Erste cikkek
Füstbe mentek Putyin tervei
Megbukott a dohai találkozó Szaúd-Arábia kikötése miatt, nevezetesen hogy az irániak is tegyenek vállalást. Vagyis az OPEC-en belül bukott meg az OPEC – és nem OPEC olajtermelők megállapodása.
Mi örülnénk ennek az adatnak, de a kínaiak nem
Megjött a kínai GDP adat. 6,7 százalék lett az első negyedévben a GDP növekedés, ami a vártnak megfelelő, de 0,1 százalékpontos lassulás a tavalyi negyedik negyedévhez képest.
A vártnál jobb hír jött a tengerentúlról
A Bézs könyv szerint az amerikai gazdaság tovább bővül, sőt 11 körzetben (a 12-ből) a bérek jelentősebben emelkedtek. A munkaerőhiányra utal, hogy már a képzetlen munkaerő költsége is komolyabb emelkedést tudott felmutatni.
Nagyot száguldott az olaj
Az olaj nagyot száguldott, mert az oroszok és a szaúdiak állítólag megegyeztek az olajtermelés befagyasztásáról. Az irániak átmenetileg kimaradhatnak a befagyasztásból, amíg elérik a napi 4 millió hordó kitermelést.
Marad a bizonytalanság
Kijött az Alcoa eredménye, amely elmaradt a várttól. A nagyobb probléma, hogy az alumínium iránti keresletbővülésre vonatkozó korábbi 9 százalékos várakozás már a múlté. Most már csak 6-8 százalék közötti bővülést várnak idénre.
Indul az amerikai gyorsjelentési szezon
Ma startol az amerikai gyorsjelentési szezon az Alcoa gyorsjelentésével, amelyet piaczárás után ismerhetünk meg. A korábbi 28 centről 2 centre eshetett a negyedévben az egy részvényre jutó eredmény.
Lehetne egy picit örülni
Tegnap napvilágot látott, hogy a kínai devizatartalékok csökkenése kis megtorpanást mutat, hiszen váratlanul 3212 milliárd dollárra emelkedett márciusban a februári 3202 milliárdról. A piac mindeközben néhány milliárd dolláros csökkenést várt. Ugyanakkor ez nem nagyon hatott a piacokra, a DAX is elfáradt napközben, és elég csúnya vége lett a kereskedésnek.
Sok újdonság nem került napvilágra
Van egy Fed jegyzőkönyvünk, amiből sok újdonságot nem lehet leszűrni. Továbbra is az látszik, hogy adatfüggően és várhatóan lassan fognak kamatot emelni. Az eurózónában pedig a kereskedelmi beszerzési menedzser index lett gyengébb a korábbinál, miközben Németországban javulás volt látható.
Rég várt jó hír jött Kínából
Egy éve nem látott szintre emelkedett a kínai kompozit beszerzési menedzser index, és ezzel fölfelé át is vitte az 50 pontos lélektani szintet. Vagyis újra expanziót jelez az index. Ennek lehetne örülni, de a piacok azért óvatosak.
Tovább zuhanhat az olajár
Esik az olaj, mert a szaúdiak csak akkor lépnek, ha az irániak is hajlandóak lépni. Ők viszont nem igazán akarnak lépni, hiszen csak most jöttek vissza a piacra, és inkább felfuttatni akarnak. Így egyre valószínűbb, hogy nem lesz április 17-én egyezség Katarban.
Erősek lettek a magyar adatok
A költségvetés hiánya messze a 2,4 százalékos célszint alatt teljesült. Mivel 1,9% lett az érték, ezért kérdéses, hogy a 2017-re korábban tervezett 1,7 százalékos hiánycél esetleg alacsonyabb lesz, hiszen három év alatt nullszaldós költségvetést szeretne a kormány elérni. A fentiek fényében talán nem meglepő, hogy az államadósság végül a GDP 75,3 százaléka alatt volt az év végén.
Mindenkit leköröz az új Tesla
A Tesla megkezdte a Model 3 előértékesítését. Az ár 10 millió forint körül fog alakulni, miközben a jármű hatótávolsága 350 km lesz. Mindeközben a Nissan is előlépett, hiszen hasonló árért 250 km-es hatótávot kínál a Leaf-ek esetében, míg a BMW i3-asa 160 km-t tud.
Olajat talált a Mol Pakisztánban
A MOL tegnap bejelentette, hogy találatot ért el Pakisztánban. Ennek örülünk, de a MOL partnere, és egyben a mező operátora, a Mari Petroleum, már korábban közzétette a hírt. A hatás limitált, hiszen a MOL-ra eső rész nagyjából napi 0,5 százalékkal növelheti meg a cég szénhidrogén termelését, és a profit most egyébként is alapvetően a finomításban van, így a hírnek nincs jelentős hatása.
Örömhírt kaptak a piacok
Janet Yellen aggódik a világgazdasági kilátások miatt. Ráadásul az alacsony kamatráták szerte a világban óvatossá teszik a Fed-et a további kamatemelések kapcsán. Ez pedig örömöt hozott a Wall Street-re, s az idei csúcsára küldte az árfolyamokat.
Nyugit hozott a nyuszi
Nyugodtan telt a hosszú hétvége. Bár az ázsiai piacok többsége nyitva volt és hétfőn már az amerikai tőzsde is kinyitott, alapvetően csak visszafogott mozgás volt látható a részvénypiacokon.
Szünet jön a piacokon
Március 25-én, pénteken a Budapesti Értéktőzsde zárva tart, kiadványunk március 29-én, kedden jelenik meg legközelebb. Holnap a fél világ zárva van, New Yorktól Londonig, s a kontinensre áthajózva itt is szinte minden tőzsdét zárva találunk.
Nem állt meg a jegybank
A tegnapi alapkamat csökkentés és „overnight” betéti ráta negatív tartományba csúsztatása után, ma még azt is elmondta, hogy az egyhetes hitel kamatfelárát 25-ról 15 bázispontra módosítja, míg a többlet tartalékok elhelyezése után már a bankoknak kell fizetni 5 bázispontot.
Nem okozott húsvéti meglepetést az Apple
A várakozásoknak megfelelően kisebb iPhone-t és iPad Pro-t dob a piacra az Apple. Az iPhone SE 399 dolláros ára a vállalat valaha volt legolcsóbb telefonja. Az előrendelések március 24-től adhatók le, amit május végéig 110 országban ki is szállítanak. Új szíjakat kap az Apple Watch, és 50 dollárral csökkentik az árát, így már 299 dollárért hozzá is juthatnak a felhasználók. Ez számunkra nem teljesen arról árulkodik, hogy olyan jól fogynának az okosórák, mint ahogy azt a vállalat állítja.
A kormány miatt maradtunk bóvliban
Az elemzők várakozásainak megfelelően az S&P nem változtatott Magyarország hitelminősítésén, mert továbbra is kiszámíthatatlan a gazdaságpolitika, és komoly kockázatok vannak a rendszerben.
Eljött a nagy nap a pesti tőzsdén
A mai zárástól új súlyokkal számolódik a CECE index, így a zárásban komoly átkötések jöhetnek a piacon. Egy szó, mint száz, a mai forgalom kimagasló lehet annak ellenére, hogy péntek van, ami általában kisebb forgalmú nap szokott lenni.
Emelkedést hozott a piacokra a FED
Meglepte a piacokat a FED, pedig Yellen hangsúlyozta, hogy nem szabad túl nagy jelentőséget tulajdonítani neki. Az történt, hogy a tagok egyéni várakozása szerint idén már csak két kamatemelés várható a korábbi (decemberben előre jelzett) néggyel szemben.
Lazítást vár a piac az EKB-tól
A ma nap egyértelműen legfontosabb eseménye, hogy az EKB ülésezik. Persze ez még önmagában nem lenne nagy szám, de a piac egyöntetűen lazítást vár. Egyesek további 20 bázispont betéti ráta csökkentést várnak, miközben 10 milliárd euróval növekedhet a havi kötvényvásárlási keret.
Az egyik legforróbb piac jelenleg a magyar
Azon túlmenően, hogy a Csányi Sándorhoz köthető szingapúri alap tovább vásárolta az OTP (350.000) és MOL (75.000) részvényeket, ma többet is megtudhatunk a BÉT stratégiájáról a tulajdonosváltást követően. Ugyanakkor az index egyre inkább közelíti a 25.500 pont körüli szintet, amely ellenállásként viselkedik. Ennek ellenére a mai napon emelkedést várunk.
Csányi Sándor már sejt valamit
A Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó szingapúri alap vett 70.000 MOL és 400.000 OTP részvényt. Az Erste elemzői szerint sejthet valamit a magyar piaccal kapcsolatban. Már jó ideje, 2-3 hónapja felülteljesítő a magyar piac.
Dübörög a munkaerőpiac – csak nem nálunk
Az USA munkaerőpiaca dübörög. A foglalkoztatottak száma a várt 175 ezerrel szemben 530 ezerrel növekedett. Így a foglalkoztatottság a várt 62,8 százalékkal szemben 62,9 százalékra növekedett a korábbi 62,7 százalékról.
Nem így néz ki egy dübörgő gazdaság
Furcsa egy világot élünk. A beszerzési menedzser indexek nagyon siralmas képet festenek. Tegnap az USA-ban a chicagói beszerzési menedzser index csuklott be 50 pont alá, pedig stabilan a kritikus szint fölötti értéket várt a piac.
Kevés konkrétummal zárult a kínai G20 csúcs
A közlemény szerint a résztvevők egyetértettek abban, hogy nem fognak devizaleértékelési háborút indítani. Fiskális, monetáris és strukturális intézkedésekre is szükség van a növekedés érdekében. A két legnagyobb globális kockázati tényezőként Anglia kilépését az EU-ból és a menekülthelyzetet nevezték meg.
Ma a hazai ugar a soros
Egyrészt tegnap az MNB tovább nyitotta az ajtót egy esetleges további monetáris lazítás felé, amelyet ma reggel az MNB alelnöke megfejelt azzal a kijelentéssel, hogy nem zárható ki a negatív overnight betéti ráta Magyarországon sem.
Elfogyott a mozgástér
A japán jegybankelnök gyakorlatilag bevallotta, hogy elfogyott a mozgástér, a jegybank egyedül nem fog tudni inflációt létrehozni, mert a piac már amúgy is azt árazza, hogy a mennyiségi lazítás a végtelenségig tart.
Júniusban szavaznak a kilépésről a britek
Megvan a dátum, június 23-án szavaznak a britek. Egy esetleges kilépés mind az uniónak, mind az Egyesült Királyságnak rossz lenne, miközben az előzetes felmérések egyelőre még a bennmaradók többségét mutatják, de a grafikonokat nézve egyre kiegyenlítettebb a két tábor. Így nem meglepő, hogy a brit kockázati felár folyamatosan növekszik. Az októberi 15 bázispontról, mostanra 30 bázispont fölé emelkedett.
Jött jó hír, és rossz is
Kínában növekedtek a gépjármű értékesítések, igaz az ÁFA csökkentés hatására, miközben az amerikai olajkészletek 80 éve nem látott csúcsra 504 millió hordóra növekedtek. Az egyik önmagában bika, míg a másik önmagában medve hír.
Nem kőbe vésett a kamatemelés
A Fed tegnap publikált jegyzőkönyvéből kiderül, hogy nem sok eszköztáruk van az inflációs és gazdasági sokkokkal szemben, de a négy kamatemelés nem kőbe vésett gondolat, hanem inkább a megjelenő gazdasági adatok függvénye. Elemzők szerint aggasztó az inflációs sokk és a gazdasági lejtmenet elleni fegyvertelenség és az esetleges stagfláció kialakulásának veszélye, de ez nem nagyon hatotta meg a piacokat.
Eltüntetné a hiányt a kormány
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tegnap váratlanul bejelentette, hogy szeretnék elérni, hogy a 2017- es költségvetés már egyensúlyban legyen, vagyis költségvetési hiány nélkül sikerüljön zárni az évet. Ehhez mintegy 750-800 milliárd forintnyi költségvetési hiányt kéne eltüntetni.
Folytatódhat az emelkedés
Csendesebb napra ébredtünk, legalábbis ami a híreket illeti. Ugyanakkor meg tűzijátékot láthatunk a piacokon. A pénteki erőteljesebb európai és amerikai emelkedést követően felrobbant Ázsia, pedig a kínai külkereskedelmi adatok siralmasak lettek.
Éles fordulat Amerikában
Az USA-ban hatalmas fordulat következett be a piacon. Nevezetesen a piaci hozamokból számított kamatemelési várakozások nem csak teljesen eltűntek, hanem már nagyobb valószínűséggel kalkulálnak kamatcsökkentéssel, mint emeléssel.
Nem jött nyugalom a piacon
Janet Yellen nem igazán nyugtatta meg a piacokat. A FED elnöke szerint ugyanis a szigorodó pénzügyi feltételek ellenére az amerikai gazdaság továbbra is növekszik, így nem zárhatók ki további kamatemelések.
Egy kis nyugalom a piacokon
A piacok a nagy eséseket követően megnyugvó állapotba kerültek, de az elemzők óva intenek attól, hogy a fordulat kifejezést használjuk. Egyelőre megpróbálnak megint felfelé kapaszkodni az indexet, és közben nem szabad elfeledni, hogy pl. a DAX kezd túladottá válni.
A gyógyszeriparnak nem fáj a feje a számok miatt
Miközben szétesik a világ, a Richter egy jó gyorsjelentést tett közzé. Az árbevétel sorokon általában meghaladta az éves terveket, és a rubelgyengülést is sikerült kiütni a költségek kézben tartásával.
Jó hírek jöttek Amerikából
Péntek délután kimondottan jó munkaerőpiaci adatok érkeztek Amerikából. Az átlagos órabérek 2,5%-kal bővültek januárban, és a munkanélküliségi ráta is mélypontra csökkent a válság kitörése óta, vagyis nyoma sincs a dinamika lassulásának.
Újra Kínával riogatnak
Újra Kínával riogatják a befektetőket, miközben Obama kampányszagú 10 dolláros hordónkénti tisztaság adót vetne ki. Ez hasonló, mint az európai jövedéki adó. 25 cent lenne gallononként, s az alacsony kőolaj illetve benzin árak ezt most lehetővé tennék.
Jöhet egy fordulat
A New York-i Fed elnök mélybe lökte a dollárt. William Dudley szerint a decemberi kamatemelés óta sokat szigorodtak a piaci kondíciók, s az erős dollár amúgy sem tesz jót az amerikai gazdaságnak. Erre erőteljes gyengülés kezdődött a dollár piacán.
Japántól hangos a piac
A japán 10 éves kötvénykibocsátás eltörlésétől visszhangos a sajtó. A tranzakció február 5-én lett volna, de az alacsony hozamok miatt (6,5 bázispont) a kormány még időben lefújta a tranzakciót, és arra hivatkozott, hogy nem akarja a lakosságot kitömni ilyen alacsony hozam mellett ilyen hosszú kötvényekkel.
Meglökte a jegybank a piacot
Meglökte a kínai jegybank a Shanghai piacot, ugyanis újabb 15 milliárd dollárt pumpált bele a kínai pénzügyi közvetítő rendszerbe, és még további hasonló lépéseket helyezett kilátásba. Így a kínai piac emelkedett, miközben Ázsia többi piacán inkább a csökkenés volt napirenden.
Olajár: csak spekuláció a kitermelés csökkentése
Januárban tovább emelkedett az OPEC olajkitermelése. Napi 48 ezer hordóval bővült a kitermelés, így az már eléri a napi 33,113 millió hordót. A londoni és amerikai elemzőházak véleménye szerint hiábavalóak Oroszország törekvései az OPEC kitermelésének visszafogására, és spekulációnak tartják a múlt héten megjelent 5%-os kitermelés csökkentésről szóló híreket.
Ilyen is van: negatív kamat
A tegnapi csúnya amerikai tartóscikk rendelésállomány adat után a mai napon a negyedik negyedéves GDP- vel lehetünk gazdagabbak. Ha komolyabb eltérést látunk majd az amúgy gyengének mondható 0,8 százaléktól, annak komoly piacmozgató hatása lehet.
Maradt az iránykeresés
Tegnap a Fed nem igazán segített iránymutatással, illetve inkább elbizonytalanította a befektetőket. Alacsonyabb növekedést és inflációt vár most, mint decemberben, de nem adott további támpontot a kamatemelések tekintetében.
Ma mindenki a FED-re figyel
Miközben a hangulat kissé jobb lett, a vállalati profitok nem igazán dübörögnek, persze tisztelet a kivételnek. Mindeközben kíváncsian figyeljük a Fed kamatdöntését a mai napon.
Nem sikerült talpra állni
Nem sikerült talpra állnia a részvénypiacoknak. A múlt hét végi emelkedés nagy részét már vissza is adtuk. Az összkép sem sokat változott, ismét az ázsiai piacok és Kína a félelem fő oka. A kínai részvénypiac egyfajta önbeteljesítő jóslatként 5%-ot esett. Elemzők szerint további esés jöhet, ami felerősítette a tőkekiáramlással kapcsolatos aggodalmakat, ami valóra is váltotta a részvénypiaci esést.