Valószínűleg ez a nagy suhintás a korrekció vége. Persze ehhez fundamentális támasz is kell. Ki kell derülnie, hogy a Kínától való félelem túlzó. Mindenesetre a mozgások hevességéből (stop loss-ok aktiválódása), akár napokon belül is elfogyhatnak a minden áron vevők, s jöhetnek a short pozíciókat záró vevők. Mindenestre addig lehet nagyokat esni, s az is igaz, hogy valószínűleg nem fog egyik napról a másikra kiderülni, hogy Kínában esetleg kisebb a probléma, mint amit egyesek gondolnak.
A DAX esetében nyugodtan visszatesztelésre kerülhet a 8.900 pontos szint, vagy az euro-forint keresztben a 318 Ft körüli szint. A BUX indexben is kinéz a 19.600 pont környéki szint tesztelése. A 200 napos mozgóátlag éppen erre mozog, s egy támasz szint is errefelé van. Ma nem írjuk le, hogy mit várunk a BUX-tól és DAX-tól, mindenki találja ki maga!
USA
Nagyot estek múlt hét második felében a tengerentúli indexek. A Dow Jones index pénteken 530 pontot zuhant a csütörtöki esést követően, amely 4 éve nem látott nagyságú esés, de a 20 legnagyobb esésben is benne van. A Nasdaq index a hét utolsó kereskedési napján 7%-ot veszített értékéből, az S&P500 pedig 2011 óta nem látott mértékben zuhant (Dow -3,12%, Nasdaq -3,52%, S&P500 -3,18%).
James Bullard a St. louis-i Fed elnök pénteken azt mondta, hogy a piac túlreagálja a világgazdaság problémáit. Továbbra is arról beszél a Fed döntéshozója, hogy a jegybanknak hamarosan el kell kezdenie a kamatemelést. Egyébként eddig is Bullard volt az egyik tanácstag, aki a szeptemberi kamatemelés mellett érvelt.
Szerdán tették közzé a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyvét. A jegybankárok további megerősítést várnak a tengerentúli gazdaság javulásáról, de a jegyzőkönyvből az derül ki, hogy a Fed az első kamatemelés küszöbén áll.
Csütörtökön érkeztek a szokásos friss munkanélküli segélykérelmek. A várt 271 ezernél némileg gyengébb, 277 ezres számot publikáltak. A függőben lévő lakásértékesítések a várt 5,43 milliónál jobbak lettek, 5,59 milliót publikáltak, amely a várt 1,1%-os esés helyett 2%-os emelkedést jelent.
Az Apple háza táján már az iPhone 6S és 6S Plus szeptemberi bevezetése is kevés lehet. Egyes elemzőházak szerint 2016-ban év/év alapon már csökkenhetnek az iPhone eladások. A negyedik negyedévre a konszenzus szerint 48 millió darabos értékesítés jöhet, ezzel a 2015-ös értékesítések 231 millió darabra emelkedhetnek, ez pedig 36,6%-os növekedés a tavalyi évhez képest. 2016-ra az elemzői várakozások már csak 235 millió darabos eladást várnak. Így talán már érthető miért esett 6%-ot pénteken a papír.
Európa
Pénteken igazi vérengzést tartottak a befektetők az európai piacokon. A FTSE 100 és a DAX index 2,9%-os, míg a CAC 40 index 3,2%-os mínuszban zárt.
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök csütörtöki lemondása után már az előrehozott választások időpontját találgatja a piac. Valószínűsíthető, hogy szeptember 20-ára tűzik majd ki. A görög választási feltételek alapján az elnök a többi parlamenti párttal tárgyal, hogy megbizonyosodjon róla, hogy képesek-e kormányt alakítani. A Ciprasz vezette Sziriza közben kettészakadt, ugyanis a 25 kilépő képviselő új pártot szeretne alakítani.
Olaj, arany
A WTI 39,2 dollár volt ma reggel, ami 6 és féléves minimumnak felel meg. Az árfolyam a kínai híreknek köszönhetően zuhanórepülésbe váltott, amihez hozzájárult az USA készletek múlt heti növekedése is. Az árfolyamot egyelőre nem tudja semmi megállítani: a mai hírek alapján újabb hatalmas esés várható: az USA tőzsdeindexek a határidős árak alapján 3-4%-os eséssel indulhatnak.
Az arany viszont menekülő eszközzé vált, az árfolyam ma reggel 1.155 dollárig ugrott. A befektetők megijedtek a fejlődő piacokon tapasztalható tőkementéstől és az arany felé fordultak. Az arany árát segítette a dollár zuhanása is, mivel saját devizában csökkent az árfolyam. Ma ismét az arany emelkedése várható.
Devizák
Az elmúlt napok részvénypiaci esésével összhangban, a pánikhangulat hatására a feltörekvő részvénypiaci devizák is jelentősen gyengültek mind az euróval, mind pedig a dollárral szemben. Az EURHUF devizapárral ma reggel már 315,5-es árfolyam környékén kereskedtek.
Az orosz rubel is tovább folytatta gyengülő trendjét, amire válaszul Medvegyev bejelentette, hogy az legnagyobb exportáló vállalatok megkezdik a devizapiaci tranzakciókat (euró és dollár eladás rubel ellenében) a rubel erősítése érdekében.
A dollár gyengült az euróval szemben az elmúlt napokban. Az EURUSD árfolyamát ma reggel 1,146- on jegyzik. A piac valószínűleg elkezdte a szeptemberi kamatemelés lehetőségét kiárazni, aminek korábban már 90% körüli esélyt adott a piac. Az FOMC jegyzőkönyve továbbra is a szeptemberi kamatemelés lehetőségét sugallja, de a piac a reakciók alapján nem hisz ebben.
Távol-Kelet
A Nikkei 4,3%-ot, a Hang Seng 5,2%-ot, a Shanghai index 8,8%-ot zuhant ma reggel. Az ázsiai részvénypiacokat már múlthét végén is erőteljes eladói nyomás jellemezte, ami ma reggel tovább folytatódott. A kínai részvénypiac esetében 2007 óta nem volt példa hasonló mértékű esésre.
A kínai növekedés lassulásával és a részvénypiaci összeomlással kapcsolatos félelmeket csak növelte, hogy a kínai kormány intézkedései sem jártak eredménnyel és nem hozták meg a remélt fordulatot.
Az IMF igyekszik nyugtatni a kedélyeket. A kínai gazdaság növekedésének lassulását normális folyamatnak nevezte és megerősítette, hogy a tavalyi 7,4% után idén 6,8%-os kínai GDP bővülésre számítanak.
A kínai jegybank bejelentette, hogy tovább fogja növelni a piacok likviditását, azonban az ehhez használt eszközök körét még nem határozták meg. Piaci várakozások szerint a jegybank a tartalálékrátát fogja ismételten csökkenteni.
A kínai kormány a helyi nyugdíjalapok számára engedélyezte, hogy az alap legfeljebb 30%-ig részvény és kiegyensúlyozott befektetési alapokat vásároljanak, ezáltal is igyekeznek a részvénypiacon a keresleti oldalt megtámasztani.
Még pénteken jelent meg a Caixin (korábban HSBC) előzetes beszerzési menedzserindex értéke, ami a várt növekedéssel szemben csökkenést mutatott. Az index a júliusi 47,8 pontról 47,1 pontra esett vissza. A gyenge mutató tovább növelte a növekedési aggodalmakat.
Kim Dzsong Un elrendelte a teljes harckészültséget az Észak- és Dél-Korea határán állomásozó fegyveres erőknél. A lépés jelzi, hogy a két ország amúgy is sérülékeny viszonya az elmúlt héten tovább romlott. A harckészültség ellenére a diplomáciai egyeztetések folyamatosak.
Határidős piacok
Az összes határidős piac jelentős mínuszban tartózkodik.