Véget ért az olajálom

Úgy tűnik, hogy ennyi volt az olaj száguldása. Véget ért a „short covering”, s egyből hatalmasat esett a fekete arany árfolyama. Irán pedig úgy van vele, hogy nem számít, ha olcsó az olaj, de akkor is keresünk végre rajta. Viszonylag hamar újra az OPEC második legnagyobb exportőre akar lenni.

Kép: SXC

Az olajeséshez még az is hozzájárult, hogy a részvénypiacokon újraéledt az eladói hullám, amelynek valamiféle korrekciójára számítunk a mai napon. Ugyanakkor rövidtávon tovább csökkenhetnek az árfolyamok.

A MOL ma publikálta az augusztusi finomítói marzsait, amelyek, ahogy azt sejteni lehetett, jók lettek. Az augusztusi 8,2 dolláros finomítói marzs idén a legmagasabb érték, és az elmúlt években is csak a 2012-es szeptemberi szám haladta meg ezt az értéket. Ugyan sejteni lehetett, hogy az amúgy is szezonálisan magasabb értéket láthatunk majd, ennek ellenére a hír pozitívnak tekinthető, amelynek kellene némi hatást gyakorolni a cég részvényeinek árfolyamára.

Ma összességében kismértékű emelkedést várunk mind a DAX, mind a BUX piacán. A hét hátralevő részében Shanghai már nem borzolja a kedélyeket, mert zárva lesz a második világháború lezárásának 70- dik évfordulója miatt. Hong Kong persze ez alól kivétel.

USA

Ismét fekete felhők érkeztek a tengerentúli piacok fölé, a Dow Jones 470 pontos mínuszban zárta a kereskedést, így az év harmadik legnagyobb esését könyvelhette el az index. A többi piac is meglehetősen gyengén teljesített tegnap (Dow -2,84%, Nasdaq -2,94%, S&P500 -2,95%). A Fed bostoni elnöke Eric Rosengren tegnap azt nyilatkozta, hogy a kamatemelési kritériumok közül eddig csak a munkaerőpiaci teljesült, az infláció alapján még nem mondható el, hogy itt a kamatemelés ideje. Rosengren jelenleg nem szavazó tag, és szerinte nem lesz komolyabb hatása az első kamatemelésnek.

A Morgan Stanley csökkentette az S&P500 indexre vonatkozó célárfolyamát, a korábbi 2.275 pontról 2.200 pontra. Az ISM feldolgozóipari index értéke 51,1 pontra süllyedt augusztusban, és ilyen gyenge értékre 2013 májusa óta nem volt példa. A piac 52,5 pontot várt. Délután az ADP publikálja a foglalkoztatottak augusztusi változását, illetve ISM New York index is érkezik.

Az Intel új generációs chipeket dob a piacra hamarosan, amit tabletekbe és hibrid eszközökbe (2-in- 1) szán. A PC piac lassulása miatt a menedzsment minden lehetőséget megragad a kieső bevételek pótlására.

Európa

Az európai börzék esését láthattuk tegnap. A brit FTSE 100 index 3,0%-ot, míg a német DAX index 2,4%-ot veszített értékéből.

Olaj, arany

A WTI tegnap kétszámjegyű mértékben 44,4 dollárig esett, főleg az API jelentésnek köszönhetően, mely szerint 7,6 millió hordóval nőtt az USA nyersolaj készlete. A piac mintegy 3 napos, 27%-os emelkedést követően csuklott össze. A hírek szerint az OPEC elégedetlen az árak alakulásával, ezért terjed a szóbeszéd egy rendkívüli ülés összehozásáról. Kína megegyezett 5 milliárd dollár hitelről Venezuelával, bár ez nem valószínű, hogy jelentősen segítené a venezuelai kitermelés felfutatását.

Az arany ára stagnál. Jelentős hír nem volt a piacon, és a globális részvény eladási hullám sem rázta meg az arany árfolyamát. A piac a Fed kamatemelésére figyel, amiről megoszlanak a vélemények. A piac egy része már szeptemberben kamatemelésre számít.

Devizák

Tegnap ismét gyengülni kezdett a forint az euróval szemben. Az árfolyam 313-ról rugaszkodott el felfelé, és a ma reggeli kereskedésben már 315 forintot közelíti a kurzus. A következő ellenállás 318- nál található. Tegnap nem sikerült az EUR/USD-nek áttörnie a 200 napos mozgóátlagot, az 1,131-es zárást követően a reggeli kereskedésben 1,127-ig korrigált vissza a kurzus. Hamarosan folytatódhat tovább az emelkedés.

A japán jen tegnap nagyot erősödött a dollárral szemben, 121,2-ről egészen 119,4-ig esett a kurzus. A reggeli órákban azonban ismét emelkedés látható, sikerült 120 fölé kapaszkodnia az árfolyamnak.

Távol-Kelet

Relatíve stabilak maradtak az ázsiai részvényindexek a kínai hosszú hétvégét megelőzően. A Nikkei 0,6%-ot emelkedett, a Hang Seng 0,7%-ot, a Shanghai index 1,2%-ot csökkent. A mára a világ negyedik legnagyobb okostelefon gyártójának számító Xiaomi jövő év elején új területen jelenik meg, és bemutatja első laptopját, amivel ráadásul egyből a prémium szegmenset célozza így, így az előzetes kommentárok alapján a legnagyobb rivális a Lenovo és az Apple lehet. Az új terméknek a Samsung örülhet, hiszen az előzetes megállapodás alapján a memória chipeket és potenciálisan a kijelzőket is ők szállíthatják majd.

Vártnál kisebb mértékben növekedett a második negyedévben az ausztrál GDP. Negyedév/negyedév alapon a várt 0,4% helyett csak 0,2% volt a bővülés üteme. Ez év/év alapon 2,0%-os növekedést jelent a várt 2,2%-kal szemben. A GDP szerkezetén belül az export 3,3%-kal esett vissza az alacsony nyersanyagárakkal összefüggésben.

A Shanghai tőzsde a hét hátralévő részében zárva tart a második világháború 70 éves évfordulója miatt. A katonai parádén például Putyin orosz elnök és Maduro venezuelai elnök is részt vesz, az ő találkozójuk már csak az olaj szempontjából is kiemelt fontosságú lehet.

A világ egyik legnagyobb index szolgáltatója, az MSCI bejelentette, hogy sem a kínai részvények megnövekedett volatilitása, sem pedig a kínai hatóságok közvetlen részvénypiaci intervenciója nem akadálya annak, hogy a kínai „A” részvények bekerülhessenek a feltörekvő piaci részvényindexbe. A döntés meghozatalakor a piac nyitottságát fogják figyelembe venni.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo