A GDP-k napja a mai. A vártnál (1,1%) gyengébb, 1%-os növekedést produkáltak a franciák a második negyedévben, míg a németek gyakorlatilag a vártnak megfelelőt, azaz 1,6%-kal növekedtek.
Közben Kína ma már nem sokkolta a befektetőket, hiszen gyakorlatilag szinten maradt a középárfolyam, hiszen a hongkongi szabadpiacon megnyugodtak a kedélyek, és erősödni is tudott a jüan. Egyelőre cirka 3,5%-os leértékelődés után stabilizálódni látszik az árfolyam. Ez egyelőre nem kellene, hogy nagy hatással legyen az európai és amerikai cégek profitjára, de a renminbi kvázi szabad lebegése egy újabb bizonytalansági tényező a Kínába exportáló (és onnan importáló) vállalatok számára.
A görögök is hírekkel szolgálnak. Megy a görög parlamentben a 86 milliárdos, 3 éves segélyprogramhoz kötődő szavazás, amelyet az ellenzék segítségével valószínűleg megszavaznak. Egyelőre ezen a fronton nagy meglepetésre nem számítunk.
Itthon az OTP publikálta a második negyedéves számokat, amelyben a várakozásoknál gyengébb kamatbevétel mellett, de jelentősebben csökkenő céltartalék képzésnek köszönhetően a várakozásoknál jobb profitot láthattunk. A folyamtok, a nettó kamatbevétel eróziójától eltekintve, alapvetően jók. Mivel módszertanváltás is szerepet játszott a várakozásoknál kicsit jobb eredményben, ezért inkább a várakozásoknak megfelelőnek tekintjük a ma közzétett számokat.
Összességében, mind a DAX, mind a BUX index esetén emelkedésre számítunk a mai napon.
USA
Emelkedéssel indult a nap a tengerentúlon, de a záráshoz közeledve elfogyott a piacok lendülete, és a nyitószintek közelébe estek vissza az indexek. Ennek köszönhetően csak a Dow Jones indexnek sikerült némi pluszban zárnia (Dow 0,03%, Nasdaq -0,21%, S&P500 -0,15%). A tegnap publikált júliusi kiskereskedelmi forgalmi adat a várakozásoknak megfelelően 0,6%-os bővülést mutatott, miközben a májusi és júniusi adatot felfelé módosították. Az autóértékesítésekkel korrigált adat sem okozott meglepetést (0,4%).
A friss munkanélküli segélykérelmek 274 ezerre emelkedtek múlt héten, ami 4 ezerrel rosszabb, mint a várakozás. Júliusi ipari termelési adat érkezik ma 14:30-kor a tengerentúlról, illetve az augusztusi Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexét publikálják.
A Tesla 2,1 millió darab részvényt bocsát ki a gyártókapacitások fejlesztéséhez szükséges tőkebevonás gyanánt. Ha a piacnak van igénye a „hígításra”, akkor további 325 ezer darabot adhatnak el. Az alapforgatókönyv esetén 1,7%-os hígulásról beszélhetünk. A kibocsátási ár a szerdai záróárral megegyező, azaz 238,17 dollár. Elon Musk, a cég vezetője 83.975 darab részvényt jegyezne le.
Az Apple vásárlóinak tovább kell várniuk az élő TV szolgáltatásra, mivel a cég csupán 2016 elejére látja megvalósíthatónak a történetet. A CBS-szel és a 21st Century Fox-szal folytatott közvetítési jogokról szóló tárgyalások ugyanis elég lassan haladnak.
A Yahoo részvényei több mint 4%-kal emelkedtek a Bernstein elemzőcég írására. A korábbi semleges ajánlást ugyanis felülsúlyozásra változtatták, és úgy gondolják, hogy a jelenlegi részvényárfolyam a legrosszabb forgatókönyv teljesülése esetén jönne ki.
Európa
Az emelkedésé volt a főszerep a főbb európai indexekben. A DAX index 0,82%-os, a CAC 40 index 1,25%-os pluszban fejezte be a napot, míg a FTSE 100 index a kezdeti lendület után nullában zárt.
Alekszisz Ciprasz görög kormányfő szerint nincs más választása a parlamentnek, mint péntek délutánig megszavazni a reformcsomagot, hogy időben az euróövezeti pénzügyminiszterek elé tudják terjeszteni. A Sziriza nagy része továbbra is ellene van a dolognak, de a kormány az ellenzék bevonásával átpasszírozhatja a parlamenten ezt a csomagot is.
A második negyedéves francia GDP negyedév/negyedév alapon csupán stagnált a várakozásokban szereplő 0,2%-os bővülés helyett. A német esetében pedig a 0,5%-os plusz helyett 0,4%-os értékkel találkozhattunk korán reggel. A nap folyamán még érkezik az olasz GDP, továbbá júliusi eurózónás inflációs adat is.
Olaj, arany
A WTI 41,9 dollárig esett ma reggel. A piac továbbra is a túlkínálat miatt aggódik leginkább. Az egyik legnagyobb USA finomító, a napi 240 ezer hordó kapacitású Whiting hónapokra működésképtelen lett, ami jelentősen növelheti a cushingi készleteket. Európában a cseh Unipetrol litvinovi finomítójában tört ki tűz, ami valószínűleg több hónapos kiesést jelent. Ezek a hírek az olajkereslet csökkenését eredményezhetik, ami szintén lefelé hat az olajra.
Az arany 1.115 dollár volt ma reggel. Az enyhe esés mögött a félelem csökkenése állt, mivel tegnap stabilizálódott a jüan ára. A piac valószínűleg újra a Fed kamatemelésére fog figyelni. A piac a fizikai keresletre is figyel, főleg az indiai esküvői szezon adhat lökést az árfolyamnak.
Devizák
Szerdán éles, napon belüli fordulat volt az EUR/HUF-ban, és a tegnapi kereskedésben is folytatódott a forint erősödése. Az árfolyam a 30 napos mozgóátlag áttörésével intenzíven esni kezdett, és a 309,5-nél húzódó 20 napos mozgóátlagnak sikerült megállítania a forint erősödését. Ha kitart a jó hangulat, akkor a 306,9-es támaszt veheti célba a kurzus.
A hét elején látott intenzív dollárgyengülés után tegnap már csak oldalazott az EUR/USD devizapár. A kurzus 1,115 magasságában sávozik, az irány pedig továbbra is változatlan, a következő ellenállás az 1,136-os 200 napos mozgóátlagnál húzódik.
Új történelmi mélypontra gyengült tegnap a török líra a dollárral szemben, a sikertelenül zárult koalíciós tárgyalások után. Az euróval szemben is 2014 elején látott szintre esett az török fizetőeszköz. Ahmet Davutoglu miniszterelnök a sikertelen tárgyalások után azt mondta, hogy egyetlen lehetőség az előrehozott választás.
Távol-Kelet
Abszolút vegyesen teljesítettek az ázsiai részvénypiacok. A Shanghai 0,3%-ot emelkedett, a Hang Seng index értéke nem változott jelentősen, miközben a Nikkei 0,4%-ot csökkent a hét utolsó kereskedési napján. Az elmúlt 3 nap sorozatos jüan leértékelését követően ma nem következett be hasonló lépés, sőt a jüan árfolyamsávjának közepét még egy kicsit lefelé is módosította a kínai jegybank. Júliusban a közvetlen működő tőke beáramlás 5,2%-kal növekedett Kínában felülmúlva az 5,0%-os várakozást.
Határidős piacok
Alapvetően negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon nyitás előtt.