Erste cikkek


 Most tényleg nem mi tehetünk a forintgyengülésről

Most tényleg nem mi tehetünk a forintgyengülésről 

Valószínűleg a történelemben először, az fordult elő hogy a pénzért fizetnek, ha elvisszük. Ugyanis a svájci jegybank 3 bázispontot fizet számunkra éves szinten, ha kézpénzt veszünk tőle kölcsön.
Mehet az uniós pénz az állampapírokba

Mehet az uniós pénz az állampapírokba 

Tegnap az európai bíróság jogászai úgy találták, hogy az EKB vásárolhat európai állampapírokat. Így már 22- én, a görög választások előtt születhet valami döntés az „európai QE-ről”.
Rossz napot zártunk tegnap

Rossz napot zártunk tegnap 

Pozitív nyitás után lejtőre kerültek a tengerentúli börzék, és a nap végére sem javult a hangulat, még a többletes amerikai költségvetési adat sem hatotta meg a piacokat.
A vártnál jobban indult a gyorsjelentési szezon

A vártnál jobban indult a gyorsjelentési szezon 

Miközben a piacok hezitálnak, jó vállalati hírekkel találkozhatunk, legalábbis ami a profitot illeti. Az SAP tegnap napközben hozta ki előzetes eredményét, amely ugyan kissé elmaradt a várakozásoktól, de az ok a felhő alapú szolgáltatások növekedése, amely kezdetben magas költséggel jár, majd inkább „cash cow”-ként, azaz fejőstehénként viselkedik. Így a jövőbeli kilátások igazán jónak tűnnek.
Ma megint eshetünk egy nagyot

Ma megint eshetünk egy nagyot 

Pénteken az oroszokat leminősítette a Fitch, de Moszkvának még így is a BBB- a besorolása, éppen a befektetési kategóriában maradtak. Az EKB viszont kihagyhatja a kötvényvásárlási programból a mediterrán tagállamokat.
Úgy megszédült a forint, hogy gyorsan erősödni kezdett

Úgy megszédült a forint, hogy gyorsan erősödni kezdett 

Megindult a korrekció az EUR/HUF devizakereszt árfolyamában a 320-as lokális csúcsról, melynek keretében a 20 napos mozgóátlag 315,7-es értéke közelébe csökkent a devizapár jegyzése.
Egyre jobb hírek jönnek az USA-ból

Egyre jobb hírek jönnek az USA-ból 

Tovább bővül a foglalkoztatottság az USA-ban, ráadásul a várakozásoknál nagyobb mértékben. A piac véleménye szerint az egészséges bővülést a 200 ezer fölötti szám jelenti. Így a 241 ezer fő igazán optimizmusra adhat okot.
Zuhan az olajár, ki tudja hol áll meg?

Zuhan az olajár, ki tudja hol áll meg? 

Továbbra is kamikaze módjára zuhan az olaj árfolyama. Úgy tűnik, hogy semmi sem állítja meg. Pedig egyre többen fejezik ki aggodalmukat emiatt. Ráadásul az inflációs várakozásokat is jelentősen lefelé mozdítja el az egyre csak csökkenő árfolyam.
Félelem söpört végig a piacokon

Félelem söpört végig a piacokon 

Az eddig is jelenlévő félelmekre a tegnap délutáni, vártnál kisebb német inflációs adat még rátett egy lapáttal, ugyanis ez azt sugallja, hogy még Európa legerősebb országában sem lehet érdemi növekedésre számítani.
A tavalyi év árnyéka vetül a piacokra

A tavalyi év árnyéka vetül a piacokra 

Megörökölték a tavalyi év problémáit az európai befektetők. Mario Draghi meglehetősen pesszimista nyilatkozata nem tett jót az év első (pénteki) kereskedési napján.

Jó előjelek a jövő évre 

Rakétasebességgel száguldunk az év vége felé, s a fejlett piaci indexek is megállíthatatlanul törnek az ég felé. Az USA-ban rég nem látott emelkedést láthattunk. A Dow Jones ipari átlagindex 2,5 százalékot rallyzott.

Oroszország: csak egy kis pánik 

Már tegnap délután meglökte a piacokat az a hír, hogy az orosz jegybank segíti a bankokat devizához jutásban, sőt egyelőre nem kell átértékelni a veszteséges pozíciókat. Ezt meg is teheti, mert miközben Oroszország éves importja 350 milliárd dollárra rúg, addig a tartalék 410 milliárd. Vagyis a tartalék jóval több, mint egy éves import igényt fedez.

Magával rántotta a rubel a forintot 

Hatalmas zuhanás a rubelben, hatalmas zuhanás a magyar börzén, miközben a DAX száguldott. Így lehetne a tegnapi napot összefoglalni. A forint három hónapos mélypontra zuhant.

Rendkívüli kamatemelésről döntöttek Oroszországban 

Az olajár zuhanása az elsődleges negatív hatás most Oroszországra. Tegnap a 13 százalékos rubel árfolyam zuhanás után jött a brutális kamatemelés tegnap este, de nem biztos, hogy ez elég lesz. Így a piacok büntették/büntetik azokat a cégeket is, amelyeknek komoly kitettségük van az oroszok felé.

Kaptunk a hétvégén hideget és meleget is 

A kínaiak végül 7,1 százalékra vágták a jövő évi növekedési kilátásokat a korábbi 7,4 százalékról. Japánban, Sinzo Abe megszerezte a kétharmadot. Mindkettő várható volt. Sőt, az első egy kicsit magasabb a vártnál, hiszen a piac 7 százalékról spekulált.

Előtörnek a régi félelmek 

Újra kezdenek előkerülni a megszokott régi félelmek (görög, ukrán, bankbírságok… stb.). A negatív nemzetközi hangulatban itthon és a DAX-ban is csökkenésre számítunk ma.

Nőtt a csődveszély Ukrajnában 

Ukrajna CDS felára 20 százalékra emelkedett, ami azt jelenti, hogy most már 76 százalékra emelkedett annak a valószínűsége, hogy öt éven belül csődbe megy az ország, legalábbis a befektetők szerint.

A technológia mentette csak meg a napot 

A technológiai szektor megmentette az amerikai indexeket. A Nasdaq a 30 napos mozgóátlagon nyitott, majd napon belül 2 százalékot emelkedve a pozitív tartományban zárt. Az energia részvények is relatíve jól viselkedtek a tegnapelőtti eladási hullám után.

Újra beszakadt az olajár 

A WTI ma reggel újabb 5 éves mélypontra, 62,5 dollárra süllyedt, miután tegnap Irak is vágta az olaj árát ázsiai vevőinek, valamint Szaúd-Arábia tovább növelte az eladási ár diszkontot az általa kitermelt olajra.

Új csúcsok (szinte) mindenütt 

A DAX, a Dow és az S&P500 is új csúcsot ütött pénteken. Az amúgy is jó hangulatban folyó európai kereskedést az tüzelte fel délután, hogy az amerikai munkaerő-piaci adatok a várakozásoknál jobban alakultak.

Tegnap Mario Draghi hozta a várt formát 

Semmilyen újabb konkrétumot nem mondott az eszközvásárlási programmal kapcsolatban, miközben mind az inflációs, mind a növekedési kilátásokat csökkentette.

Szétkapták az ázsiai piacokat 

Megvették Ázsiát arra, hogy az amúgy is olcsó shanghai tőzsdén csúcsot ütött a forgalom azután, hogy korábban elérhetővé tették külföldi befektetők számára is a piachoz való hozzáférést. Nem is meglepő, hogy megy az árfolyam, hiszen az index a nemrég indult szárnyalás előtt nagyjából ugyanott állt, ahol a 2000-es évek elején.

Felfelé áll a zászló a devizapiacon 

Történelmi csúcson zárt a Dow Jones. Felkerült Vlagyimir Putyin feketelistájára Moldova. Korrigált az arany. Felfelé áll a zászló az EUR/HUF piacán. Ausztrál kamatvágást hozhat a gyenge GDP.

Ma emelkedhetnek a piacok 

A tegnapi negatívabb hangulatot követően újra a vevők vehetik át az uralmat a tőzsdéken, így emelkedést várunk az európai, az amerikai és a hazai piacon is. Bár kis mértékben, de az is hozzájárul ehhez, hogy Ukrajnában újra kitört a tűzszünet.

Nem jött be a kereskedőknek a Fekete Péntek 

Megsütötték a pulykát és meg is ették, viszont nem mentek vásárolni. 11 százalékkal 50,9 milliárd dollárra csökkent tavalyhoz képest a forgalom, ami kevesebb vásárlóval és kisebb átlagos költéssel jött össze.

Jó hír a világnak - szakadt is az olaj 

Az egész világnak jó hír, hogy az OPEC tagországok végül abban egyeztek meg, hogy nem kell a kitermelést csökkenteni. Szakadt is vagy 6 százalékot az olaj, függetlenül attól, hogy Brent-ről vagy WTI-ről volt szó.

A pulykaünnep és a fekete péntek miatt csend van a piacokon 

Az amerikai hálaadás miatt alacsony forgalomra számíthatunk világszerte, hiszen a legnagyobb piac nem fog irányt mutatni. Ráadásul holnap rövidített kereskedés lesz az USA-ban a Black Friday alkalmából.

A cégvezetők pozitívak, az index nem 

Ugyan örülhettünk a várakozásoknál jobb amerikai GDP növekedési adatoknak, de ez nem igazán hatott az indexekre. Pedig azon túlmenően, hogy a háztartások többet költöttek, a cégek növelték beruházásaikat.

Mozgalmas napnak nézünk elébe 

Számos makroadat érkezik, amelyek piacmozgató hatással bírhatnak. Tegnap a vártnál kedvezőbb német Ifo index járult hozzá a pozitív hangulathoz, de a tengerentúlon is folytatódott a jó hangulat és a már szinte megszokott történelmi csúcsok sem maradtak el.

Hatalmas mozgást láthattunk 

Mario Draghi szokásához híven most sem mondott túl sok konkrétumot, de szavait úgy lehetett értelmezni, hogy az EKB hajlandó mostani eszközvásárlásait kibővíteni, ami akár az alkalmazott eszköztárat is érintheti. A DAX erre és a kínai kamatvágásra több mint 200 pontot emelkedett, míg az EURUSD hatalmasat zuhant.

Jött módosítás a forintosítási törvényhez. 

Csökkentik a lehetséges kamatprémiumokat és kinyitják a 2020-ig lejáró hitelekre a lehetőséget a devizahitel megtartására. Ez pedig nem a bankoknak kedvez.

Zajlanak az események a MOL körül 

Az elmúlt napok INA-val kapcsolatos híreit követően most azt tudhattuk meg, hogy érdeklődik a szlovák elektromos művek iránt, amibe az MVM-mel közösen szállna be.

Lendületben a piacok 

Előbb Draghi szavainak, majd tegnap a ZEW indexnek sikerült újabb lendületet adni az emelkedésnek, ugyanis a ZEW index jövőre vonatkozó komponense, amely december óta csökkenő pályán van, most először mutatott fordulós jelet, ami azt sugallja, hogy fél év távlatában újra javuló gazdasági környezettel találkozhatunk majd.

Kivárásra játszanak a befektetők 

A vártnál kedvezőtlenebb japán GDP statisztikákra orvosságként szolgált Mario Draghi kommunikációja, mely szerint állampapír vásárlások is jöhetnek a fedezett kötvény (covered bond) és az eszközfedezetű értékpapírok (ABS) vétele mellé.

Kiverte a biztosítékot a GDP-adat 

A japán előzetes GDP adat „kiverte a biztosítékot”. A harmadik negyedévben a várt 2,2 százalékos növekedéssel szemben 1,6 százalékos csökkenést mértek, ami részben a tavaszi áfaemelésnek köszönhető.

Továbbra is szenvednek az orosz kitettségű cégek 

Oldalazás és történelmi csúcs a tengerentúlon. GDP adatok érkeztek Európából. Zuhannak a nyersanyagárak. 305 fölé tart a forint.

További esés jöhet 

A tengerentúlon fontosabb makrogazdasági hírek hiányában tegnap sem volt látható nagyobb mozgás. Az indexek már második napja oldalaznak, így felmerül az a lehetőség is, hogy a kifulladást követően elindul a profitrealizálás.

Elcsattant az ostor a pesti parketten 

Tegnap lagymatag kereskedést láthattunk a nemzetközi piacokon, miközben itthon a nap vége felé elcsattant az ostor, ami elsősorban a Richter részvényeit érintette. Így a gyógyszerpapír néhány óra alatt visszaadta a tegnapelőtti emelkedést.

Megy az araszolgatás 

Bár a nemzetközi piacokon a lagymatag kereskedés az úr, ugyanakkor az is igaz, hogy a Dow Jones és az S&P500 napról napra új csúcsokat üt, még ha csak kis elmozdulásokkal is.

A kellemes hírek hallatán emelkedhet a piac 

A nemzetközi szintéren a kínaiak okoztak pozitív meglepetést azzal, hogy a mai naptól a kisbefektetők is vásárolhatnak sanghaji, shenzeni és egyéb kínai börzéken részvényeket. Ez pedig pozitívan hatott mind a hongkongi, mind a shanghai piacra. Az sem tudta ezt hűteni, hogy a kínai GDP növekedési kilátások a korábbi 7,5 százalékról 7 százalékra módosultak.

Komoly emelkedést láthattunk 

Még hosszú ideig, legalább két évig eltarthat az EKB nem konvencionális monetáris élénkítése, sőt újabb eszközöket is bevehetnek. Ráadásul az USA- ban a munkaerőpiaci adatok is jók lettek, így komoly emelkedést láthattunk.

Jó a hangulat, ömlenek a vállalati eredmények 

Megindul a vállalati eredmény dömping. Jó Commerzbank és Adidas, gyenge Siemens eredmény. Az USA-ban jó lett a Tesla nem US GAAP szerinti eredménye, rángatják is a részvényt rá (+7 százalék piaczárás után).

Csak egy kis pánik 

Tegnap nap végén volt egy kisebb „pánik” az európai piacokon az éleződő ukrán helyzetnek és a várakozásoknál sokkal rosszabb New York-i beszerzési menedzser indexnek köszönhetően.

Még maradt erő a piacban 

Ugyan sokat szaladtak az indexek, de az erő megmaradt bennük. A Dow Jones megtartotta korábbi emelkedését, miközben az S&P500 új csúcsot ütött tegnap. A Nikkei is kitört tegnap a sávból, és megcélozta a 18.000 pontos szintet. Olyan szinteken állt, ahol 2007 óta nem fordult meg.

Jó hangulat, de korrekció jöhet 

Az ázsiai piacok enyhe csökkenést mutattak be a múlt heti rallyt követően, amelyre 2013 áprilisa óta nem volt példa. Vagyis a csökkenés természetesnek mondható. Sajtóhírek a kínai szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexnek tudják be, amelyre egyébként nincs előrejelzés.

Ennyi jó hír rég jött egy nap 

Visszahátrál az Orbán-kormány a netadó bevezetésétől, a forint is erősödhet, szárnyalhat a Magyar Telekom. A japán kormány jelentősen megemelte eszközvásárlási programjának keretét, a nemzetközi piacokon is dúl az optimizmus.

Fed: itt a vége az eszközvásárlásnak 

Tegnap ért véget a Federal Reserve kétnapos ülése, ahol a várakozásoknak megfelelően bejelentették az eszközvásárlási program (QE3) lezárását. A FED tavaly decemberben kezdte el kivezetni a havi 85 milliárd dolláros programot.

A tengerentúlon is mozgalmasak a napok 

Mozgalmas napokat élnek a tengerentúlon, tegnap új havi csúcsra húzták az indexeket. Számos vállalati hír, makrogazdasági adat és a Fed ülés is a figyelem középpontjába került, alapvetően az utóbbinak köszönhető az optimista hangulat.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Cégblog

Félrevezették a befektetőket, bírságolt az MNB

Félrevezették a befektetőket, bírságolt az MNB  

Az MNB 250 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Banus Port Zrt.-re.

Klímablog

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra  

4200 cég igényelt forrást összesen 5005 tisztán elektromos hajtású személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz beszerzéséhez.

Infokom

Nem kell félni a mesterséges intelligenciától?

Nem kell félni a mesterséges intelligenciától? 

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia munkahelyi hatását.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo