Lavinát indított el Kína, de már elmúlt?

Az, hogy mintegy 4 százalékos leértékelődés után stabilizálódott a jüan, jó hír. Így a Kínába exportáló vállalatok eredményére limitált lehet az árfolyam hatása, miközben hatalmas mozgások voltak mind a devizák, mind a részvények piacán.

Kép: Pixabay

Még tegnap is mindenki a kínai deviza leértékelődési hullámmal volt elfoglalva, és ennek megfelelően adták is a részvényeket. Hozzá kel tennünk, hogy a jüan középárfolyamát ugyan a központi bank határozza meg, de egy szabályrendszer szerint. Ez a szabályrendszer változott meg kedden, egy kezdeti eltolással. A többi mozgás, leértékelődés már piaci mozgás volt. Így az, hogy ma már gyakorlatilag nem gyengült a jüan a sávközéppont reggeli eltolása miatt, szintén piaci folyamat. Persze az is igaz, hogy a jegybank tegnap már interveniált a belföldi piacon. Tegnap egy régebben hagyott rést töltött be a belföldi jüan árfolyama, s egy hatalmas kanócot is hagyott. Másrészt a kínai központi bank ma szóban is nyugtatta a piacokat.

Míg egyes kormányzati tisztviselők 10 százalékos leértékelődést szeretnének látni, addig a központi bank azzal, hogy gyakorlatilag szabadon lebegőre állította devizarendszerét beavatkozási lehetőséggel, most építi fel a jegybanki hitelességet. Vagyis bizonyos értelemben függetlenül és hitelesen kell viselkednie ahhoz, hogy tényleg higgyenek neki a piaci szereplők, és ne a 10 százalékos leértékelődést szívesen látó pártkatona irányítson. Így válhat ténylegesen világvalutává a jüan, és válhat az SDR egyik rész-valutájává, mintegy egy év távlatában.

Az, hogy mintegy 4 százalékos leértékelődés után stabilizálódott a jüan, jó hír. Így a Kínába exportáló vállalatok eredményére limitált lehet az árfolyam hatása, miközben hatalmas mozgások voltak mind a devizák, mind a részvények piacán. Így a mai napon a túllihegett mozgások visszarendeződésére számítunk, azaz pl. a DAX vagy a dollár esetében erősödésre számítunk.

USA

Tegnap ismét jó hangulat uralkodott a tengerentúli börzéken, bár a nyitás elég rosszul sikerült, de a napon belüli fordulat után ledolgozták a veszteséget a piacok (Dow 0%, Nasdaq 0,14%, S&P500 0,09%). Piacbefolyásoló makrogazdasági adat nem érkezett tegnap a tengerentúlról, ma viszont a júliusi kiskereskedelmi fogalmi adatot, illetve a friss munkanélküli segélykérelmek számát publikálják.

5%-ot esett a Macy’s a második negyedéves gyorsjelentés számaira. A cég értékesítései 2,6%-kal 6,1 milliárd dollárra csökkentek, miközben a piac 6,22 milliárdos értéket várt. Az egy részvényre jutó eredmény egy évvel ezelőtti 80 centes értékét 64 centre értékelték le, ami ugyancsak nem annyi, mint a piac 76 centes prognózisa. A menedzsment szerint az idei eladások a tavalyival fognak megegyezni, a korábbi 2%-os növekedési prognózis helyett.

A Cisco megverte az elemzői várakozásokat tegnap. A bevételek 12,66 milliárd dollár helyett 12,84 milliárd dollárt értek el, míg az EPS 56 cent helyett 59 centet ért el. A menedzsment szerint a folyó negyedévben 2-4% közötti árbevétel bővülés és 55-57 centes EPS várható (a piac 3%-os bővülést és 56 centes eredményt várt). A részvény árfolyama 4%-kal emelkedett a hírekre.

Az Alibaba árfolyama több mint 6%-kal esett tegnap a piacnyitás előtt megjelenő gyorsjelentés számaira, ezzel 71,03 dolláron elérve mindenkori mélypontját. Novemberben még 120 dolláron járt a papír, a 68 dolláros IPO ár innen már csak egy karnyújtásnyira van. A társaság bevételei 28%-kal 3,265 milliárd dollárra emelkedtek, a piac viszont 3,32 milliárdot várt. A bruttó értékesítési volumen (GMV) 34%-kal 109 milliárd dollárra nőtt, míg a mobiltelefonól érkező bevételek a cégszintű bevételek 55%-át teszik ki. A menedzsment egy kétéves, 4 milliárd dolláros részvény visszavásárlási programot jelentett be. Ami kiverte a biztosítékot, hogy az elemzők 38%-os GMV növekedéssel kalkuláltak, illetve három év óta a legalacsonyabb növekedési dinamikát láthattuk a bevételekben.

Európa

Komoly pofonba szaladtak bele az európai indexek tegnap. A FTSE 100 index 1,4%-os mínusza még kicsinek volt mondható a DAX és a CAC 40 index 3,3%-os visszaesése mellett. A görög mentőcsomagot a görög parlament ma este, az euróövezet pénzügyminiszterei pedig várhatóan pénteken tárgyalják meg. A német Bild szerint azonban nem eszik ilyen forrón a kását, ugyanis Angela Merkelnek a privatizációs és az adósság fenntarthatóságával kapcsolatos kérdéskörökben lenne még kérdése. Az újságírók szerint Németország áthidaló hitellel oldaná meg a helyzetet, hogy több idő legyen a részletek kidolgozására. Görögország ezzel szemben gyorsan kíván pontot tenni az ügy végére.

A Reuters értesülései szerint a görög bankszektornak szánt 25 milliárd eurós csomagból 10 milliárdot már most elkülönítene az ESM, és akkor használná fel, ha a stressz teszteken elhasalnának a görög bankok. A júliusi német inflációs adat év/év alapon 0,2%-kal, a várakozásoknak megfelelően emelkedett. A nap folyamán a második negyedéves görög GDP adatra lesz érdemes figyelni.

Olaj, arany

A WTI ma reggel 43,5 dolláron stabilizálódott, miután a tegnapi jelentés szerint 1,68 millió hordóval csökkentek az USA nyersolaj készletei, ami így 453,6 millió hordón áll. A piac továbbra is aggódik a túlkínálat és a csökkenő kínai kereslet miatt, az USA nyersolaj készlete még így is mintegy több mint 90 millió hordóval magasabb, mint a 10 éves átlag. A piaci változékonyság is jelentősen megugrott az elmúlt napokban.

Az arany 1.122 dolláron állt ma reggel, ami lényegében azonos a tegnapi záró szinttel. A hírek szerint az indiai fizikai aranykereslet erős lehet idén az alacsony árak miatt. Indiában szeptember végétől indul az esküvői szezon, ekkor ugrik meg fizikálisan az arany kereslete, ami novemberben éri el a csúcsát.

Devizák

A kínai jegybank lépése mozgatta tegnap is a devizapiacokat. Részben a kamatemelési várakozások kitolódása gyengítette a dollárt az euróval szemben. Az EUR/USD devizapár nagyot emelkedett, az 1,104-es nyitást követően 1,115-ig kapaszkodott zárásra a kurzus. A következő ellenállást a 200 napos mozgóátlag jelenti 1,138-nál.

A délelőtti kereskedésben még intenzív gyengülést mutatott a forint az euróval szemben, az árfolyam 313,3-ig emelkedett, majd éles fordulatot követően zárásra visszazuhant a 310,8-nál húzódó 30 napos mozgóátlagra. Így továbbra sem sikerült a 312-es ellenállást áttörnie a devizapárnak.

Távol-Kelet

A Nikkei 1,0%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot, miközben a Shanghai index 0,8%-ot emelkedett. Ma ismét leértékelték a jüant azáltal, hogy a lebegtetési sáv közepét 1,1%-kal 6,4010-re emelték fel. A már sorozatosnak nevezhető leértékelés az árfolyam meghatározás mechanizmusának, a jegybanki rezsim megváltoztatásának az eredménye, mivel az árfolyamsáv közepének a meghatározásakor a korábbinál jobban figyelembe veszik a piaci jegyzéseket. Mivel a piaci jegyzések alapján gyengül a jüan, ezért a jegybank fokozatosan csúsztatja felfelé a sáv közepét.

A leértékeléssel kapcsolatban megszólalt a kínai jegybank is, közleményük szerint az egyensúlyi árfolyam elérését követően stabilizálni fogják a jüan árfolyamát. Piaci pletykák alapján a cél a 10%-os leértékelés lehet, ami 6,83-as USDCNY középárfolyamot jelentene, azonban ezt a kínai jegybank cáfolta. Közben a jüan leértékelésének hatására a piaci offshore és a jegybank által sávosan lebegtetett offshore jüan közötti különbözet mára 0,7%-ra csökkent.

Júniusban a japán gépipari megrendelések a vártnál kisebb mértékben emelkedtek. A várt 17,6% helyett, „mindössze” 16,6% volt a növekedés mértéke. A dél-koreai jegybank a várakozásoknak megfelelően 1,5%-on tartotta a jegybanki alapkamatot.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo