Kiszámítható, tervezhető rendszerre várnak a vállalkozások

Nőtt a kutatás-fejlesztési ráfodítások összege az egy évvel korábbi szinthez képest a Deloitte felmérése szerint. A többség viszont csökkentést tervez a következő időszakban. A háttérben elsősorban a bizonytalan szabályozási környezet áll.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Kép:EU

A Deloitte idén második alkalommal mérte fel a cégek kutatásfejlesztési tevékenységének megvalósítását befolyásoló tényezőket a hazai közép- és nagyvállalatok körében. Az elemzés külön kitér az idei évtől hatályban lévő K+F jogszabályi környezetváltozásokra és az új minősítési eljárásra is. A hazai felméréssel egyidejűleg Szlovákiában és Csehországban is végzett hasonló kutatást a Deloitte, ami lehetőséget nyújtott az országok közti különbségek megismerésére is.

A Deloitte felmérése szerint a ráfordítások mértéke lényegesen eltér az egy évvel korábbi eredményektől. Míg 2010-ben a vállalatok többsége (62%) árbevétele 1 százaléknál kisebb szeletét költötte K+F-re, 2011-ben érezhetően megnőtt azoknak a vállalkozásoknak az aránya (38-ról 59 százalékra), amelyek 1 százalékot meghaladó mértékű K+F ráfordításról számoltak be. Ez az érték a növekedés ellenére valamivel elmarad a cseh és a szlovák eredményektől, ahol a válaszadók 65 illetve 78 százaléka költ az árbevétele 1 százalékánál többet kutatás-fejlesztésre.

A kiszámíthatóság és a hosszú távú tervezhetőség a megfelelő K+F rendszer kialakításának alapját jelentik

A jövőbeli tervekre vonatkozóan a válaszadók óvatosabbnak bizonyultak: az elkövetkezendő két-három évben a hazai cégek nagyobb része tervezi a K+F ráfordításai csökkentését 2011-hez képest, mint ahányan a ráfordítások növelésével számolnak. Hasonló tendenciák olvashatók ki a szlovák vállalkozások válaszaiból is - a felmérés szerint a vizsgált országok közül egyedül a cseh cégek között vannak tehát többen azok, akik K+F ráfordításaik növekedésével számolnak, mint azok, akik csökkenésre számítanak az elkövetkező két-három évben.

3 százalék a cél
Az EU célkitűzéseiben meghatározta, hogy 2020-ig az Unió GDP-jének 3 százalékát kutatásfejlesztésre kell fordítani. A célok megvalósítása érdekében az egyes tagállamok elkészítették saját Nemzeti Intézkedési Tervüket. Magyarország saját tervében vállalta a kutatás-fejlesztési ráfordítások szintjének növelését a bruttó hazai termék 1,8 százalékos szintjére az évtized végéig úgy, hogy ezzel párhuzamosan a vállalati ráfordítások aránya jelentősen növekedjen.

Dr. Márkus Csaba, a Deloitte Zrt. Kutatás-fejlesztési és Állami támogatások üzletágának igazgatója hozzátette: Miközben a K+F tevékenységek folytatását befolyásoló külső tényezők a vizsgált államokban jobbára megegyeznek, azok szerepét az egyes országok válaszadói másként súlyozzák. Magyarországon a tavalyi eredményekhez hasonlóan a cégek idén is a szabályozói környezet kiszámíthatóságát tartották a legfontosabb tényezőnek, amit a támogatások mértéke, valamint a tapasztalt és képzett K+F szakemberek rendelkezésre állása követ. Csehországban és Szlovákiában ezzel szemben a megfelelően képzett K+F szakemberek rendelkezésre állása áll az első helyen, amit mindkét országban csak második helyen követ a támogatások mértéke.

A különbség hátterében vélhetően az áll, hogy míg Csehországban és Szlovákiában a szabályozási környezet hosszú ideje nem változott jelentősen, addig Magyarországon az elmúlt években több, lényegi kérdésekre is kiterjedő változtatás történt. A felmérés eredményei jól mutatják, hogy a kiszámíthatóság és a hosszú távú tervezhetőség a megfelelő K+F rendszer kialakításának - és a vállalati K+F ráfordítások növekedésének - az alapját jelentik.

Véleményvezér

Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo