A Venezuela és Oroszország a kérdésben jól megértik egymást, hiszen mindkettőjük költségvetésének durván keresztbe tesz az alacsony olajár. A Wall Street Journal értesülései szerint a puhatolózó egyeztetések már meg is indultak a legutóbbi OPEC ülésen. A lehetséges kitermelési kvótavágásra 10%-ot ugrott az olaj árfolyama, amiben az erőteljes egyirányú pozícionáltság is jelentős szerepet játszott.
Az amerikai gazdaság bizonyította, hogy még annál is erősebb, mint azt gondolni lehetett. A második negyedévben 3,7% volt a GDP növekedés az erős dollár ellenére is. Az első becslés még csak 2,3%-os növekedést mutatott és bár várta a piac, hogy felfelé módosítják az adatot, de ekkora változtatásra senki sem számított. Elsősorban a készletadatok, kormányzati kiadások és az építőipar volt az, melynek teljesítményét felfelé módosították. Ma reggel hasonló erőről adott példát Svájc is. 1,2%-os növekedése a második negyedévben messze felülmúlta az elemzői várakozásokat. Magas hozzáadott értékű gazdaságának köszönhetően sem Svájcnak, sem Amerikának nem igazán kell aggódnia erős devizája miatt. A héten látott sorminta könnyen folytatódhat a mai kereskedésben is. A tegnapi masszív emelkedést ma csökkenés követheti.
USA
Emelkedéssel indult a kereskedés a tengerentúlon, majd a záráshoz közeledve elbizonytalanodtak a piacok, de az utolsó pillanatban mégis visszahúzták az indexeket, így sikerült komolyabb emelkedéssel zárni a napot (Dow 2,27%, Nasdaq 2,46%, S&P500 2,45%). Nagy meglepetéssel szolgált a második negyedéves GDP adat az USA-ban. Az előzetes 2,3% után a második becslés szerint 3,7%-kal bővült a tengerentúli gazdaság, amely a 3,2%-os várakozásokat is felülmúlta. A kedvező adat pedig ismét felerősítheti a kamatemelési várakozásokat.
A friss munkanélküli segélykérelmek is jól alakultak a múlt héten, a várt 274 ezer helyett csak 271 ezren fordultak a munkaügyi hivatalhoz.
Az IDC statisztikái alapján az Apple 3,6 millió okosórát adott el a második negyedévben, ami egyelőre rejtély számunkra, hiszen az egyéb bevétel soron elrejtett tételek összesen nem produkáltak akkora árbevételt, mint amit az elemzők az okosórától önmagában vártak. Ez egyben azt is jelenti, hogy a piaci részesedése 20%-os a cégnek, miközben a Fitbit a korábbi 30%-ról 24%-ra esett vissza. Utóbbi cég esetében 800 ezres értékesítést becsült a cég, így talán nem meglepő, hogy 9%-ot esett a Fitbit árfolyama a hírre.
Az FBR elemzője, Daniel Ives szerint az Apple szeptember 9-i termékbemutatóján a az iPhone 6s és 6s Plus mellett egy 12,9 hüvelykes iPad Pro-val is előrukkol a cég. A Standard & Poor’s elemzője szerint a Netflix által bejelentett nemzetközi terjeszkedés (200 országban jelenne meg 2016 végéig) költségei még 2017-ben is terhelni fogják a cég kasszáját és majd csak 2018 után láthatunk pozitív cash flow hatást.
A Freeport McMoRan bányatársaság bejelentette, hogy a munkaerő 10%-ától válik meg, valamint a beruházási keretét 25%-kal csökkenti. A részvényben látott közel 29%-os emelkedés azonban nem csak ennek köszönhető, hanem annak is, hogy kiderült Carl Icahn felfedte 8,5%-os részesedését a cégben és azt nyilatkozta alulértékelt a részvény.
A Dollar General második negyedéves profitja 12,3%-kal 282,3 millió dollárra ugrott. A cég értékesítései 7,9%-kal 5,1 milliárd dollárra emelkedtek a növekvő kereslet hatására. Az eredményesség is tudott javulni a csökkenő szállítási költségeknek köszönhetően, ugyanis a bruttó fedezeti hányad 30,8%-ról 31,2%-ra emelkedett.
Az Activision Blizzard és az United Continental Holdings árfolyama megugrott, miután kiderült, hogy a videojáték gyártó augusztus 28-tól, a légitársaság pedig szeptember 2-tól lesz az S&P 500 index tagja. Júliusi személyi kiadások és jövedelmek adat érkezik 14:30-kor a tengerentúlról, illetve a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének augusztusi végleges számai érkeznek.
Európa
Az európai börzéken méretes pluszokat láthattunk tegnap. A FTSE 100 és a CAC 40 index 3,5%-kal, míg a DAX index 3,2%-kal emelkedett. A várakozásoknak megfelelően Vassziliki Tanu lett Görögország ideiglenes miniszterelnöke. Az új választások esetén egyre nehezebben áll össze a fejekben egy koalíciós kormány, mivel Ciprasz kijelentette, hogy a Sziriza nem működik együtt a konzervatív Új Demokráciával vagy a Pánhellén Szocialista Mozgalommal sem. Az eurózóna tagságot támogató To Potami balközép párttal való egyezkedés pedig fel sem merülhetett.
A Reuters felméréséből az derül ki, hogy az elemzők kicsivel több, mint 50%-a úgy gondolja, hogy az EKB 2016 szeptemberében lejáró eszközvásárlási programja meg fog hosszabbodni. A második negyedéves svájci GDP a várt 0,9%-ék helyett 1,2% lett. A délelőtt folyamán még érkezik a brit GDP statisztika is, amitől 2,6%-os bővülést várnak az elemzők, illetve délután az augusztusi német inflációs adat is.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 43,2 dollárra ugrott, miközben tegnap még 40 dollár alatt volt a kurzusa. A jelentős emelkedés elsősorban annak köszönhető, hogy meglepetésre csökkentek az USA nyersolaj készletei, míg Venezuela egyre hangosabban követeli egy rendkívüli OPEC ülés összehívását és a kvóták csökkentését.
Az arany 1.130 dollárra nőtt ma reggel. A piac a tegnapi rekorderős 3,7%-os amerikai GDP növekedés után némileg szkeptikussá vált, hogy ezt a növekedést fenn lehet-e tartani. A piac inkább decemberre várja a kamatok emelését, ami a leginkább meghatározó lesz.
Devizák
A forint némi erősödést mutatott a tegnapi kereskedésben a dollárral szemben. Az árfolyam 314,5-ig korrigált vissza, de a reggeli kereskedésben már újra gyengül. Az irány továbbra is felfelé mutat az EUR/HUF-ban, és folytatódhat az emelkedés a 318 forintos ellenállásig.
Az EUR/USD a vártnál jobb tengerentúli GDP adatra erősödött tovább tegnap. Már a nap elején elesett az 1,131-nél található 200 napos mozgóátlag és 1,124-ig süllyedt tovább a kurzus. A következő szint az 1,112-nél található 20 napos mozgóátlagnál húzódik.
Távol-Kelet
A kedvező amerikai GDP növekedési adatok a ma reggeli ázsiai kereskedésben is kifejtették jótékony hatásukat. A Nikkei 2,8%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot, a Shanghai index 1,8%-ot emelkedett. Az eddigieknél közvetlenebb módszerrel beavatkozhattak tegnap a kínai részvénypiacba, ugyanis a Bloomberg információi szerint csütörtök délután a volatilis kereskedésben egy részvénypiaci intervenciót hajtottak végre.
Japánban a várakozásoknak megfelelően továbbra is rendkívül alacsony az infláció, amit csak részben indokol az alacsony olajár. Az év/év alapú inflációs mutató a múlt havi 0,4%-ról 0,2%-ra esett vissza, az energia és élelmiszerárakkal tisztított maginfláció pedig 0,6%-on stagnált. Mindkettő megfelelt a várakozásoknak. A júliusi japán kiskereskedelmi forgalom viszont a vártnál enyhén nagyobb bővülést mutatott. A munkanélküliségi ráta a várt 3,4% helyett 3,3%-ra csökkent.
Határidős piacok
A határidős piacok jellemzően kismértékű mínuszban tartózkodnak.