Mindeközben a német kiskereskedelem a várakozásoknál (1,7%) nagyobb mértékben bővült (3,3%), amely persze lassulás az előző havi 5,1%-kal szemben. Valószínűleg a jobb adat sem fogja meghatni a piacokat, s a DAX index csökkenni fog a mai napon. Itthon a nemzetközi hangulat lesz az uralkodó, annak köszönhetően, hogy markáns hírt nem látunk. Így itthon is csökkenésre számítunk a BUX index esetében.
USA
Nem voltak izgalmas mozgások pénteken a tengerentúlon, az indexek a kereskedés végéig egy szűk sávban oldalaztak (Dow -0,07%, Nasdaq 0,32%, S&P500 0,07%). A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi index augusztusi végleges értéke 91,9 pontra esett a várt 93 ponttal szemben.
A Jackson Hole-ban megrendezett konferencián Janet Yellen távollétében Stanley Fischert figyelték pénteken a befektetők. A Fed alelnöke nyitva hagyta a kaput a szeptemberi kamatemelés előtt, és kihangsúlyozta, hogy nem az első kamatemelés időpontja a lényeges, hanem, hogy ezt követően csak nagyon lassan emelik majd a kamatot. Az inflációval kapcsolatban azt mondta az alelnök, hogy az átmeneti megtorpanás után gyorsulni fog az infláció, bár egyelőre stabilan a kétszázalékos szint alatt ragadt az áremelkedés üteme. Szerinte nem kell megvárni a 2%-os inflációs a kamatemeléshez. Pénteken érkeznek a munkaerő-piaci adatok, amelyek publikálása után talán tisztábban látunk majd a kamatemelés kérdésével kapcsolatban.
Délután a Chicagói beszerzési menedzser index augusztusi számai érkeznek. A 9to5Mac.com értesülései szerint a negyedik generációs Apple TV októbertől lesz elérhető, és a jelenlegi 69 dolláros ár helyett 149 vagy 199 dollár lehet majd a szolgáltatásért fizetendő összeg nagysága.
Európa
Felemás teljesítményt láthattunk pénteken, a tőzsdéken. A DAX index 0,17%-ot esett, míg a CAC 40 index 0,36%-ot, a FTSE 100 index pedig 0,9%-ot emelkedett. Az EKB elnök helyettese, Vitor Constancio szerint sikerült a kibocsátási rést csökkenteni a monetáris politika eszköztárával, továbbá a 2%-os középtávú inflációs cél elérésére is egyre nagyobb az esély. A reggeli német kiskereskedelmi adat a várt 1,5% helyett 3,3% lett. A nap folyamán az eurózónás augusztusi inflációs adatra lesz érdemes figyelni, amitől elemzők 0,1%-os növekedést várnak.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 44,7 dollárra süllyedt vissza a múlt heti hatalmas emelkedést követően. A Baker Hughes cég által számított fúróberendezések száma 1-gyel 675-re nőtt, ami némileg hozzájárult a süllyedő árakhoz. Az emelkedéséhez szintén hozzájárult a csökkenő készletadat az USA-ból. Az arany 1.134 dolláron stagnált ma reggel. A piac továbbra is a kamatemelést figyeli elsősorban. A kedvező USA makrogazdasági adatok egyre inkább valószínűsítik, hogy lesz idén kamatemelés, a kérdés, hogy ez már szeptemberben bekövetkezik, vagy csak az év végén. Az arany árára kedvezően hathat a kínai gazdasági élénkítés.
Devizák
Jól kezdte a hetet a forint az euróval szemben. A pénteki erősödést követően 314 környékén zárta a hetet az EUR/HUF, és a hajnali kereskedésen folytatódott tovább a lejtmenet a devizapárban. A következő támasz 312 környékén húzódik. Látványosat erősödött múlt héten a dollár az euróval szemben, az 1,171-es lokális maximumról 1,118-ig esett az árfolyam. Ma reggel enyhe korrekció látható, az árfolyam 1,123-ig kapaszkodott vissza.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,5%-ot, a Shanghai index 2,1%-ot eséssel kezdte a hetet, míg a Hang Seng 0,2%-ot emelkedni tudott. Pénteken a kínai jegybank tovább növelte a piacok likviditását egy újabb 60 milliárd jüan értékű csomaggal. Közben az is napvilágra került, hogy Kína az elmúlt két hétben 100 milliárd dollárnyi amerikai állampapírt értékesített és ennek felhasználásával interveniált a jüan védelme érdekében.
Rendkívüli kormányülést tartottak Kínában a hétvégén. Ezen a miniszterelnök a gazdasági növekedés ütemét ésszerűnek nevezte és véleménye szerint a kormány képes kezelni a kockázatokat. Az elmúlt hetek tőkepiaci turbulenciáit pedig igyekezett inkább külső tényezőknek tulajdonítani. Hangsúlyozta nincs szükség a jüan további leértékelésére, de új beruházási és finanszírozási formák bevezetését tartja szükségesnek.
Újabb 100 milliárd jüannal növelnék meg a kínai részvénymentő alapot, melyet a kínai brókercégeknek kéne összedobniuk. A júliusi adatok alapján a vártnál kisebb mértékben nőtt Japánban az ipari termelés. Év/év alapon mindössze 0,2% volt a növekedés, miközben a piaci konszenzus 0,8%-os növekedést vetített előre.
Határidős piacok
Jellemzően mínuszban tartózkodnak a nemzetközi határidős piacok.