A föld alá tömik a gyárak füstjét

Karbontárolás néven ismeretes az a technológia, mely kiválasztja az ipari üzemek füstjéből a szennyező részecskéket és a föld alá préseli, rendszerint olyan üregekbe, amelyekből már részben vagy egészben kitermelték a földgázt vagy az olajat. A technológia viták középpontjában áll, mivel túlságosan energiaigényes, nem vizsgálták meg kellőképpen a lehetséges szeizmikus (földrengést okozó) mellékhatásait, mint ahogy a szivárgás lehetőségét sem tudják kizárni. Hol tartanak e módszer hasznosításával az  energia- és gyáripari szektor vállalatai?

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A karbon-megfogás és tárolás (carbon capture & storage, a továbbiakban: CCS) technológiáját közel sem övezi még tudományos és szakértői konszenzus, s kereskedelmi méretekben való alkalmazása sem lehetséges, egyes kormányok azonban mégis pénzt öntenek az ilyen jellegű beruházásokba, mint az üvegházgáz-csökkentés legkényelmesebb metódusába. Használatakor ugyanis nem kell visszafogni az emissziót magát.


A megoldás különösen a széntüzelésű erőműveknek jön kapóra, mivel háromszor annyi széndioxidot bocsátanak ki, mint a gázüzemű erőművek. A világ legnagyobb iparilag fejlett országaiban az energia-előállítás mintegy felét továbbra is füstokádó módszerekkel végzik.

Az energiaügyi minisztériumok szakértői világszerte elismerik nyilvánosan, hogy a módszer még finomításra szorul és "kihívásokat" tartogat. Ezért nem létesült még nagy méretű, "demonstrációs" projekt, amely bizonyítaná, hogy a módszer ipari méretekben is működik. E létesítmények felépítése folyamatban van, de még a finanszírozás szervezésének fázisában áll. A Drax és a francia Alstom 426 megawattos üzem CCS-technológiával való felszerelésére pályázott pénzért. Ez lenne az első "demonstrációs" projektek egyike.

Nem tesztelték, mégis dotálják
  • A brit kormány már folyósít támogatásokat szén- és gáz-alapú erőműveknek: négy beruházást választanak ki, és 15,3 milliárd dollárt ölnek beléjük.
  • Angliából 10 projekt nyújtott be igényt EU-s támogatásra, összesen 6,16 milliárd dollárnyi igénnyel. Köztük van a skóciai Southern Energy és a Scottish gáz és szénerőművei.
  • Az amerikai Energiaügyi Minisztérium tavaly ősszel 1 milliárd dolláros támogatást ítélt oda a FututeGen szénerőműveinek, melyek úgynevezett a "oxy-égéssel" (oxy combustion) működnek: oxigén és széndioxid keverékével égetik el a szént, puszta levegő helyett. A karbontárolás miatt már-már zéró emissziójú technológiáról van szó, amely eltünteti a légszennyező emisszióból a higanyt, a kénoxidot, a nitrogénoxidot. A CO2 kibocsátás 90 százaléka nem hagyja el az erőművet. Az innovációban 300 milliárd dolláros piacot lát a minisztérium. Csak Amerikában 594 széntüzeléses erőmű szorulna korszerűsítésre.
  • Az amerikai Energiaügyi Minisztérium 15 projektnek folyósít támogatást.
  • A Petrobras brazil olaj- és földgáz-cég mélytengeri fúrásainál indít idén karbontárolást, a brazil partoktól mintegy 300 kilométerre, a Lula tengeri olajmezőn, 2150 méter mélységben, ahol az olaj 5000 méterrel található az óceán felszíne alatt, jelentette a Reuters. Ilyen kedvezőtlen körülmények között egyelőre nem használták a CCS-t, ami eddig szárazföldi metódus volt. A cég a kitörő gázokból kiválasztja a földgázt és a széndioxidot, majd a tengerfenék alatti só-üregekbe préseli vissza a CO2-t, szándékai szerint naponta 1 millió köbméternyit. Az intézkedés hátterében a brazil kormány határozata áll, miszerint a kiszabaduló széndioxidot tilos a légkörbe juttatni, az ország ugyanis nem akarja e cég tevékenységével tovább növelni az emisszióját.
  • Az Egyesült Arab Emirátusokban késlekedik több tucat, összesen 2,5 milliárd dollar értékű, évi 2000 GWh energiát generáló vízenergia-projekt indulása -amelyek karbontárolást is használnának-, mert az engedélyeket nem kapták meg.

 

Máris drágul
Még lábra sem kapott a technológia, máris drága, költséges volta miatt panaszkodnak az értintett erőművek és cementgyárak. A két évvel ezelőtti megvalósíthatósági tanulmányokban megállapított árszinthez képest 20-30 százalékkal nőtt a karbontárolás költség-vonzata.
Az EU az emissziós kvóták eladásából befolyt összegek egy részéből finanszírozza a CCS-technológiát, vagyis az EU ETS rendszerben mozgó 300 millió darab kibocsátási engedély egy része jelenti a támogatás alapját, mintegy 6,36 milliárd dollárt értékben, írta a Reuters.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo