Erste cikkek


Minket nem érint a dízelbotrány?

Minket nem érint a dízelbotrány? 

A Magyarországon készült motorok nem érintettek a botrányban a nemzetgazdasági miniszter szerint, viszont az indirekt hatás akár 0,3-0,6 százalékos is lehet a GDP-re, hiszen az ipari termelés 22,2 százalékát adja az autóipar, miközben az export aránya 10 százalék.
Katalán függetlenség? Inkább nagyobb autonómia

Katalán függetlenség? Inkább nagyobb autonómia 

Megvoltak a katalán választások és a függetlenségpártiak vitték el a pálmát. Persze kérdés, ha tényleg egyoldalúan kilépnek, annak milyen hatása lesz egy amúgy egységesülő Európán belül. Sőt, mit mond maga az EU egy ilyen egyoldalú lépésre.
Jól fut a Nike

Jól fut a Nike 

Jó lett a Nike eredménye. A várt 1,19 dolláros egy részvényre jutó profit helyett 1,34 dollárt láthattunk a kimutatás legeslegalján, mivel nagyon jók lettek a kínai értékesítések (+30%)!
Idő kell az EKB-nak a lendület visszanyerésére

Idő kell az EKB-nak a lendület visszanyerésére 

Ha a dolgok mélyére nézünk, akkor azt látjuk, hogy a német megbízhatóság, kiszámíthatóság már régen a múlté, és ez transzformálódik át a cégekre, és épül be azok részvényeinek árába.
Új világ jön holnaptól

Új világ jön holnaptól 

Ma van az MNB ülése, ahol nem várható változást az alapkamatban (1,35 százalék), holnaptól pedig új világ jön. A 2 hetes betét helyett a 3 hónapos betét lesz a fő instrumentum a központi banknál, miközben az ÁKK szűkíti a 3 és 12 hónapos diszkontkincstárjegyek kibocsátását.
Nincsenek jó híreink a piacoknak

Nincsenek jó híreink a piacoknak 

Az S&P nemcsak megtartott bennünket a bóvli kategóriában, de még a kilátásokat sem változtatta pozitívra a jelenlegi stabilról. Közben ma reggel a Richter bejelentette, hogy a „női viagra”-ként becézett bremelanotide nevű hatóanyagra kötött, korábbi közös fejlesztési terveket felbontotta a Palatin nevű gyógyszercéggel.
A jó hírre szárnyalni kezdett a forint

A jó hírre szárnyalni kezdett a forint 

A Fed nem emelte a kamatot, ami különben a piaci várakozásoknak megfelelő lépés volt. A forint a Fed döntést követően indult látványos erősödésnek az euróval szemben.
Eljött a kamatdöntés napja

Eljött a kamatdöntés napja 

A piac egységes, sem az elemzők sem a piaci szereplők, és mi sem várunk kamatemelést. Ha mégis ilyen lépésre szánná el magát a Fed, az nyilván komoly piaci turbulenciákat okozna. Ugyanakkor a szinten tartás hozhatna kis örömöt a piacokra. Ugyanis az látszik, hogy a részvénypiacok félnek a ma esti döntéstől. Persze ebben valószínűleg más félelmek is benne vannak, vagyis valószínű, hogy csak közép-rövid távú örömöt láthatunk majd, ha az emelés elmarad.
Hamarosan eljön az igazság pillanata

Hamarosan eljön az igazság pillanata 

Már csak egyet kell aludni, hogy megtudjuk a Fed döntését. A piaci várakozások szerint egy kicsit növekedett a csütörtöki emelés valószínűsége, 32 százalékon áll a néhány nappal ezelőtti 30 százalékkal szemben.
Végre itt a fellendülés?

Végre itt a fellendülés? 

Megállíthatatlanok a német autógyártók. A Daimler és a BMW is 20 százalék fölötti növekedést ért el az európai értékesítésekben augusztusban. Az idei év legjobb hónapjáról beszélhetünk. A 11,5 százalékos gépkocsi értékesítés bővülés év / év alapon azt sugallja, hogy az európai gazdaság fellendülő fázisban van. Általában az autóértékesítést elég jó konjunktúra indikátornak tekintették a múltban, s ez szerintünk még ma is igaz.

Aggodalmas pillantások a Fed irányába 

Lassan, de biztosan közeledik a Fed kamatdöntő ülése. Az elemzők alapvetően kamatemelést várnak, miközben a határidős kamatokkal kereskedő brókerek szerint 70 százalék a valószínűsége annak, hogy nem emel most kamatot a Fed, sőt az októberi kamatemelésnek is csak 40 százalék a valószínűsége., amely decemberre fordul át 60 százalékra.

Kiszámíthatóbb gazdaságpolitika kellene 

A Moody’s meg fogja vizsgálni a felminősítés lehetőségét Magyarország esetében. Persze ehhez kiszámítható gazdaságpolitika fenntartható növekedéssel, és annak bizonyítéka kell, hogy az államadóság csökkenő pályán van.

Erős lejtmenetbe fordult az emelkedés 

Ma reggel ismét középpontban vannak az ázsiai piacok, bár a tegnapi jó hangulatot ma erős lejtmenet váltotta fel. A piacok lefordulásának az oka, hogy vártnál gyengébb makrogazdasági adatokat publikáltak.

Újra emelkedhetünk 

Ma már itthon is emelkedésre számíthatunk a piacokon, amelyet a nemzetközi hangulat is fűteni fog. Ázsiában kirobbanó a hangulat a japán és a kínai intézkedések hatására és Európában is emelkedésre áll a zászló a részvénypiacokon.

Tegnap nem figyelt a Nagy testvér 

Tegnap a munka ünnepe miatt alacsony forgalmat láthattunk a hazai piacon, hiszen a „nagy testvér” nem tartotta rajtunk figyelő szemeit. Úgy tűnik, hogy miközben folyamatosan félünk Kínától, mégis egyre inkább az egyedi vállalati események mozgatják a piacokat.

Lagymatag nap elé nézünk 

Ma ünneplik a munkát az amerikaiak, így ma zárva vannak a tőzsdék is. A magára hagyott nemzetközi piacokon is valószínűleg lagymatag lesz a kereskedés, hát még Budapesten. Mindenesetre a pénteki nagy öntést követően ma megpróbálnak korrigálni az európai piacok.

A forint is örült az EKB üzenetének 

Mario Draghi, az EKB elnöke meglepte a piacokat tegnap. A „kiterjesztett” kötvényvásárlás örömöt hozott a piacokra, és az eurót is gyengíttette. Az EKB tegnapi bejelentése összességében erősödést okozott a forint piacán is.

Lazíthat az EKB 

Ma EKB ülés, ami akár izgalmakat is hozhat a piacokra. Egyes befektetési házak elemzői már azon spekulálnak, hogy Draghi valamiféle utalást tehet további monetáris lazításra, a gyenge inflációs nyomás (pl. alacsony olajár) és a gyenge BMI adatok miatt.

Véget ért az olajálom 

Úgy tűnik, hogy ennyi volt az olaj száguldása. Véget ért a „short covering”, s egyből hatalmasat esett a fekete arany árfolyama. Irán pedig úgy van vele, hogy nem számít, ha olcsó az olaj, de akkor is keresünk végre rajta. Viszonylag hamar újra az OPEC második legnagyobb exportőre akar lenni.

Megindult felfelé az olajár 

Az elmúlt néhány nap legforróbb sztorija az olaj szárnyalása, amelyre nem volt példa az elmúlt 25 évben. Tegnap két hír is fűtötte az olajár emelkedést.

Peking nem nyugtatta meg a piacokat 

A kínai kormány nem sok mindenre jutott a hétvégén, szerintük a külpiaci turbulenciák okozzák a problémákat. Persze nem csak a vezető piacokon láthattunk az elmúlt néhány évben nagy emelkedést, hanem Kínában is. Így természetesnek tűnik/tűnt az elmúlt időszak korrekciója, amelyet amúgy a kínai lassulástól való félelem hajtott. Mindenesetre a hétvégi kormányülés eredménye nem nyugtatta meg a piacokat. Persze közben azért a piacmentő alapba további 100 milliárd jüant ( mintegy 16 Mrd dollárt) a brókercégeknek újra be kell dobni.

Megvan az olcsó olaj első áldozata? 

Nagyon úgy néz ki, hogy Venezuela személyében megvan az olcsó olaj első áldozata. A dél-amerikai ország ugyanis vészhelyzeti tanácskozást tartana az OPEC országokkal az olaj zuhanásának megállítása érdekében, vagyis lényegében egy rendkívüli OPEC ülést hívna össze, mégpedig a nem OPEC tag Oroszország koordinációjával.

Bármikor beüthet a gikszer 

Megérkezett a korrekció a tengerentúlon, közel négy éve nem látott mértékben emelkedtek az indexek. Figyelembe véve a hat napon keresztül tartó esést, már várható volt a felpattanás. A hangulat azonban továbbra is törékeny, ezért fordulatról korai beszélni, bármikor ismét elindulhat a mélyrepülés.

Csak egy kis pánik, vagy válság? Ma kiderül 

Pánikból örömmámorba estek a piacok. A hétfői dermesztő zuhanást követően tegnap kilőttek a részvénypiacok, de a lendület nem tartott sokáig és Amerika zárásra vissza is csúszott a negatív tartományba, így a mai nap rendkívül fontosnak ígérkezik.

Meglepő erőt mutat a forint 

Hatalmas zuhanások tegnap, ma pedig – ha minden igaz – egy beültető nap jön, emelkedéssel. Persze soha nem lehet tudni, hogy ez csak beültetés vagy egy tényleges fordulat. A forint pedig meglepő erőt mutat a mai kamatdöntés előtt.

Mi ünnepeltünk, a világ tőzsdéi összeomlottak 

Kínának köszönhetően az amúgy is terhelt piacon begyorsult a korrekció. Korábban mindenféle ukrán, görög sztorik elfedték a valóságot, de az is látszott mind a német mind a magyar piacon, hogy a jó gyorsjelentéseket arra használta az „okos pénz”, hogy kiszálljon a részvénykitettségből.

Még mindig Kínától félnek a piacok 

Továbbra is a kínai félelmek uralják a piacot, ami a német indexen is jól látszik. Közben ugyan a görögöket két fokozattal felminősítette a Fitch, és zajlik a mentőcsomag jóváhagyási procedúra (ma a németeken van a sor), de ezeknek semmi hatása sincsen a piacokra, hiszen ezek a borítékolható eredmények.

Kína: csak egy kis pánik 

Kínában tovább növekedett azon városok száma, ahol hó/hó alapon árnövekedést mértek. A fordulat az ingatlanpiacon tavaly novemberben kezdődött 1-2 várossal, mostanra már több mint 30 nagyvárosban emelkednek az árak a 70-ből.

Megállapodtak a hitelezőkkel a görögök 

Mind a görög parlament, mind az EMU pénzügyminiszterei elfogadták a görög mentőcsomagot. Néhány ország ratifikációja után életbe is léphet a 3 éves pénzügyi mentőcsomag.

Csúnya meglepetést hozott a mezőgazdaság 

Folyamatosan jönnek az EU-ból a növekedési adatok a délelőtt folyamán. A magyar esetben komoly negatív meglepetést láthattunk, hiszen 2,7% lett csak a növekedés a várt 3,2%-kal szemben. A mezőgazdaság húzta vissza a teljesítményt. Mindeközben a cseheknél 4,4% lett a bővülés!

Lavinát indított el Kína, de már elmúlt? 

Az, hogy mintegy 4 százalékos leértékelődés után stabilizálódott a jüan, jó hír. Így a Kínába exportáló vállalatok eredményére limitált lehet az árfolyam hatása, miközben hatalmas mozgások voltak mind a devizák, mind a részvények piacán.

Nagyobb a baj Kínában, mint hittük? 

A kínaiak ismét meglepték a piacokat, és azoknak lett igazuk, akik attól féltek, hogy nem egyszeri lépés a tegnapi leértékelés. Ma ismételten, de kicsit kisebb, 1,6 százalékos mértékkel devalválták a jüant.

Fontos lépést tett a kínai gazdaság 

Itt van a görög egyezség az ablakban, közben kínai is lépett, és 20 éve nem látott mértékben, 1,9 százalékkal leértékelte a jüant. Ezzel stimulálja az exportot és fékezi az importot. Itthon hírcsend honol.

Hetedik napja tart a vesztes széria  

Nem megy túl jól mostanában a tengerentúli piacoknak, a Dow Jones index például egy hét napos vesztes szérián van túl, amelyre 2011 óta nem volt példa.

Terjed a magyar kór: rossz napja volt a forintnak 

A forintnak tegnap ismét rossz napja volt. A szerdai megálló után az árfolyam áttörte a 20 napos mozgóátlagot, és napközben a 30 napos mozgóátlagot is megérintve 310,7-nél zárta a kereskedést az euróval szemben. Ez pedig másfél hetes forintmélypontot jelent, a következő megálló 312 forintnál látható. A régiós devizák is gyengén teljesítenek, a lengyel zloty részben a friss devizahiteles átalakítások miatt szenved.

Nagy a csalódottság a Tesla háza táján 

A társaság gyorsjelentése után be kell, hogy húzzák a kéziféket. Azt már korábban tudtuk, hogy 11.507 darab autót értékesít a cég, ami új rekord, de azt nem, hogy a kínai értékesítések megduplázódtak.

Kiszerettek Kínában az Apple-ből 

Kiszerettek a befektetők az Apple részvényeiből, legalábbis a részvény grafikonja ezt mutatja. A társassággal kapcsolatos hír, hogy Kínában a harmadik helyre csúszott a cég az értékesítések tekintetében.

Nagyot bucskáztak a görögök 

Kinyitott a görög tőzsde, és zuhant is egy jókorát. Ugyan 20 százaléknál nagyobb zuhanást is láthattunk, de végül 16 százalék körül állt meg az index. Jelentős hatása nincs a többi piacra, hiszen a nemzetközi befektetők már korábban felkészültek erre a forgatókönyvre, így nem kellett pénzeket átcsoportosítani, amelyek esetleg máshol eladásokat generálhattak volna. Közben áramlik be a bankokba a pénz, amely a szezonnak köszönhetően elsősorban idegenforgalmi bevételekből származik. Azaz nincs szükség az ELA keret megemelésére, mert a bankok már mintegy 5 milliárd euró készpénzzel rendelkeznek.

Ma kinyit a görög tőzsde. De hogyan? 

Eljött ez is! Ma kinyit az athéni tőzsde. Az USA-ban kereskedett ETF-ek alapján 17 százalékos zuhanás várható, de az a gyanúnk, hogy ez csak az induló érték lesz.

Baj van a piacokon 

Nem csak a Sziríza baloldali része, de az IMF is megkeverte a kártyákat Görögországban. Az üzenet gyakorlatilag az, hogy amíg nincs adósság elengedés (megfelelő kiigazító program mellett), addig az IMF nem száll be a hitelezésbe. Komoly disztribúció folyik a piacokon. Nem tegnap kezdődött, hanem már hónapokkal ezelőtt, csak többé-kevésbé eltakarta a görög válság.

A görögöknél még mindig zajlik az élet 

A görögöknél zajlik az élet. Ciprasz előrehozott parlamenti választásokkal fenyegetőzik pártja kongresszusa előtt, mert „hittársai” jelentős része nem ért vele egyet a megszorítások tekintetében. Ugyanezek az emberek persze hangsúlyozzák, hogy más kérdésekben együtt mozognak a kormányfővel. Ez a nyilatkozat kissé növeli a bizonytalanságot egy kicsit pozitív hangulatbúb piacon, így jelentősebb hatásra sem számíthatunk.

Hol itt az uborkaszezon? 

Annak ellenére, hogy nyár van, zajlanak az események, s nem kis izgalommal. A görög tőzsde pénteken nyithat ki, azután hogy a pénzügyminiszter szabályozza a piaci kereskedést. Az EKB döntése szerint a külföldiek „szabadon”, a belföldiek bizonyos megszorításokkal kereskedhetnek. A shortolási tilalmat meghosszabbították augusztus 3-ig.

Megint Görögország a fókuszban 

Ugyan a tárgyalások megkezdődtek az európai hitelezők és a Görögország között, ennek ellenére az athéni tőzsde továbbra is zárva tart, addig míg egy miniszteri döntés nem születik ez ügyben. Ezzel kapcsolatban számos (pl. shortolási) tilalom épp tegnap járt le. Vagyis a piac stabilitását biztosító intézkedéseket előbb újra be kellene vezetni ahhoz, hogy bizonyos biztonsággal kinyithasson a piac, ehhez pedig valószínűleg az EKB segítsége is kelleni fog.

Rossz hírek jönnek Ázsiából 

Tovább szánkáznak a nyersanyagárak lefelé. A Bloomberg Commodity Index 13 éves mélypontra süllyedt, amelyben a kínai gazdaság lassulásának valószínűleg jelentős része van.

Jó hírek jöttek a tengerentúlról 

Amerikából inkább jó adatokat láthattunk a tegnapi napon. Míg a munkanélküliségi segélyt először igénylők száma 40 éves mélypontra esett, a használt lakásértékesítések is jól alakultak, hiszen a várakozásoknál nagyobb mértékben, több mint 3 százalékkal bővültek.

Újabb intézkedéseket szavazott meg Athén 

A görög parlament megszavazta a második körös intézkedéseket, így megkezdődhetnek a tárgyalások a hitelezőkkel, és lehet, hogy ma a tőzsde is kinyit végre. Egyelőre ezzel kapcsolatban semmilyen közleményt nem tettek közzé. Mindeközben az ELA keret folyamatosan emelkedik, tegnaptól már 91 milliárd euró.

Egyhamar nem fog emelkedni az olaj ára 

Tegnap jóváhagyta az ENSZ is az iráni megállapodást, amely 10 évig van érvényben. Az amúgy is túlkínálatos olajpiacon így tovább esik a fekete arany árfolyama, és közben az arany árfolyama is szépen szánkázik lefelé.

Sorra jönnek a jó hírek 

Újabb jó hírek érkeztek Görögországgal kapcsolatban: kinyitnak a bankok és az elfogadott megszorításoknak köszönhetően a befektetők is bizakodóbbak, a Moody’s pedig javította a magyar bankok kilátását.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Pórul jártak a nyugdíjasok

Pórul jártak a nyugdíjasok 

Folytatjuk a Piac és Profit podcast sorozatát, a Nyugdíjszervizt.

Költségkímélés

Lakásbiztosítás: mennyivel jártak jobban, akik váltottak?

Lakásbiztosítás: mennyivel jártak jobban, akik váltottak?  

Több mint 200 ezren kalkuláltak a mostani lakásbiztosítási kampányban eddig, és a tavalyi tapasztalatok szerint a kötések fele az utolsó tíz napban történt.
Már diákként el kell sajátítani a biztosítással összefüggő ismereteket

Már diákként el kell sajátítani a biztosítással összefüggő ismereteket 

Interjú Jeney Attilával, a MABISZ kommunikációs igazgatójával.

Pénzszerzés

OTP-s ügyfél? Ez a figyelmeztetés Önt is érinti

OTP-s ügyfél? Ez a figyelmeztetés Önt is érinti  

Az OTP Bank egyes vezetőinek nevével visszaélve, magántelefonszámaik lemásolásával hívnak ügyfeleket telefonos csalók, hogy pénzt szerezzenek tőlük. 

Jogi kisokos

Hitel van az ingatlanon? Könnyebb lesz megvenni

Hitel van az ingatlanon? Könnyebb lesz megvenni  

Az új ingatlan-nyilvántartási törvény átalakította a több részletben megvásárolt vagy feltételhez kötött ingatlanok bejegyzésének a rendszerét.

Gazdaság

A belgák beintettek Trumpnak

A belgák beintettek Trumpnak 

A belga kormány elutasítja az Egyesült Államok beavatkozását vállalataik sokszínűségi politikájába.

Társadalom

Léket kaptak a patrióták

Léket kaptak a patrióták 

Marine Le Pent börtönbüntetésre ítélték, és nem indulhat a következő elnökválasztáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo