Az unióban 450 ezer munkahely szűnt meg fizetésképtelenség következtében, a rendezetlen adósságok pedig évente 23,6 milliárd EUR-t tesznek ki. Az európai vállalkozások 57 százaléka állítja, hogy likviditási problémákkal küzd a késedelmes fizetések miatt, ami 10 százalékos emelkedést jelent a tavalyi évhez képest. Nap mint nap kis- és középvállalkozások (kkv-k) tucatjai mennek csődbe unió-szerte azért, mert nem egyenlítik ki az általuk kibocsátott számlákat.
Antonio Tajani, az Európai Bizottság alelnöke tavaly októberben Rómában a 27 európai uniós tagállamra és Horvátországra kiterjedő tájékoztatási kampányt indított annak érdekében, hogy véget vessenek a késedelmes fizetés ártalmas európai szokásának. A kampány célja, hogy ösztönözze a késedelmes fizetések elleni fellépésről szóló irányelv gyors beépítését a nemzeti jogba, még a 2013. március 16-i végső határidőt megelőzően. A kereskedelmi ügyletekhez kapcsolódó késedelmes fizetések elleni fellépésről szóló 2011/7/EU irányelv a késedelmes fizetések elleni küzdelem uniós eszköze. A kampány kiemelt figyelmet fordított arra, hogy a kkv-k megismerjék az irányelv által biztosított új jogokat és e jogok gyakorlásának módját.
Antonio Tajani, az Európai Bizottság alelnöke, ipar- és vállalkozáspolitikai biztos akkor a következőképpen nyilatkozott: „Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy véget vessünk a késedelmes fizetés ártalmas európai szokásának, amely már régóta égető kérdés az üzleti világban. Egyértelmű, hogy a tagállamoknak haladéktalanul át kell ültetniük a késedelmes fizetések elleni fellépésről szóló irányelvet a nemzeti jogrendszereikbe. Az így nyújtott támogatás alapvető jelentőségű az európai kkv-k számára a jelenlegi gazdasági válságban, amikor egyre nehezebben jutnak hitelhez. Szintén létfontosságú, hogy az európai vállalkozások, és különösen a kkv-k ismerjék a jogaikat, és azt, hogy miként élhetnek azokkal a legmegfelelőbben.”
Különösen nehéz a kkv-k számára, hogy érvényesítsék a pontos fizetéshez fűződő jogukat. A késedelmes fizetés komoly időveszteséggel és jelentős költséggel járhat, és a vita megkeserítheti a fogyasztókkal való kapcsolatokat.
A most hatályba lépő irányelv jogi keretet teremt az adósok teljesítésének kikényszerítéséhez. Az új intézkedések fakultatív jellegűek a vállalkozások számára, mivel utóbbiakat feljogosítja, de nem kötelezi arra, hogy intézkedéseket tegyenek. Előfordulhatnak olyan esetek, amikor egy adott vállalkozás meg kívánja hosszabbítani a fizetési határidőt néhány nappal vagy héttel, hogy megőrizze a felhőtlen kereskedelmi kapcsolatot egy konkrét ügyféllel. Az új intézkedések azonban kötelezőek a hatóságok számára, amelyeknek példát kell mutatniuk, és – például szerződéseik teljesítése révén – igazolniuk kell megbízhatóságukat és hatékonyságukat.