Például ilyen ma a Commerzbank felminősítése egy nagy ház által, amelyben több mint 30 százalékkal magasabb célárat határozott meg az aktuális piaci árnál, és amelyre mintegy 4 százalékos rallival válaszol a részvény. S ilyen a MOL esete is.
A MOL ma reggel jelentette be, hogy jelentősen kisebb az Akri-Bijeel blokkban a kőolaj mennyisége, ezért csökkenti a kutatási aktivitását a mezőn. A cég a kitermelhető szénhidrogénvagyonra vonatkozó becslését mintegy lenegyedelte, és felhívta a figyelmet, hogy a lépés kapcsán jelentősebb egyszeri negatív tétel fog megjelenni a harmadik negyedéves eredményben. Mivel a mező eszközeinek nyilvántartási értéke 440 millió dollárra rúg, amely részvényenként mintegy 1.300 forint, ezért a várható egyszeri negatív hatás (nem írja le az egészet), szerintünk 500-1.000 forint között lehet részvényenként.
A fentiek miatt a mai napon a BUX a negatív, míg a DAX a pozitív tartományban zárhat.
USA
A munka ünnepe miatt tegnap zárva tartottak a vezető tengerentúli indexek, fontosabb makrogazdasági adatot sem publikáltak. A Microsoft a héten lezárhatja és be is jelentheti az izraeli start-up cég, az Adallom megvételét, amely felhő alapú szolgáltatások védelmében érdekelt. A vételár egyelőre nem ismert, de az ügyhöz közelálló forrás szerint több száz millió dollárról van szó.
Az Amazon a közelgő karácsonyi szezonra 50 dolláros tablettel rukkolna elő a Wall Street Journal értesülései szerint. A cég egyelőre nem kommentálta az értesülést.
Európa
Folytatták a sormintát a piacok. Egy eső napra egy emelkedő következett újfent, azonban az emelkedés mértéke már nem volt meggyőző. A FTSE 100 index és a CAC 40 index 0,5%-os, a DAX index 0,7%-os pluszban zárt.
A Reuters értesülései szerint már akár a következő napokban is bejelentheti az EKB, hogy az európai bankoknak mekkora tőkekövetelményt kell teljesíteniük. A bankok 80%-a jelen pillanatban 9-12% közötti CET1 tőkemutatóval rendelkezik. A kora reggeli júliusi német export adat 0,7%-os növekedés helyett 2,4%-kal nőtt. Az import 0,5% helyett 2,2%-kal bővült. A délelőtt folyamán érkezik az euró zóna második negyedéves GDP adata.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 44,5 dollárig süllyedt. A kínai import 26,6 millió tonnára esett augusztusban, ami 13,4%-os csökkenést jelent hó/hó alapon. A gyenge kínai adat miatt a piac aggódni kezdett, hogy a kínai kereslet tartósan gyengébb lehet, mint amire korábban számítottak. Szintén negatív változás, hogy az oroszok nem akarnak az OPEC-kel kooperálni, mivel nem látják, hogy egységes lenne az olajipari kartell. Az arany 1.119 dollárig süllyedt. A piac 28%-os esélyt ad arra, hogy már szeptemberben kamatemelés legyen, míg év végéig ez az esély 57%. A befektetők a Fed kamatdöntéséig (jövő szerda) nem várnak változást az arany áralakulásában.
Devizák
Mérsékelten gyengült tegnap a forint az euróval szemben. Az árfolyam 314-nél zárta a napot, de napközben feljebb is járt a kurzus. A reggeli kereskedésben stabilan 314 környékén mozog az EUR/HUF, de rövidtávon inkább a gyengülésnek nagyobb a valószínűsége.
Az amerikai piacok zárva tartása meglátszott az EUR/USD devizakereszten is, az árfolyam némi pozitív korrekciót mutatott a 20 napos mozgóátlagról. Reggel is folytatódott az emelkedés, a 30 napos mozgóátlagig (1,121) kapaszkodott az árfolyam.
Távol-Kelet
A Nikkei 2,4%-ot zuhant, míg a Hang Seng 0,6%-ot, a Shanghai index pedig 0,2%-ot emelkedett. Augusztusban a kínai export 5,5%-kal esett vissza, míg a piaci várakozás 6,6%-os visszaesés volt. Ez már sorozatban a második havi esés az exportban. Az import viszont mélyen alulteljesíttette a várakozásokat, 13,8%-kal esett vissza, szemben a 7,9%-os csökkenést jelző konszenzussal. A gyenge exportadat ismét rávilágított a kínai növekedéssel kapcsolatos problémákra. A spekulációk szerint a kínai kormány újabb intézkedésekkel reagálhat az export visszaesésére.
A japán GDP a végleges adatok szerint a második negyedévben 1,2%-kal esett vissza, szemben a becsült 1,8%-os visszaeséssel. A vártnál jobb adatot a készletadatok emelkedése okozta. A GDP szerkezetén belül a lakossági fogyasztás és a vállalati beruházások is visszaestek.
A Goldman Sachs becslése szerint a kínai kormány az elmúlt 3 hónapban 236 milliárd dollár értékben hajtott végre vásárlásokat a részvénypiacon.
Határidős piacok
Alapvetően pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.