Aggodalmas pillantások a Fed irányába

Lassan, de biztosan közeledik a Fed kamatdöntő ülése. Az elemzők alapvetően kamatemelést várnak, miközben a határidős kamatokkal kereskedő brókerek szerint 70 százalék a valószínűsége annak, hogy nem emel most kamatot a Fed, sőt az októberi kamatemelésnek is csak 40 százalék a valószínűsége., amely decemberre fordul át 60 százalékra.

Kép: SXC

Mindeközben Ázsia továbbra is Kína miatt aggódik, hiszen az ipari termelés a várakozásoknál kisebb mértékben növekedett a világ lakosságának majd negyedét adó országban. Ugyanakkor a fogyasztás kissé nagyobb mértékben bővült, mint amit a piac várt. Az új deviza politikával többek között ezt a trendet szeretné a kínai vezetés megfordítani, azaz kissé kisebb fogyasztásbővülést, és nagyobb ipari termelésnövekedést elérni. Így megint szép nagyot esett a shanghai index.

A mai napon kevés makrogazdasági adat lát napvilágot, de közben érdemes lesz figyelni az „új népvándorlás” körüli fejleményeket, mert ugyan rövidtávon marginális gazdasági hatással számolunk, de ha hosszabb ideig fennmarad a káosz, akkor annak akár számottevő hatása is lehet.

Összességében inkább oldalazó mozgásra számítunk a BUX index esetében, míg a DAX indexnél újra ostrom alá kerülhet a csökkenő trendvonal, és a 20 és a 30 napos mozgóátlag is. Ezek esetlegesen sikeres áttörése pozitív lenen a folytatás tekintetében.

USA

Jó napjuk volt pénteken a vezető tengerentúli piacoknak, az indexek az egész napos emelkedést követően pluszban zárták a kereskedést (Dow 0,63%, Nasdaq 0,54%, S&P500 0,45%). A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének szeptemberi előzetes számai csalódást okoztak, a várt 91,4 pont helyett 85,7 pontra esett a mutató. 2014 szeptembere óta nem volt ilyen gyenge az adat.

Apple: A legújabb iPhone megrendelések tekintetében eddig úgy néz ki, hogy a nagy testvér visz mindent, ugyanis aki 6s Plus-ra vágyik, annak 3-4 hetet várnia kell az előrendelések alakulása miatt az iPhone Inventory blog szerint. Az iPhone 6s esetén csupán Kínában van 2-3 hetes csúszás, Amerikában a szeptember 25-i időpont egyelőre tartható. Amennyiben igazak az értesülések, akkor a folyó negyedévben a kínai értékesítések megdönthetik a tengerentúli számokat.

Európa

Az európai börzék pénteken pirosban zárták a napot. A FTSE 100 index 0,6%-ot, a DAX index 0,9%- ot, míg a CAC 40 index 1,0%-ot esett. A múlt heti brit kamatdöntés után azt mondhatjuk, hogy az elemzők konszenzusa alapján 2016 elején, míg a piaci kamatok árazása alapján inkább jövő év közepén jöhet az első kamatemelés. Martin Weale tanácstag szerint azonban relatíve hamar érkezhet a monetáris szigorítás a kínai növekedési félelmek ellenére is. Ugyanakkor elismerte, hogy a jegybank inflációs célja a következő 2-3 évben nem teljesül.

Egyre több elemző gondolja úgy, hogy az EKB megemeli vagy kibővíti az eszközvásárlási programját. A Bloomberg által megkérdezett 41 közgazdász 68%-a szerint sor kerül beavatkozásra. Az időpont tekintetében 65% a valószínűsége, hogy már decemberben jöhet a bejelentés, míg 87% a valószínűsége, hogy márciusig bezárólag jön a beavatkozás.

Olaj, arany

A WTI 44,5 dollár volt ma reggel, ami közel féldolláros esést jelent péntekhez képest. A piac továbbra is küzd a jelentős túlkínálattal és a hatalmas készletekkel, ami a fő oka annak, hogy a Goldman Sachs szerint akár 20 dollárig is leeshet az olaj ára az év végéig. Az IEA akár 500 ezer hordó csökkenést is vár a nem OPEC országok kínálatában a következő évben, ezt azonban ellensúlyozza Irán és Irak drasztikusan növekvő kínálata. Utóbbi napi 3,76 millió hordó kihozatallal újabb rekordot döntött, míg Irán többször is megerősítette, hogy a szankciók feloldása esetén akár napi 1 millió hordó többletkínálattal is élhet. Így a Goldman szerint bár az árak hosszú távon alacsonyak, a piac rövid távon további esést könyvelhet el.

Az arany 1.107 dollárig esett. A piac egyre inkább a hét közepén lévő kétnapos Fed találkozót várja. A piaci szereplők egyre nagyobb hányada szerint az év végéig lesz kamatemelés, igaz szeptemberben csak a megkérdezettek 28%-a szerint lép a Fed. Az aranyra más jelentős fundamentális hír nem hatott.

Devizák

A forint látványos erősödésével telt a pénteki kereskedés. A nap eleje még forintgyengüléssel indult, de 316-nál megfordult az árfolyam, és zárásra 313-ig süllyedt az EUR/HUF kurzusa, ez pedig azt jelenti, hogy a múlt hét eleji forintgyengülést ledolgozta az árfolyam. Egy támasz húzódik 312,5-nél, ennek a szintnek törésével pedig már 310 alatti szintek nyílnak meg a devizapár előtt.

Folytatódott a dollár gyengülése múlt héten az euróval szemben, az árfolyam a ma reggeli kereskedésben már 1,134-ig emelkedett. Múlt héten áttörte az árfolyam a 200 napos mozgóátlagot 1,125-nél, illetve az 1,131-nél látható ellenállást is. A következő szint 1,143-nál húzódik.

Távol-Kelet

A Shanghai 3,8%-ot, a Nikkei 1,5%-ot csökkent, a Hang Seng viszont 0,2%-ot emelkedett. A végleges adatok szerint júliusban év/év alapon stagnált az ipari termelés Japánban, míg korábban az előzetes adatok még 0,2%-os növekedést mutattak.

A hétvégén megjelent kínai adatok meglehetősen vegyesek lettek, de összességében ismét felerősítették a növekedési félelmeket. Augusztusban a kiskereskedelmi forgalom 10,8%-kal bővült, míg a várakozás 10,6% volt. Az ipari termelés viszont lényegesen elmaradt a várakozásoktól. Mindössze 6,1% volt a bővülés mértéke, míg a piac 6,5%-os bővülésre számított. A piaci hangulatot az sem javította, hogy a kormány ismét ígéretet tett arra, hogy az állami vállalatok hatékonyságát javítják.

Határidős piacok

Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo