Izgalmas, mennyire különbözően reagáltak az országok Trump vámjaira
A Trump által kivetett vámokra roppant különböző stratégiákkal reagáltak az érintett országok. Érdemes megvizsgálni, hogy melyik ország, melyik útra lépett és miért.
Vietnám egyből bedobta a törölközőt, ha úgy tetszik egyből behódolt Trumpnak a rá kiszabott 46 százalékos vámok hatására. Kis nyitott gazdaságként nem maradt túl sok választása, mint kölcsönös vámmentességet felajánlani és ígéretet tenni az amerikai termékek vásárlására. A vietnámi export a GDP 87 százalékát teszi ki, ráadásul az export 30 százaléka az USA-ba irányul, mivel az ország kvázi az amerikai gyárak összeszerelő üzemeként és varrodájaként működik. Vietnám 110 milliárd dolláros exportjára mindössze 14 milliárdnyi amerikai import jut, így esélytelen az árral szembe úsznia, a gazdasági összeomlás elkerülése érdekében mindenképpen a megállapodást kell keresnie.
Mindenki keveri a kártyát Fotó: Pixabay
Az EU alapvetően kivárásra játszik, igyekszik a tárgyalóasztal mellett rendezni a helyzetet. Relatíve kiegyenlített ugyanis a külkereskedelmi pozíció, így bízhat az alkuban. Termékek tekintetében az EU-nak 157 milliárd eurós külkereskedelmi többlete van, de szolgáltatások tekintetében már az USA rendelkezik 109 milliárd eurós többlettel. Vagyis a tényleges nettó különbség mindössze 48 milliárd euró. Ezt az EU könnyedén kompenzálhatja amerikai LNG vagy például fegyverek vásárlásával. Ennek megfelelően az EU lényegében egy mini válaszlépést fogalmazott meg, néhány amerikai termékcsoportra vetnek ki célzottan vámokat, ami összesen 21 milliárd eurónyi terméket érint. Jövő héten csütörtökön Gerorgia Meloni, Trump személyes jóbarátja utazik Washingtonba a megállapodás előtt egyengetni az utat. Miközben a negatív szcenárióra készülve a spanyol miniszterelnök már az ázsiai, például vietnámi kereskedelmi lehetőségeket fürkészi.