinket. Emeltük a kutatás-termelés szempontjából fontos olajárra vonatkozó előrejelzésünket. Úgy véljük, hogy a feldolgozás-kereskedelem egy kicsit lassabban találhat magára, mint arra korábban számítani lehetett. Kismértékben módosítottuk a beruházásokra vonatkozó előrejelzésünket. Bár egyes befektetőket óvatosságra inthet a magyar belpolitikai helyzetből adódó bizonytalanság, mi úgy gondoljuk, hogy közép távon mindenképpen stabilan növekvő céggel állunk szemben.
Rövid hírek
- A Rába 2011. június 15-én a Budapesti Értéktőzsdén 5.362 darab Rába törzsrészvényt vásárolt 800 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a Rába saját tulajdonában lévő törzsrészvények állománya 917.971 darabra emelkedett.