Erste cikkek


Lélegzethez jutott Görögország

Lélegzethez jutott Görögország 

Még négy hónapig kap finanszírozást Görögország a trojkától, cserébe ma estig le kell tenniük az asztalra egy előzetes tervet, hogy hogyan képzelik megreformálni az országot úgy, hogy a fiskális célok (korábban meghatározott költségvetési többlet) ne sérüljön.
Elhúzzák a görögök nótáját

Elhúzzák a görögök nótáját 

Tegnap a görögök végül benyújtották a kérelmüket az EMU pénzügyminiszterek felé, amire a németek azonnal azt mondták, hogy nem. Ugyanis a görögök azt szeretnék, ha lazítanának a fiskális fegyelmen, miközben a finanszírozás megy tovább, mintha mi sem történt volna. Ez pedig a németeknek nagyon nem tetszik.
Akár egy jó napja is lehetne ma a piacnak

Akár egy jó napja is lehetne ma a piacnak 

Ma összességében akár mehetnének fölfelé is az indexek a rövidtávú technikai indikátorok alapján, de inkább csak oldalazásra számíthatunk. Ráadásul még mindig várunk a görögök kérelmének benyújtására, amely lehetőséget nyújtana az elkövetkező félévre, hogy elkerüljék a csődöt, és közben megállapodjanak a jövőbeli programról.
Vészesen közeledik a határidő

Vészesen közeledik a határidő 

Továbbra sincs görög egyezség, miközben a jövő hét végére kifut a jelenlegi finanszírozási program. Igaz, ebben a hónapban, 24-én csak kamatfizetési kötelezettség van már hátra majdnem 600 millió euró értékben, amely valószínűleg könnyen teljesíthető.
Csendes nap elé nézhetünk

Csendes nap elé nézhetünk 

Ma az amerikai piacok zárva vannak, a görögök, az EMU pénzügyminiszterei pedig tárgyalnak. Összességében visszafogott kereskedést várunk itthon és a DAX indexben is, árfolyamcsökkenéssel karöltve.
A forintnak is jót tett a tűzszünet

A forintnak is jót tett a tűzszünet 

Habár Európában a görög kérdés továbbra is nyitott, a minszki megállapodás, az újabb tűzszüneti terv, hatalmas örömöt hozott a piacokra. Persze ebben az is közrejátszott, hogy az IMF 40 milliárd dollárral támogatná Ukrajnát, amelyből az azonnali keret 17,5 milliárd.
Most a kivárás jellemző a piacokra

Most a kivárás jellemző a piacokra 

Leginkább dagonyának tűnnek jelenleg a piacok. Nagyobb eséseket nagyobb emelkedések követtek, és most itt a kivárás, konszolidáció a csúcsok, mélypontok környékén. Persze van, amiben ez már jó ideje zajlik, és van, ami egyáltalán nem így viselkedik.
Minden csoda három napig tart?

Minden csoda három napig tart? 

Lehet, hogy a csodák igen, de a tőzsdei emelkedések ennél kiszámíthatatlanabbak. A bankadó csökkentésének híre felrázta a kedélyeket, és valószínűleg sok eladási pozíciót zártak a hírekre, és az is valószínű, hogy messze nem mindet.
Kis lépés Orbán Viktornak, de nagy a magyar bankoknak

Kis lépés Orbán Viktornak, de nagy a magyar bankoknak 

Tegnap egy kis lépést láthattunk egy embernek, de valószínűleg nagy lépést a bankrendszernek és az országnak. A kormány stratégiai jellegű bejelentéseket tett, és nemcsak csökkenti a bankadót, hanem óvakodik olyan intézkedések meghozatalától, amelyek negatívak a bankrendszer működésére nézve.
Romló hangulat

Romló hangulat 

Európában az orosz-ukrán háború kapcsán, míg Görögországban a hitelek és megszorítások kapcsán nincs előrelepés. Itthon pedig gazdagabbak lettünk egy komoly Richter veszteséggel.

Gyenge számokat várhatunk a Richtertől 

Hétfőn jelent a Richter, várakozásaink szerint 3,7 milliárd forint lesz az eredmény, amely ugyan 29 százalékos bővülés tavalyhoz képest, de így is nagyon gyenge a céghez magához képest. Így az eredmény éves szinten 24 százalékkal csökkenhet. Az ok a gyenge orosz értékesítés, illetve a jelentős pénzügyi veszteség a kintlévőségeken, amely a rubel és a hrivnya gyengüléséhez köthető.

Újabb kamatcsökkentés a láthatáron 

Az MNB napok óta komoly offenzívát folytat. Előbb a jegybankelnök, majd egy monetáris tanácstag, most pedig a monetáris politikáért felelős ügyvezető igazgató szerint is még lazább monetáris politika, tehát kamatcsökkentés jöhet.

Egyre terjed a kamatvágási láz 

Egyre terjed a kamatcsökkentési járvány: Ausztrália az éjjel 25 bázisponttal, 2,25 századra csökkentette a kamatot. Egyelőre úgy tűnik, hogy még sokáig az olcsó pénz világában fogunk élni, és nyilatkozatok ide vagy oda, az USA-ban is inkább az év végére tesszük az első kamatemelést.

Mindenkit megleptek az oroszok 

Kissé meglepte a piacokat az orosz jegybank döntése, nevezetesen az alapkamat 17 százalékról 15 százalékra történő csökkentése. A rubel először gyengült a hírre, de mára gyakorlatilag ugyanott áll, ahol a kamatdöntés előtt volt.

Még napokig tarthat a konszolidáció 

Az USA-ban régebb óta, miközben Európában csak néhány napja folyik az EKB lökés utáni korrekció. Ez még egy jó darabig eltarthat, és eközben, ha nagyobb csoda nem történik, akkor néhányszáz ponton belül maradhat a DAX index.

Rossz előjelek a mai napra 

Vannak országok, ahol a populizmus az úr, és vannak, ahol a józan ész diadalmaskodik efölött. Az előbbi csoportba tartozik pl. Horvátország és Görögország, míg az utóbbiba Lengyelország vagy Románia tartozik, vagy tartozhat.

Megint szembementünk a világgal – és jól tettük 

Tegnap a BUX szembe ment a nemzetközi trendekkel. Míg a fejlett piacokon jelentős esés bontakozott ki, addig itthon az OTP kivételével a vezető részvények emelkedtek.

Bóvliba vágták az oroszokat 

10 éve nem látott lépés, Oroszországot bóvliba vágta az S&P hitelminősítő. A befektetők körében már eddig is ennek megfelelően kezelték, így erőteljes piaci reakcióra nem számítunk. Mondhatni a hitelminősítők megint csak a piac mögött kullognak, hónapokkal lemaradva.

Bejött a papírforma, lehet aggódni! 

Megvoltak a görög választások, és jött a papírforma. Nyert a Sziriza. A hatalmas fölény ellenére így is csak 149 helyet szereztek meg, és még két képviselőre, azaz valamiféle koalícióra lesz szükség, hogy abszolút többségre tegyenek szert a parlamentben.

Brüsszel örömet hozott a piacoknak 

Megvan az EKB-döntés, amely a vártnak megfelelő lett. Gyakorlatilag további 50 milliárd eurót önt a piacra márciustól, amelynek közel 20 százaléka a német piacra fog menni. Mivel a program 2016. szeptemberig tart, és még akár emelhetik is a tétet, ezért a piac a kezdeti ingadozását követően északnak vette az irányt.

Eljött Európa nagy napja 

Eljött a nagy nap, de a részletek kiszivárogtak, illetve szerintünk kiszivárogtatták. Az EKB nem kívánta kommentálni a hírt, ami különben jónak tűnik. Nevezetesen: nagyjából márciustól havi 50 milliárd eurót költene az EKB állampapírok vásárlására 2016 végéig.

Előzi a régiós devizákat a forint 

Holnap nagy valószínűséggel megtudjuk, hogy az EKB mit tervez QE alatt. Közben megkezdődik ma Davos-ban az éves gazdasági fórum, a Dombass régióban pedig újra és egyre jobban lövöldöznek. Közben a lengyelektől a horvátokig vizsgálják a magyar devizahiteles mentőcsomagot.

Lassulóban a kínai gazdaság 

Kína gazdasága a kormányzati intézkedések ellenére 7,4 százalékkal bővült tavaly, ami az elmúlt 24 év legalacsonyabb növekedése. Persze azt is mondhatjuk, hogy ezekkel sikerült megtámasztani a növekedést.

Oldalazhat ma a piac 

Az USA piacai zárva tartanak Martin Luther King napja miatt. Eközben hatalmas (7 százalék feletti) esést láthatunk a kínai piacon a nem megfelelő fedezeti követelménytartás miatt. Persze így is csak a 30 napos mozgóátlagig esett az index, annyira erőteljes volt az emelkedés.

Most tényleg nem mi tehetünk a forintgyengülésről 

Valószínűleg a történelemben először, az fordult elő hogy a pénzért fizetnek, ha elvisszük. Ugyanis a svájci jegybank 3 bázispontot fizet számunkra éves szinten, ha kézpénzt veszünk tőle kölcsön.

Mehet az uniós pénz az állampapírokba 

Tegnap az európai bíróság jogászai úgy találták, hogy az EKB vásárolhat európai állampapírokat. Így már 22- én, a görög választások előtt születhet valami döntés az „európai QE-ről”.

Rossz napot zártunk tegnap 

Pozitív nyitás után lejtőre kerültek a tengerentúli börzék, és a nap végére sem javult a hangulat, még a többletes amerikai költségvetési adat sem hatotta meg a piacokat.

A vártnál jobban indult a gyorsjelentési szezon 

Miközben a piacok hezitálnak, jó vállalati hírekkel találkozhatunk, legalábbis ami a profitot illeti. Az SAP tegnap napközben hozta ki előzetes eredményét, amely ugyan kissé elmaradt a várakozásoktól, de az ok a felhő alapú szolgáltatások növekedése, amely kezdetben magas költséggel jár, majd inkább „cash cow”-ként, azaz fejőstehénként viselkedik. Így a jövőbeli kilátások igazán jónak tűnnek.

Ma megint eshetünk egy nagyot 

Pénteken az oroszokat leminősítette a Fitch, de Moszkvának még így is a BBB- a besorolása, éppen a befektetési kategóriában maradtak. Az EKB viszont kihagyhatja a kötvényvásárlási programból a mediterrán tagállamokat.

Úgy megszédült a forint, hogy gyorsan erősödni kezdett 

Megindult a korrekció az EUR/HUF devizakereszt árfolyamában a 320-as lokális csúcsról, melynek keretében a 20 napos mozgóátlag 315,7-es értéke közelébe csökkent a devizapár jegyzése.

Egyre jobb hírek jönnek az USA-ból 

Tovább bővül a foglalkoztatottság az USA-ban, ráadásul a várakozásoknál nagyobb mértékben. A piac véleménye szerint az egészséges bővülést a 200 ezer fölötti szám jelenti. Így a 241 ezer fő igazán optimizmusra adhat okot.

Zuhan az olajár, ki tudja hol áll meg? 

Továbbra is kamikaze módjára zuhan az olaj árfolyama. Úgy tűnik, hogy semmi sem állítja meg. Pedig egyre többen fejezik ki aggodalmukat emiatt. Ráadásul az inflációs várakozásokat is jelentősen lefelé mozdítja el az egyre csak csökkenő árfolyam.

Félelem söpört végig a piacokon 

Az eddig is jelenlévő félelmekre a tegnap délutáni, vártnál kisebb német inflációs adat még rátett egy lapáttal, ugyanis ez azt sugallja, hogy még Európa legerősebb országában sem lehet érdemi növekedésre számítani.

A tavalyi év árnyéka vetül a piacokra 

Megörökölték a tavalyi év problémáit az európai befektetők. Mario Draghi meglehetősen pesszimista nyilatkozata nem tett jót az év első (pénteki) kereskedési napján.

Jó előjelek a jövő évre 

Rakétasebességgel száguldunk az év vége felé, s a fejlett piaci indexek is megállíthatatlanul törnek az ég felé. Az USA-ban rég nem látott emelkedést láthattunk. A Dow Jones ipari átlagindex 2,5 százalékot rallyzott.

Oroszország: csak egy kis pánik 

Már tegnap délután meglökte a piacokat az a hír, hogy az orosz jegybank segíti a bankokat devizához jutásban, sőt egyelőre nem kell átértékelni a veszteséges pozíciókat. Ezt meg is teheti, mert miközben Oroszország éves importja 350 milliárd dollárra rúg, addig a tartalék 410 milliárd. Vagyis a tartalék jóval több, mint egy éves import igényt fedez.

Magával rántotta a rubel a forintot 

Hatalmas zuhanás a rubelben, hatalmas zuhanás a magyar börzén, miközben a DAX száguldott. Így lehetne a tegnapi napot összefoglalni. A forint három hónapos mélypontra zuhant.

Rendkívüli kamatemelésről döntöttek Oroszországban 

Az olajár zuhanása az elsődleges negatív hatás most Oroszországra. Tegnap a 13 százalékos rubel árfolyam zuhanás után jött a brutális kamatemelés tegnap este, de nem biztos, hogy ez elég lesz. Így a piacok büntették/büntetik azokat a cégeket is, amelyeknek komoly kitettségük van az oroszok felé.

Kaptunk a hétvégén hideget és meleget is 

A kínaiak végül 7,1 százalékra vágták a jövő évi növekedési kilátásokat a korábbi 7,4 százalékról. Japánban, Sinzo Abe megszerezte a kétharmadot. Mindkettő várható volt. Sőt, az első egy kicsit magasabb a vártnál, hiszen a piac 7 százalékról spekulált.

Előtörnek a régi félelmek 

Újra kezdenek előkerülni a megszokott régi félelmek (görög, ukrán, bankbírságok… stb.). A negatív nemzetközi hangulatban itthon és a DAX-ban is csökkenésre számítunk ma.

Nőtt a csődveszély Ukrajnában 

Ukrajna CDS felára 20 százalékra emelkedett, ami azt jelenti, hogy most már 76 százalékra emelkedett annak a valószínűsége, hogy öt éven belül csődbe megy az ország, legalábbis a befektetők szerint.

A technológia mentette csak meg a napot 

A technológiai szektor megmentette az amerikai indexeket. A Nasdaq a 30 napos mozgóátlagon nyitott, majd napon belül 2 százalékot emelkedve a pozitív tartományban zárt. Az energia részvények is relatíve jól viselkedtek a tegnapelőtti eladási hullám után.

Újra beszakadt az olajár 

A WTI ma reggel újabb 5 éves mélypontra, 62,5 dollárra süllyedt, miután tegnap Irak is vágta az olaj árát ázsiai vevőinek, valamint Szaúd-Arábia tovább növelte az eladási ár diszkontot az általa kitermelt olajra.

Új csúcsok (szinte) mindenütt 

A DAX, a Dow és az S&P500 is új csúcsot ütött pénteken. Az amúgy is jó hangulatban folyó európai kereskedést az tüzelte fel délután, hogy az amerikai munkaerő-piaci adatok a várakozásoknál jobban alakultak.

Tegnap Mario Draghi hozta a várt formát 

Semmilyen újabb konkrétumot nem mondott az eszközvásárlási programmal kapcsolatban, miközben mind az inflációs, mind a növekedési kilátásokat csökkentette.

Szétkapták az ázsiai piacokat 

Megvették Ázsiát arra, hogy az amúgy is olcsó shanghai tőzsdén csúcsot ütött a forgalom azután, hogy korábban elérhetővé tették külföldi befektetők számára is a piachoz való hozzáférést. Nem is meglepő, hogy megy az árfolyam, hiszen az index a nemrég indult szárnyalás előtt nagyjából ugyanott állt, ahol a 2000-es évek elején.

Felfelé áll a zászló a devizapiacon 

Történelmi csúcson zárt a Dow Jones. Felkerült Vlagyimir Putyin feketelistájára Moldova. Korrigált az arany. Felfelé áll a zászló az EUR/HUF piacán. Ausztrál kamatvágást hozhat a gyenge GDP.

Ma emelkedhetnek a piacok 

A tegnapi negatívabb hangulatot követően újra a vevők vehetik át az uralmat a tőzsdéken, így emelkedést várunk az európai, az amerikai és a hazai piacon is. Bár kis mértékben, de az is hozzájárul ehhez, hogy Ukrajnában újra kitört a tűzszünet.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Pórul jártak a nyugdíjasok

Pórul jártak a nyugdíjasok 

Folytatjuk a Piac és Profit podcast sorozatát, a Nyugdíjszervizt.

Költségkímélés

Lakásbiztosítás: mennyivel jártak jobban, akik váltottak?

Lakásbiztosítás: mennyivel jártak jobban, akik váltottak?  

Több mint 200 ezren kalkuláltak a mostani lakásbiztosítási kampányban eddig, és a tavalyi tapasztalatok szerint a kötések fele az utolsó tíz napban történt.
Már diákként el kell sajátítani a biztosítással összefüggő ismereteket

Már diákként el kell sajátítani a biztosítással összefüggő ismereteket 

Interjú Jeney Attilával, a MABISZ kommunikációs igazgatójával.

Pénzszerzés

OTP-s ügyfél? Ez a figyelmeztetés Önt is érinti

OTP-s ügyfél? Ez a figyelmeztetés Önt is érinti  

Az OTP Bank egyes vezetőinek nevével visszaélve, magántelefonszámaik lemásolásával hívnak ügyfeleket telefonos csalók, hogy pénzt szerezzenek tőlük. 

Jogi kisokos

Hitel van az ingatlanon? Könnyebb lesz megvenni

Hitel van az ingatlanon? Könnyebb lesz megvenni  

Az új ingatlan-nyilvántartási törvény átalakította a több részletben megvásárolt vagy feltételhez kötött ingatlanok bejegyzésének a rendszerét.

Gazdaság

A belgák beintettek Trumpnak

A belgák beintettek Trumpnak 

A belga kormány elutasítja az Egyesült Államok beavatkozását vállalataik sokszínűségi politikájába.

Társadalom

Léket kaptak a patrióták

Léket kaptak a patrióták 

Marine Le Pent börtönbüntetésre ítélték, és nem indulhat a következő elnökválasztáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo