Pénteken a görög parlament és az európai unió pénzügyminiszterei is jóváhagyták a harmadik görög mentőcsomagot, ami 3 évre szól, és teljes összege 86 milliárd euró. Az első részlet 26 milliárd, aminek nagy részét a bankok feltőkésítésére fogják felhasználni. A megállapodás legfontosabb része az 50 milliárd eurós privatizációs alap a korábbi megállapodásnak megfelelően.
Az újabb görög mentőcsomagot még a német parlamentnek is jóvá kell hagynia. A parlament alsó háza szerda reggel fog szavazni, az eddig megjelent nyilatkozatok alapján ez azonban már csak formalitás lesz.
Mivel a finnek gazdasága hanyatlott a második negyedévben, és amúgy is szkeptikusabbak a görögökkel szemben, ezért van egy kis aggály, hogy ott nehezebb lesz keresztülverni a parlamenten az egyezség elfogadását. Mindenesetre alapforgatókönyvnek a zöld lámpát tekinthetjük.
Itthon az OTP-t rendesen beadták a várakozásoknál jobb gyorsjelentést követően, akárcsak a többi blue- chipet. A nagyobb mértékű zuhanásban az is közrejátszott, hogy napközben a menedzsment felhívta a figyelmet arra, hogy a második félévben az eredmény gyengébb lehet, mint az elsőben (szerintünk nem meglepetés), és a tisztított eredmény elmaradhat a tavalyitól, miközben a számviteli eredmény messze felülmúlhatja azt. (Tavaly hatalmas leírások voltak az elszámolási törvény miatt.) Szerintünk ez sem meglepetés, hiszen már az első félévben is elmaradt a tisztított eredmény a tavalyitól. Így alapvetően optimisták vagyunk az OTP tekintetében az elkövetkező évekre nézve. Az OTP a mai napon korrigálhat, így a BUX index is kismértékű emelkedést mutathat majd a piac zárásakor.
A jüan stabilizálódása a német piacra is jótékony hatással van, így ott is a bika az úr ma reggel, ami szerintünk kitart a nap végéig. Amúgy úgy tűnik, hogy a DAX elrugaszkodik a 200 napos mozgóátlagról (11.932) és leteszteli legalább a 20-30 napos mozgóátlagokat 11.320 pont környékén.
USA
Emelkedéssel zárták a hetet a vezető tengerentúli indexek. A piacok a kezdeti bizonytalankodás után elindultak felfelé, és a nap végéig kitartott a jó hangulat (Dow 0,39%, Nasdaq 0,29%, S&P500 0,41%). Pénteken a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének augusztusi előzetes számai érkeztek a tengerentúlról. A várt 93,5 pontnál némileg gyengébb, 92,9 pont lett a mutató. A havi alapú júliusi ipari termelés a várt 0,3%-nál lényegesen jobb lett, 0,6%-ot publikáltak.
A Guardian információi szerint az Apple intenzíven dolgozik az önvezető autó fejlesztésén, és közel járnak már ahhoz, hogy működőképes modelleket teszteljenek. Az Apple jelenleg helyszíneket keres az autók tesztelésére a San Francisco-öbölben.
Az első negyedév végén még 370 millió dollár értékben tartott Alibaba részvényeket Soros György, amit a második negyedévben gyakorlatilag kiszórt, és már csak 4,9 millió dollárnyit birtokol.
Európa
A DAX 0,3%-ot, a CAC40 0,6%-ot, a FTSE100 0,3%-ot csökkent a pénteki kereskedésben.
Nem okoztak különösebb meglepetést a pénteki európai GDP adatok. Az Eurózóna egészében 1,2%- al bővült a GDP, kismértékben elmaradva az 1,3%-os várakozástól. A német GDP munkanap hatással tisztítva év/év alapon 1,6%-kal bővült, az elemzők 1,5%-os növekedésre számítottak. A francia GDP 1,0%-kal emelkedett, itt a várakozás 1,1%-os bővülés volt.
Olaj, arany
A WTI 41,9 dollár volt ma reggel, ami ismét gyengülést jelent a pénteki záróárakhoz képest. A piac egyrészt aggódik az iráni export miatt, mivel a becslések szerint az OPEC termelése 33 millió hordóra nőhet, ha az iráni szankciókat feloldják. A Baker Hughes által közzétett fúróberendezések száma is kettővel 672-ra nőtt a múlt héten, így egyelőre nem látszik, hogy az alacsonyabb árak ellenére összeomlana az USA termelése.
Az arany 1.118 dollárig tudott emelkedni ma reggel. A múlt hét emelkedéséhez hozzájárult, hogy Stan Druckenmiller, milliárdos befektető és a Soros alapok kezelője aranyat ETF-eket kezdett vásárolni és a kínai jegybank is növelte tartalékát. Az arany ára múlt héten 1,9%-kal emelkedett, míg Kína júliusban 1,1%-kal növelte aranytartalékát.
Devizák
Pénteken a 309,6-nál található 20 napos mozgóátlagról pattant vissza a forint, és gyengülni kezdett az euróval szemben. A ma reggeli kereskedésben már 311-ig kapaszkodott az árfolyam, a következő ellenállás 312-nél húzódik, amelynek áttörésével a 318 forintot célozhatja meg az EUR/HUF devizapár.
A dollár egészen péntekig látványosan gyengült az euróval szemben, amikor megérkezett a fordulat, és az 1,121-es maximumról 1,11-ig korrigált vissza az árfolyam. Az 1,10-nél húzódó 20 és 30 napos mozgóátlagot is visszatesztelheti az árfolyam.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,2%-ot emelkedett, a Hang Seng 1%-ot, a Shanghai index 0,1%-ot csökkent.
Az előzetes évesített negyedév/negyedév alapú GDP számok alapján a japán gazdaság 1,6%-kal zsugorodott a második negyedévben, míg az elemzői konszenzus ennél nagyobb mértékű, 1,8%-os visszaeséssel kalkulált. A GDP visszaesést elsősorban a csökkenő fogyasztás és a gyenge export befolyásolta. A jüan árfolyama stabilizálódni látszik a dollárral szemben. A jegybank a pénteki naphoz hasonlóan ezúttal is csak finomhangolást végzett az árfolyamsáv közepén.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.