Az EKB a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton, de Mario Draghi a kamatdöntő ülést követő sajtótájékoztatóján azt sugallta a piacoknak, hogy az extrém laza monetáris kondíciók a vártnál is tovább fennmaradhatnak. Az EKB a korábbi 25%-ról 33%-ra növelte a kötvénysorozatokból megvásárolható mennyiséget, így az eszközvásárlások során a jegybank nehezebben fog limitekbe ütközni, és így hatékonyabbá válhat a program. Ez a változtatás elsősorban a német államkötvények esetében jelentős, melyek a bejelentésre hozameséssel reagáltak. Az eszközvásárlási programot egyelőre nem bővítették, de Mario Draghi ismét jelezte, hogy akár volumenben, akár időtávban készen állnak a bővítésre, ha szükséges. Az EKB csökkentette a GDP és inflációs várakozásokat is. 2015-re a korábbi 1,5% helyett 1,4%-os, 2016-ra 1,9% helyet 1,7%-os, 2017-re 2,0% helyett 1,8%-os GDP bővülésre számítanak.
Az idei évre 0,3% helyett 0,1%-os, jövőre 1,5% helyett 1,1%-os, 2017-re pedig 1,8% helyett 1,7%-os inflációt vetít előre az EKB friss elemzése. Mario Draghi az inflációval kapcsolatban elmondta, hogy az olajárak miatt a következő hónapokban akár negatív inflációs adatokat is láthatunk majd, azonban ezt a hatást továbbra is átmenetinek tekinti.
Ráadásul az új, csökkentett inflációs prognózis meg a szóban elmondott értékelés alapján is további lazítás is jöhet akár, annak ellenére, hogy a következő lépésekről a jegybankelnök nem mondott semmit, mert tények közlését még túl korainak tartja. Mivel a csökkentett növekedési előrejelzés mellett azonnali reakciót láthattunk, így a hitelesség nem csorbult, ami fontos üzenet. Nincs hasonló halogatás, mint amit az elmúlt években láthattunk, hanem határozott lépések vannak, és ez jó. Ez megnyugtatta a piacokat, amelyek így további emelkedést produkáltak az amúgy is jó hangulatban.
Tegnap a DAX index a korábbi trendvonal alsó éléig emelkedett, amelyet néhány nappal ezelőtt már egyszer meglátogatott. Innen a mai napon újra lefordulhat, azaz csökkenésre számítunk, de a technikai kép kezd biztatóbbá válni. A BUX esetében is valamiféle csökkenésre számítunk azon a sávon belül, amelyben már hónapok óta mozog.
USA
Jól indult a kereskedés a tengerentúlon, de napközben lefelé vették az irányt a piacok, így a kezdeti pluszok nagy része elolvadt (Dow 0,14%, Nasdaq -0,36%, S&P500 0,11%). A friss segélykérelmek száma 12 ezerrel 282.000 ezer darabra bővült múlt héten, ami némileg gyengébb a 275.000 darabos várakozásnál.
Délután 14:30-kor a tengerentúlra szegezik figyelmüket a befektetők, ekkor érkezik ugyanis a nem- mezőgazdasági foglalkoztatottak augusztusi változása. A piac 217 ezres bővülésre számít, az adatot az első kamatemelés szempontjából is kiemelten figyelik. Az Amazon megvette a video szoftverekkel foglalkozó Elemental Technologies nevű céget. A vételár nem nyilvános, ugyanakkor az Amazon a webes szolgáltatásaival összekapcsolva médiavállalatoknak nyújthat majd streaming szolgáltatásokat.
A GoPro hathetes mélypontjára esett, miután az legfőbb beszállítója kiábrándító előrejelzést tett közzé. Az Ambarella szerint az előző negyedévhez és éves alapon is visszaesést vár a hordozható kamerák értékesítésében.
Európa
A délutáni EKB sajtótájékoztató után rákapcsoltak a piacok, és a FTSE 100 index 1,8%-os, a CAC 40 2,2%-os, míg a DAX index 2,7%-os pluszt tudott felmutatni. A délelőtt folyamán az augusztusi svájci inflációs mutatóra lesz érdemes figyelni, amitől év/év alapon 1,4%-os visszaesést várnak a korábbi 1,3%-os mínusz után.
Olaj, arany
A WTI 46,1 dollár volt ma reggel. A piac továbbra is a túlkínálattól szenved, a heti amerikai készletadatok is készletnövekedést mutattak nyersolajból. A piac az orosz-venezuelai megegyezéstől sem vár csodát. A két ország megállapodott arról, hogy visszafogják kínálatukat, hogy feljebb emeljék a kőolaj világpiaci árát. Maduro elnök szerint legalább 70 dolláros olajárra lenne szükség, hogy fenntartsák a befektetéseket.
Az arany 1.125 dollárig süllyedt ma reggel. Az EKB tegnapi döntése, mely szerint a monetáris gazdaságélénkítés fokozódhat, negatívan hatott az arany árára, mivel a piac egyre kevésbé tekint biztonságos befektetésként az eszközre. A piac a mai USA munkanélküliségi számokra figyel leginkább, amik választ adhatnak arra, hogy lesz-e szeptemberi kamatemelés.
Devizák
Mario Draghi tegnap délutáni beszéde közben nagy mozgás indult az EUR/USD devizapárban. Az euró látványosan gyengülni kezdett a dollárral szemben, az 1,122-es nyitást követően a délutáni órákban a 30 napos mozgóátlagig (1,112) csúszott lefelé az árfolyam. Ha az itt látható enyhe támasz is elesik, akkor 1,10-ig, illetve alatta 1,083-ig eshet a kurzus.
Az EKB tegnapi bejelentése nagy volatilitás mellett összességében erősödést okozott a forint piacán. Az EUR/USD árfolyama 311,5-ig is leszúrt, majd 312,8-ig korrigált vissza zárásra. Reggel visszapattant a 312,5-ös támaszról a devizapár, és már ismét 313,5-nél jár a kurzus.
Távol-Kelet
A Nikkei 2,2%-ot csökkent és a többi ázsiai részvénypiac is jellemzően 1-2%-os esést mutatott ma. A kínai és hongkongi részvénypiac továbbra is zárva tartott. Az ázsiai befektetők feltehetően már a ma délutáni amerikai munkaerőpiaci adatok előtt kivártak, hiszen az jelentősen befolyásolhatja a Fed kamatemelésének időpontját.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban voltak.