Mindeközben a Shanghai tőzsde 5 százalék körüli esést mutatott fel arra a hírre, hogy a bankok számára a repo keretet háromszorosra növelte a jegybank. A pánik azért tört ki, mert ebből azt a következtetést vonták le, hogy jelentős tőkekiáramlás van az országból, és ezért kell a bankok likviditását megnövelni. Egy biztos, az utóbbi időben kissé zavaros a kínai helyzet.
Tegnap a DAX zuhant arra a hírre, hogy a New York-i feldolgozóipari index 4,5 helyett -14,9 lett. Az amerikai indexek ezt sokkal kevésbé sínylették meg. Ez azt is mondja számunkra, hogy a DAX most a beteg index. Persze ebben jelentős szerepet játszik az erős kínai kitettség. Egyelőre még működik a 20 napos mozgóátlag, mint támasz. A következő támasz 10.800 pontnál, az alatt pedig 10.500 pontnál látható. A mai napon a gyenge kezdés ellenére egy kis emelkedés valószínű. A BUX esetében oldalazásra számítunk.
USA
A kezdeti gyengélkedés után megérkeztek a vevők a tengerentúlra, és zárásig sikerült a piacoknak emelkedniük (Dow 0,39%, Nasdaq 0,87%, S&P500 0,5%). A New York-i feldolgozóipari index augusztusi értéke meglehetősen gyenge lett, a várt 4,5 pont helyett, -14,5 pontra zuhant a mutató, de ez nem rontotta el a hangulatot a tengerentúlon.
Ma délután 14:30-kor lakáspiaci adatok érkeznek a tengerentúlról, a Wal-Mart és a Home Depot is ma publikálja második negyedéves számait. A Morgan Stanley látványosan megemelte a Tesla részvényeire vonatkozó célárfolyamát, 280 dollárról 465 dollárra javították a célárfolyamot, így az ő várakozásuk a legoptimistább. Így nem csoda, hogy a Tesla árfolyama közel 5%-ot emelkedett.
Összesen 180 millió dolláros bírságot kell fizetnie a Citigroup két leányvállalatának. A két cég félrevezető tájékoztatást adott az ügyfeleknek két hedge funddal kapcsolatban, amelyek bedőltek a pénzügyi válság idején.
Európa
A DAX index 0,4%-ot esett a tegnapi kereskedésben, a FTSE100 értéke nem változott, a CAC40 0,6%-ot, a FTSEMIB pedig 0,7%-ot emelkedett. A vártnál lényegesen gyengébb New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser index megjelenését követően elgyengültek az európai részvénypiacok, ami főleg a DAX index esetében okozott átmenetileg jelentős, nagyjából 150 pontos esést. A késő délutáni órákban sikerült szépíteni az indexeknek, és a DAX-ot is visszahúzták a 200 napos mozgóátlag fölé.
A görögök már a héten megkaphatják a hitelcsomag első részletét, ami azért fontos, mert augusztus 20-án 3,2 milliárd eurót kell törlesztenie Görögországnak az EKB felé. Az Airbus aláírta eddigi legnagyobb megbízását. Az indiai IndiGo 250 darab A320neo családba tartozó repülőgépet rendelt meg, melyek együttes értéke listaáron 26,5 milliárd dollár.
A Hennes & Mauritz (H&M) júliusi értékesítései 16%-kal haladták meg az egy évvel korábbi értéket. Ez enyhe javulást jelent június képhez is, amikor 14% volt a ruha kiskereskedelmi lánc éves növekedése. A jelentős növekedéshez hozzájárult, hogy tavaly óta 10%-kal nőtt a boltok száma.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 41,6 dollárig gyengült, ami újabb 6 éves mélypontot jelent. A piac továbbra is a túlkínálat miatt aggódik: Kína növekedése lassul, miközben ha Irán jövőre teljes mértékben visszatér a piacra, az jelentős többlettermelést eredményezhet. A készletek várhatóan 820 ezer hordóval csökkentek az Egyesült Államokban a múlt héten, de még így is 90 millió hordóval a sokévi átlag felett van.
Az arany 1.119 dolláron stabilizálódott. A nemesfém árának jót tett a tegnapi lényegesen gyengébb Empire State ipari termelési adat, ami az USA gazdaságának gyengülését mutatja. Ez a kamatemelés elhalasztására késztetheti a Fed-et, ami kedvező az arany kurzusára.
Devizák
Erősödéssel zárta a tegnapi kereskedést a forint az euró ellenében. Elesett a 20 napos mozgóátlag, így a forint augusztus eleje óta nem látott szintre zuhant, és 308,8-nál zárta a kereskedést. Egyre közelebb kerül az árfolyam a 308-nál húzódó 200 napos mozgóátlaghoz.
A dollár tovább erősödött az euró ellenében, és jelenleg már 1,107-nél jár a kurzus. a következő támasz az 1,10-nél húzódó 20 és 30 napos mozgóátlagoknál található, ahol már megállhat a dollár erősödése.
Továbbra sincs megállapodás Törökországban az AKP és az ellenzéki pártok között, ennek köszönhetően a török fizetőeszköz továbbra is gyengül. A dollárral (2,869) és az euróval (3,177) szemben is újabb mélypontot ütött a líra.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,3%-ot, a Hang Seng 0,6%-ot, a Shanghai index pedig 5,0%-ot esett. A kínai jegybank 19 milliárd dollárnyi likviditást nyújtott a kínai pénzügyi szektor számára, ami a normál volumen háromszorosa. A jüan leértékelését követően megnövekedhetett a tőkekiáramlás az országból, emiatt volt szükség a volumen megemelésére.
Júniusban hó/hó alapon a vizsgált 70 kínai város közül 31-ben nőttek az új ingatlanok árai, ami enyhe javulást jelent az előző hónaphoz képest, amikor csak 27 városban növekedtek az ingatlanárak, azonban év/év alapon mindössze 3 városban, köztük Pekingben és Shanghaiban volt növekedés.
Az export élénkítése érdekében Kínában felgyorsítják az adó visszatérítések kifizetését, ami a vállalatok likviditási helyzetét javítaná.
Határidős piacok
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.