Éhen halnánk a méhek nélkül

Moratóriumot rendelt el az Európai Bizottság azokra a rovarirtó szerekre, melyekről szakemberek úgy sejtik, felelősek a méhpopuláció világszerte tapasztalt pusztulásáért. A méheknek nemcsak a mézet köszönhetjük, nélkülözhetetlen elemei a táplálékláncnak: az emberiség eledelének 90 százalékát kitevő 100 növényfajtából 71-et méhek poroznak be. A hazai mozikban már látható a témát feldolgozó dokumentumfilm, A méhek világa.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

fotó: A méhek világa - dokumentumfilm

Az unió 27 tagállama két hónap alatt a második alkalommal sem tudott dűlőre jutni a szóban forgó -vagyis neonikotinoidokat tartalmazó- növényvédő-szerek kérdésében. Összesen 15 tagország voksolt a moratórium mellett -köztük a kontinens két legnagyobb mezőgazdasággal rendelkező állama, Németország és Lengyelország-, de a szavazási szabályok értelmében ”kvalifikált többségre” volt szükség, amit a tagországok lélekszáma alapján számítanak, ezt pedig nem szerezte meg az előterjesztés, mivel Anglia tartózkodott. (Németország, mely az előző menetben nem támogatta a tilalmat, ezúttal igennel szavazott.)

Tonio Borg, az EB egészségügyi és fogyasztóvédelmi bejelentette, a szabályok értelmében az EB saját hatáskörében lép az ügyben. Vagyis a moratórium életbe lépett. (2010-ben az EB már cselekedett hasonlóképp, ám akkor a génkezelt burgonya termesztését engedélyezte.)

Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság januárban javasolta hivatalosan a növényvédő-szerek ideiglenes betiltását, míg a tudósok elkészítik a behatóbb hatásvizsgálatokat. A Greenpeace hónapok óta kampányolt az ügy érdekében.

Amennyiben bebizonyosodik, hogy a rovarirtó-szerek valóban felelősek a méhpopuláció drámai mértékű megcsappanásáért, az erősen sértené a vegyipari és biokémikai konszernek érdekeit, a német Bayer CropScience-t és a svájci Syngentát, melyek évente dollármilliárdokat keresnek e termékek gyártásával. A két vállalat közleményben ítélte el a moratóriumot és azt bizonygatta, annak koncepciója elégtelen tudományos bizonyítékokon alapul.

Az unió 22 milliárd dollárt fordít évente az agrárszektor támogatására. Amerikában a zöldek és a méhészek beperelték a Környezetvédelmi Ügynökséget (EPA), amiért az szerintük elégtelen vizsgálatokra hivatkozva engedélyezte a méhekre nézve káros kemikáliák forgalmazását.

Ezért nem tiltjuk be a méhgyilkos szereket
Magyarországon a legnagyobb a fajlagos méhsűrűség az Európai Unióban: 2010-ben 1 millió, 2012-ben pedig több mint 1,2 millió méhcsaládot tartottak nyilván, így a méhpopuláció sűrűsége meghaladja 11 családot négyzetkilométerenként. Magyarországon a méztermelés olyan mezőgazdasági területeken is folyik, ahol az elmúlt tíz évben, évente több mint egymillió hektárt (kukorica, napraforgó, repce) vetettek be neonikotinoid hatóanyagú növényvédő szerrel kezelt – csávázott – vetőmagokkal. Ennek ellenére Magyarországon nem fordult elő méhpusztulás a neonikotinoid tartalmú csávázószerek használatától, ezt az Országos Magyar Méhészeti Egyesület vizsgálatai alátámasztják.
Vannak tudósok, akik attól tartanak, ha a neonikotinoidok betiltása csak azt segíti elő, hogy még ártalmasabb anyagokkal helyettesítik azokat a rovarirtókban.

Méhek nélkül éhen halunk

  • A mézgyűjtő méhek száma az elmúlt évtizedben katasztrofális mértékben csökkent. A méhkolóniák kihalása nemcsak az Európai Unióra érvényes. Az USA-ban 50 éve nem látott szintre csökkent a méhek száma az elmúlt télen, írta a New York Times. Tudósok szerint vírusok és paraziták is hozzájárultak a populáció csökkenéséhez.
  • Az emberiség eledelének 90 százalékát kitevő 100 növényfajtából 71-et méhek poroznak be, derül ki az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Szervezete (FAO) adataiból. A méheket vonzó növények közé tartozik a napraforgó és a repce is, melyből olaj készül.
  • A méhek által beporzott növények értéke a világ élelmiszerpiacán évente eléri a 200 milliárd dollárt.
Mozi: A méhek világa
Kaliforniában olyannyira eltűntek a méhek, az USA teljes háziasított méhállományának harmadát szállították ide, hogy egy beporozzanak egy mandulafajtát. A méhek világa című dokumentumfilm elkíséri a kamionokat, melyek egész évben utaztatják a 465 doboznyi méhet. A veszteség utanként 20 %.
Markus Imhoof filmje a méhész-családtörténet, a konvencionális, narrációval kísért természetfilm és az ökológiai oknyomozás keveréke. Fényképezése egészen látványos, s ez nemcsak a pompás helyszíneknek köszönhető: az apró méhek életterébe speciális, mindent felnagyító lencsével behatoló kamera remek képanyaggal szolgál. Olyan világ tárul elénk lélegzetelállítóan, amelybe eddig nem nyerhettünk bepillantást. E tekintetben azon filmek hagyományának példás követője, mint a Mikrokozmosz vagy a Vándormadarak, melyekben a kamera már-már az állatok lakótársává vált.
”Miután a vegyi anyag megszárad a fákon, a méhek visszaviszik a kolóniára, ahol a fiatal példányok megeszik. 19 nappal később látjuk a hatást. Elpusztulnak”, mondja az egyik szereplő a permetező gép közelében a kaliforniai mandulamezőn.
A film vége felé érkezünk el a legkülönösebb mozzanathoz: az Egyesült Államokba vándorolt ”gyilkos méhek” históriájához. 1992 táján figyelték meg először őket az USA-ban. Agresszív viselkedésük eltért az európai méhekétől. Az évek során több száz embert csíptek halálra. Hogy kik ők, miért viselkednek így és vajon jó-e a mézük, megtudhatják a filmből...

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo