Meglepő erőt mutat a forint

Hatalmas zuhanások tegnap, ma pedig – ha minden igaz – egy beültető nap jön, emelkedéssel. Persze soha nem lehet tudni, hogy ez csak beültetés vagy egy tényleges fordulat. A forint pedig meglepő erőt mutat a mai kamatdöntés előtt.

kép: PP

Mindenesetre az Erste elemzői úgy gondolják, hogy például a DAX esetében a korrekció a 8.900-9.000 pont környékéig tarthat, s onnan jöhet egy tartósabb fordulat. Tudjuk, hogy Németország rendelkezik az egyik legnagyobb kitettséggel Kína felé, hiszen GDP-ben mérve, 2,6 százalékos exportja van az ázsiai ország felé, ez hasonló kitettség, mint amilyennel Japán rendelkezik. Ha pedig a ma reggel megjelent részletesebb német GDP adatokra nézünk, akkor nem lehet okunk az örömre, annak ellenére sem, hogy a fő szám az előzetes adatoknak megfelelően 1,6 százalék lett. Ugyanis a német gazdaságot csak az export húzta, miközben a belső fogyasztás és a beruházás is stagnált. Ez pedig a jövőbeli kiáltásokra nézve nagyon elkeserítő, hiszen egy estleges kínai „hard landing” esetén, hamar eltűnhet a német gazdaság ereje!

A forint meglepő erőt mutat a mai kamatdöntés előtt, ahol nem várunk változtatást. A forint tegnap 317 felett is járt az euróval szemben, de egy napon belüli éles fordulatot követően az esti órákra sikerült 313-ig visszaerősödnie a hazai fizetőeszköznek. A hajnali kereskedésben is folytatódott a jó hangulat és az EUR/HUF kurzusa 313 forint alá került. A forint a régiós devizák között is kiemelkedő teljesítményt mutatott. Ugyanakkor nagyon meglepőnek tartjuk, azt, hogy a piaci turbulenciák közepette, a forint volt az egyetlen feltörekvő piaci deviza, amely péntekről, hétfő estére nézve erősödni tudott az euróval szemben! Ez azt sugallja, hogy a piac által elvárt és a valós kamat felár, amely 113bps, éppen egyenlő. Pedig az év elején a carry még 200bps, 3 éve pedig 800bps volt. Az igaz, hogy a magyar gazdaság megítélése sokat javult az elmúlt hónapokban, de ez a jelenség kicsit túlzásnak tűnik. Különben a carry az elkövetkező hetekben tovább fog valószínűleg csökkenni, a korábbi jegybanki intézkedésekének köszönhetően (benchmark betét két hétről három hónapra változik szeptembertől). Ez pedig szerintünk akár 80 bps-re is lenyomhatja a carry-t, amelynek elviekben forint gyengítő hatással kellene bírnia.

Sokan az arany feltámadásáról beszélnek, de ezzel óvatosan kell bánni, hiszen Kína a piac mintegy 25 százalékát uralja, vagyis itt is komoly negatív hatásokkal lehet egy kínai lassulás, miközben a félelem pedig előcsalja a spekulatív-befektetési vevőket. A kettő eredője inkább stagnálást sugall, amelyből kicsit felfelé mutat a közeledő indiai esküvői szezon, mint szezonális kereslet. Különben nagyjából a piac másik 25 százalékát viszi India.

Közben a kínaiak likviditásnövelésen keresztül megtesznek mindent a piacok stabilizálása érdekében. Így a mai napon tovább növelték a bankoknak nyújtott likviditást, amelyet megfejelhetnek egy kötelező tartalékráta csökkentéssel az elkövetkező napokban. Ugyan a sanghaji tőzsde tovább zuhant (7 százalék), s ezzel már mindenki „bukóban” ül, aki az idén lépett be a kínai piacra, de még mindig 50 százalékos pluszban áll az index év per év összehasonlításban.

USA

Tegnap is folytatódott a vérontás a tengerentúli börzéken. A kínai gazdaság lassulásával kapcsolatos félelmek illetve az amerikai kamatemeléssel kapcsolatos bizonytalanság rányomta bélyegét az árfolyamokra. Bár a nagyon gyenge nyitás után megpróbáltak emelkedni a tengerentúli börzék, és a napi mélyponthoz képest sikerült is szépíteniük, de még így is látványos, közel 4%-os mínuszokkal zárult a kereskedés. Négy éve nem volt ilyen rossz napjuk a tengerentúli börzéknek (Dow -3,58%, Nasdaq -3,83%, S&P500 -3,95%).

A Barclays legfrissebb előrejelzése szerint idén szeptember helyett csak jövő márciusban jöhet az első kamatemelés. A tengerentúli gazdaság megfelelő állapotban van a kamatemeléshez, de a jelenlegi bizonytalan helyzetben mégis annak elhalasztása mellett dönthet a Fed. Számos makrogazdasági adat érkezik ma a tengerentúlról. Az S&P500/CaseShiller házárindex mellett szolgáltatóipari beszerzési menedzser index és Conference Board fogyasztói bizalmi index illetve lakáspiaci adatok lesznek.

Tim Cook az Apple vezére levélben tájékoztatta Jim Cramert a cég kínai teljesítményéről. A hírek szerint az iPhone –ok egész jól fogynak, az App Store az idei év legjobb teljesítményét érte el az elmúlt két hétben. A probléma ezzel csupán annyi, hogy a tőzsdefelügyelet adatszivárogtatásként is kezelheti az ügyet.

Európa

Tovább borzolták a befektetők kedélyállapotát tegnap a piacok. A FTSE 100 és a DAX index 4,7%-ot, míg a CAC 40 index 5,4%-ot veszített értékéből. A korábbi görög energiaügyi miniszter, Panagiotis Lafanzanis továbbra is azon fáradozik, hogy megalakítsa Görögország új EU ellenes pártját. A hírek szerint augusztus 27-től már papíron be is lesz jegyezve a párt.

Az ügyhöz közelálló források szerint Ukrajna 20%-os haircut-ban egyezett meg kötvénytulajdonosokkal – korábban 40%-os leírást szerettek volna elérni. A magánbefektetők kezében 19 milliárd dollárnyi ukrán adósság van jelen pillanatban. A várakozásoknak megfelelően 1,6% lett a német második negyedéves GDP végleges értéke. A délelőtt folyamán az IFO üzleti bizalmi indexre lesz még érdemes figyelnünk.

Olaj, arany

A WTI típusú kőolaj 38,7 dolláron állt ma reggel, miután tegnap hatalmas esés után sikerült ma reggelre korrigálnia. A WTI tegnap 38 dollár alatt is járt, igaz közben egészen 39,2 dollárig is felhúzták a kereskedők a jegyzést. A piac várja a heti készletadatot: 2 millió hordó csökkenés a várakozás a piacon. Szintén fontos lesz az amerikai kínálat alakulása: a várakozások szerint alig lesz változás a napi 9,6 millió hordós olajkínálatban.

Az arany 1.150 dollárra süllyedt, miután a félelem kismértékben alábbhagyott tegnap. A piac aggódik a részvénypiaci esés miatt, ami a fő oka az arany vásárlásának. A piac fél, hogy Kína nemcsak hogy lelassul, hanem recesszióba is kerül, ami csökkentheti az arany iránti keresletet.

Devizák

Tegnap is folytatódott a dollár látványos gyengülése az euróval szemben. Az 1,143-as ellenállás áttörése után begyorsult tegnap az emelkedés. Az 1,14 körüli nyitás után napon belül 1,17 felett is járt az árfolyam, végül 1,161-nél zárta a napot az EUR/USD devizapár. Dennis Lockhart az atlantai Fed elnöke tegnap arról beszélt, hogy az év vége felé jöhet az első kamatemelés.

Távol-Kelet

Továbbra is tart a pánikhangulat az ázsiai részvénypiacokon. A Nikkei 2,3%-ot, a Hang Seng 1,1%-ot, a Shanghai index 5,8%-ot esett. A kínai jegybank 150 milliárd jüannal növelte a banki likviditást 7 napos repo eszköz segítségével. A mai likviditásbővítés lehetett a tegnap beharangozott újabb „mentőcsomag” első része. A piaci várakozások szerint hamarosan ennél is többet tehet majd a jegybank és 50 bázisponttal vághatja a kereskedelmi bankokra vonatkozó kötelező tartalékrátát. Az elmúlt 4 napban csaknem 20%-ot esett a kínai részvénypiac, amire utoljára 1996-ban volt példa. Az elmúlt hetek esésének hatására a Shanghai Composite részvényindex értéke az év eleji nyitóérték közelébe esett vissza.

Határidős piacok

Pluszban tartózkodnak a határidős jegyzések.

 

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo