Erste cikkek


Mindenkit megleptek a kínaiak

Mindenkit megleptek a kínaiak 

Meglepetésre még nagyobbat ugrott a kínai termelői árindex, mint amit a piac várt. Nevezetesen 4,6 százalék helyett 5,5 százalék lett a termelői árnyomás decemberben az előző havi 3,3 százalék után.
Valami történik a Magyar Telekommal

Valami történik a Magyar Telekommal 

Noha az ünnepek körüli kereskedésben csupán az átlagos részvénypiaci forgalom felével zajlik a kereskedés a magyar részvénypiacon, a Magyar Telekom részvényei iránt mégis relatíve nagy volt a kereslet tegnap a többi blue chiphez képest.
Ne is számítsunk olcsóbb tankolásra

Ne is számítsunk olcsóbb tankolásra 

Hatalmasat száguldott az olaj arra a hírre, hogy a szaúdiak nagyobbat vágnának a kitermelésen, mint amennyit korábban beígértek. Ugyanakkor a nem-OPEC államok is megállapodtak a kitermelés csökkentésében.
Nem biztos, hogy lesz előrehozott választás

Nem biztos, hogy lesz előrehozott választás 

Lehet annak örülni, hogy az olasz választások legkorábban jövő tavasz végén lehetnek, ha egyáltalán előre hozzák őket. Továbbra is hisznek a piacok a megélénkülő inflációban.
Már Rómára figyel Európa

Már Rómára figyel Európa 

Egyre inkább a hétvégi olasz népszavazásra figyelnek Európában. Van egy kis félelem, miközben a kormányfő, Renzi kincstári optimizmussal tekint a vasárnapi népszavazás elé.
Kezdődik az ünnepi szezon

Kezdődik az ünnepi szezon 

Elkezdődött az USA-ban az ünnepi szezon. Ma a piacok zárva tartanak a hálaadás miatt, míg holnap csak rövidített nyitva tartás lesz, a „black Friday”-nak köszönhetően. Ez a hétvége jó mérőszám lesz az amerikai háztartások fogyasztási hajlandóságának tekintetében. Az pedig fontos lesz a piacok további mozgásának szempontjából, hiszen az amerikai GDP jelentős részét a háztartások fogyasztása adja. Adatokat remélhetőleg hétfőn láthatunk a kártyatársaságoknak köszönhetően.
Ma kiderül lesz-e kamatemelés

Ma kiderül lesz-e kamatemelés 

Az elnökválasztások óta ma szólal meg először nyilvánosan Janet Yellen. Több Fed tag nyilatkozatából már kivehető volt, hogy az amerikai jegybank a monetáris szigorítás mellett foglal állást, ma remélhetőleg kiderül, hogy az inkább lazább monetáris kondíciókat támogató Fed elnök is hasonló nézetet vall-e ez ügyben.
Trump: csak egy kis pánik

Trump: csak egy kis pánik 

Tegnap elég hamar, elég nagyot fordultak a piacok. Nyilván ebben segített a politikai ellenfelek békülékeny hangneme is. Illetve azt is érdemes lesz figyelni, hogy az elnöki retorika hogyan változik a jelölti retorikához képest.
Ma mindenki az elnökválasztásra figyel

Ma mindenki az elnökválasztásra figyel 

Megkezdődött az amerikai elnökválasztás. A legutolsó felmérések szerint Clinton 44, míg Trump 41 százalékra számíthat, s annak a valószínűsége, hogy Clinton nyeri a választásokat 90 százalék körül van.
Több jó hír jött a hétvégén

Több jó hír jött a hétvégén 

Egyrészt lezárták a Clinton elleni vizsgálatot, s úgy találta az FBI, hogy nem kell eljárást indítania, hiszen a levelezés nem tartalmazott nemzetbiztonságot érintő információt. Másrészt a Moody’s felminősítette Magyarországot.

Jöhet a női elnök: Clinton a célegyenesben 

Clinton a tegnapi vitának is köszönhetően, amelyet a felmérések szerint ismételten megnyert, tovább fokozta előnyét. A különböző felmérések 9-11 százalékpontos előnyt mutatnak Clinton javára. Azaz eldőlni látszik a választási verseny, de még nem ihatunk előre a medve bőrére. Mindenesetre a piacok örülhetnek az eredménynek.

Egyelőre bíznak Clintonban a piacok 

A legújabb mérések szerint a különbség Clinton és Trump között csak pici, nemzeti szinten 5,5 százalékpont. Az előbbi 47,5 százalékon áll,vagyis az utolsó, csütörtöki elnökjelölti vita továbbra is nagy jelentőséggel bír majd. Mindenesetre az az előny egyelőre elég ahhoz, hogy továbbra is jó hangulat legyen a börzéken.

Árgus szemekkel figyeljük a gyorsjelentéseket 

Kezdődik a harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon a tengerentúlon. Ahogy lenni szokott, elsőként az Alcoa teszi közzé számait, és már piacnyitás előtt megtudjuk, hogy sikerült-e hozni a társaságnak az elemzői várakozásokat. A következő hetekben valamennyi fontosabb társaság jelenteni fog, a nyugat-európai piacon azonban csak október végén kezdődik a jelentési időszak.

Valaki félrenyomott és bezuhant a font 

Hajnalban összeomlott az angol font árfolyama az ázsiai kereskedésben. Rövid időn belül 6 százalékot zuhant a dollárral szemben, amelyre 1987 óta nem volt példa. Ráadásul a jelenlegi szintet utoljára és akkor is csak átmenetileg 1985-ban láthattuk.

Matthew megemelte az olajárat 

Megjött az első komolyabb hurrikán, a Matthew. Számos terminált és finomítót érint, így 33 millió hordó tárolókapacitás eshet ki egy időre, ami átmenetileg megemelheti az olaj árat, de azt gondoljuk, hogy a termelés valószínűleg ugyanúgy folytatódik, mint korábban.

Megzúzta a piacokat a kiszivárgó hír 

Állítólag az EKB-n belül már azon dolgoznak, hogyan vezethetnék ki a jelenlegi havi 80 milliárd eurós eszközvásárlási programot. A hírek szerint 2017 márciusa után 10 milliárddal csökkentenék, de az is lehet, hogy jelenlegi formájában marad életben.

Német rémálom 

Újratöltődött az aggodalom a Deutsche Bank kapcsán. Nyolc évvel ezelőtt a Lehman csőd borzolta a kedélyeket, s majdnem összezúzta a világgazdaságot, most a német kormány makacsága illetve a bank körül elfogyó levegő borzolja a kedélyeket.

Trump mindenkit megijesztett 

Nagyot estek a részvénypiacok arra a hírre, hogy Donald Trump a felmérésekben behozta Hillary Clintont, ezért mindenkit megnyugtatott, hogy a demokrata elnökjelölt nyerte az első nyilvános tévévitát.

Mindenkit meglepett a pénteki döntés 

Az S&P meglepetésre felminősített bennünket pénteken a piaczárást követően. Szinte senki sem számított erre a lépésre, legalábbis az időzítés tekintetében. A piac túlnyomórészt azt gondolta, hogy csak a jövő év elején kerül erre sor. Így mégis meglepetés lett a lépés. Mit is jelent ez?

Történelmi pillanatot élünk 

Senki sem gondolta volna, talán még néhány évvel ezelőtt sem, hogy dollár-forint ügyletet negatív kamattartalommal lehet majd kötni. Ez azt jelenti, hogy határidőre a prompt árnál olcsóban tudunk dollárt vásárolni forint ellenében.

Ma nyugat felé pislogunk 

A mai napon szemünket a német üzleti bizalmi index-re és Jackson Hole-ra vetjük. Hiszen az előbbi fontos mérőszáma Európa első számú gazdaságának, míg a második esetben fontos információk jelenhetnek meg a Fed jövőbeli monetáris politikájáról, meg úgy általában a monetáris politikai eszköztár jövőbeli keretrendszeréről.

Brutálisan jól megy a Facebooknak 

A Facebook tegnapi teljesítményére nehéz szavakat találni még akkor is, ha a zárás után látott 10%- os plusz a végén 4,5%-ra olvadt. A bevételek 63%-kal 6,4 milliárd dollárra emelkedtek, ami 400 millió dollárral jobb a vártnál.

Sorry, csaltunk 

Bocsánatot kért a demokrata párt Bernie Sanders-tól, hogy manipulálták az adatokat Clinton javára. Mindeközben a Sanders „hívők” tüntettek. A hír csak ennyi, de annál jobban lehet emiatt aggódni.

Nem hatotta meg Amerikát a Brexit 

Nem nagyon hatotta meg Amerikát a Brexit, legalábbis ez olvasható ki a bézs könyvből. Az amerikai gazdaság alapvetően továbbra is moderált fellendülésben van, miközben egyre égetőbb a szakképzett munkaerő hiánya. Ugyanakkor néhány régióban ugyan aggódnak a Berxit miatt, de voltak olyanok is akik inkább a befektetések aktiválódására számítanak az európai bizonytalanság miatt.

Egyre több politikus hagyja el a süllyedő hajót 

Egyre több brit politikus hagyja el a süllyedő hajót. Múlt héten Boris Johnson jelentette be, hogy nem indul a miniszterelnökségért, tegnap pedig Nigel Farage mondott le a pártelnökségről. Ezzel pedig immáron a második vezető Brexit párti politikus vonult a háttérbe. Ebből is látszik, hogy mennyire kellemetlen feladat lesz a britek kiléptetése az EU-ból.

Mégis mintha inkább maradnának a britek 

A fogadások alapján enyhén, mintegy 0,5 százalékponttal növekedett a bennmaradás esélye a briteknél. Így most a maradás valószínűsége 63,6 százalék, miközben a kilépés 36,4 százalékon áll. Az opciók 74 százalékos valószínűséget indikálnak a bennmaradásra, míg az elemzők 57,6 százalékot. A poll-ok esetén 45 százalék az elhagyók és 43 százalék a maradók aránya, miközben 13 százalék még nem tudja mit tesz.

Ilyen 26 éve nem történt a magyar gazdaságban 

Tegnap a magyar költségvetési egyenleg pozitívan sokkolt bennünket. A jó adóbevételeknek és a kevesebb uniós beruházáshoz köthető kifizetésnek köszönhetően (7 éves EU ciklus vége, s még a következő ciklus kifizetései nem kezdődtek el) az első öt havi egyenleg majdnem zéró, amire emlékeink szerint nem volt példa az elmúlt 26 évben – hívták fel a figyelmet az Erste Befektetési Zrt. szakemberei.

Valamit sejtenek a befektetők 

A BUX-ot tegnap csúnyán lekötötték a záróban, úgyhogy a záró szakaszban a szokásos napi forgalom cirka háromszorosa, 16 milliárd forintnyi részvény fordult meg a parketten.

Maradnak a szankciók Oroszország ellen 

Jean-Claude Juncker kijelentette, hogy Oroszország elleni EU-s szankciók meghosszabbításra kerülnek júliusban az Ukrajnával szembeni magatartás miatt. Az orosz elnök szóvivője ennek ellenére nagy reményeket fűz Juncker szentpétervári látogatásához.

Árgus szemekkel figyeljük, mit lép most Matolcsy 

Itthon várható a további 15 bázispontos kamatcsökkentés, és az is lehet, hogy ezzel befejeződik a kamatcsökkentési ciklus. Így árgus szemekkel figyeljük az MNB monetáris tanácsának közleményét.

Warren Buffet meghúzta az Apple-t 

Warrent Buffett bevásárolt az Apple részvényekből, 9,8 millió darabot vett, ami amúgy 0,2 százalék, azaz nem hatalmas mennyiség. Viszont arra jó, hogy a befektetők ráugorjanak a részvényre, és 3,7 százalékot húzzanak rajta. Az, hogy a részvény megfordult a 90 dollár körüli szintről, azt sugallja, hogy visszateszteli a 20 napos mozgóátlagot 97 dollár körül.

Hatalmasat zuhantak a németek 

Tegnap hatalmasat esett a Bayer, ami a DAX mintegy 10 százalékát adja így magával rántotta a német indexet. Nagyjából annyit veszített értékéből, amennyit a Monsato, a Bayer esetleges felvásárlási célpontja emelkedett arra a hírre, hogy a német gyógyszeróriás vizsgálja a cég felvásárlásának lehetőségét.

Még az idén kamatot emelhet a FED 

A jegybankárok pedig már többször kijelentették, hogy folyamatosan figyelik az adatokat, és az utóbbi időben számos mutató elég gyengére sikeredett. Elég csak a legutóbbi GDP adatra gondolni, amely a növekedés lassulásáról árulkodott.

Már látszik az alagút vége? 

Az ázsiai indexek csökkentek a kínai növekedés lassulása miatti aggodalmak miatt, és a tengerentúli befektetők sem úsznak a boldogságtól, hamarosan fordulat köszönthet a piacokra.

Füstbe mentek Putyin tervei 

Megbukott a dohai találkozó Szaúd-Arábia kikötése miatt, nevezetesen hogy az irániak is tegyenek vállalást. Vagyis az OPEC-en belül bukott meg az OPEC – és nem OPEC olajtermelők megállapodása.

Mi örülnénk ennek az adatnak, de a kínaiak nem 

Megjött a kínai GDP adat. 6,7 százalék lett az első negyedévben a GDP növekedés, ami a vártnak megfelelő, de 0,1 százalékpontos lassulás a tavalyi negyedik negyedévhez képest.

A vártnál jobb hír jött a tengerentúlról 

A Bézs könyv szerint az amerikai gazdaság tovább bővül, sőt 11 körzetben (a 12-ből) a bérek jelentősebben emelkedtek. A munkaerőhiányra utal, hogy már a képzetlen munkaerő költsége is komolyabb emelkedést tudott felmutatni.

Nagyot száguldott az olaj 

Az olaj nagyot száguldott, mert az oroszok és a szaúdiak állítólag megegyeztek az olajtermelés befagyasztásáról. Az irániak átmenetileg kimaradhatnak a befagyasztásból, amíg elérik a napi 4 millió hordó kitermelést.

Marad a bizonytalanság 

Kijött az Alcoa eredménye, amely elmaradt a várttól. A nagyobb probléma, hogy az alumínium iránti keresletbővülésre vonatkozó korábbi 9 százalékos várakozás már a múlté. Most már csak 6-8 százalék közötti bővülést várnak idénre.

Indul az amerikai gyorsjelentési szezon 

Ma startol az amerikai gyorsjelentési szezon az Alcoa gyorsjelentésével, amelyet piaczárás után ismerhetünk meg. A korábbi 28 centről 2 centre eshetett a negyedévben az egy részvényre jutó eredmény.

Lehetne egy picit örülni 

Tegnap napvilágot látott, hogy a kínai devizatartalékok csökkenése kis megtorpanást mutat, hiszen váratlanul 3212 milliárd dollárra emelkedett márciusban a februári 3202 milliárdról. A piac mindeközben néhány milliárd dolláros csökkenést várt. Ugyanakkor ez nem nagyon hatott a piacokra, a DAX is elfáradt napközben, és elég csúnya vége lett a kereskedésnek.

Sok újdonság nem került napvilágra 

Van egy Fed jegyzőkönyvünk, amiből sok újdonságot nem lehet leszűrni. Továbbra is az látszik, hogy adatfüggően és várhatóan lassan fognak kamatot emelni. Az eurózónában pedig a kereskedelmi beszerzési menedzser index lett gyengébb a korábbinál, miközben Németországban javulás volt látható.

Rég várt jó hír jött Kínából 

Egy éve nem látott szintre emelkedett a kínai kompozit beszerzési menedzser index, és ezzel fölfelé át is vitte az 50 pontos lélektani szintet. Vagyis újra expanziót jelez az index. Ennek lehetne örülni, de a piacok azért óvatosak.

Tovább zuhanhat az olajár 

Esik az olaj, mert a szaúdiak csak akkor lépnek, ha az irániak is hajlandóak lépni. Ők viszont nem igazán akarnak lépni, hiszen csak most jöttek vissza a piacra, és inkább felfuttatni akarnak. Így egyre valószínűbb, hogy nem lesz április 17-én egyezség Katarban.

Erősek lettek a magyar adatok 

A költségvetés hiánya messze a 2,4 százalékos célszint alatt teljesült. Mivel 1,9% lett az érték, ezért kérdéses, hogy a 2017-re korábban tervezett 1,7 százalékos hiánycél esetleg alacsonyabb lesz, hiszen három év alatt nullszaldós költségvetést szeretne a kormány elérni. A fentiek fényében talán nem meglepő, hogy az államadósság végül a GDP 75,3 százaléka alatt volt az év végén.

Mindenkit leköröz az új Tesla 

A Tesla megkezdte a Model 3 előértékesítését. Az ár 10 millió forint körül fog alakulni, miközben a jármű hatótávolsága 350 km lesz. Mindeközben a Nissan is előlépett, hiszen hasonló árért 250 km-es hatótávot kínál a Leaf-ek esetében, míg a BMW i3-asa 160 km-t tud.

Olajat talált a Mol Pakisztánban 

A MOL tegnap bejelentette, hogy találatot ért el Pakisztánban. Ennek örülünk, de a MOL partnere, és egyben a mező operátora, a Mari Petroleum, már korábban közzétette a hírt. A hatás limitált, hiszen a MOL-ra eső rész nagyjából napi 0,5 százalékkal növelheti meg a cég szénhidrogén termelését, és a profit most egyébként is alapvetően a finomításban van, így a hírnek nincs jelentős hatása.

Örömhírt kaptak a piacok 

Janet Yellen aggódik a világgazdasági kilátások miatt. Ráadásul az alacsony kamatráták szerte a világban óvatossá teszik a Fed-et a további kamatemelések kapcsán. Ez pedig örömöt hozott a Wall Street-re, s az idei csúcsára küldte az árfolyamokat.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

Felesleges, több millió forintos kiadás a névjegykártya  – a kapcsolatépítés új korszaka jön

Felesleges, több millió forintos kiadás a névjegykártya – a kapcsolatépítés új korszaka jön 

Elérheti az 1,5 - 2 millió forintos tételt is egy átlagos hazai kkv éves névjegykártya gyártásának összköltsége.

Jogi kisokos

Az évszázad tulajdonjogi vitája zárulhat le Olaszország és az USA között

Az évszázad tulajdonjogi vitája zárulhat le Olaszország és az USA között 

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt értékes görög bronzszobrot.

Cégblog

Gond volt a fogyasztók kompenzálásával, ment a bírság a cégeknek

Gond volt a fogyasztók kompenzálásával, ment a bírság a cégeknek 

A Gazdasági Versenyhivatal 40 millió forint bírságot szabott ki a 4Life Directre és biztosító-partnereire.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Infokom

Meglepő, miként használja már most a HR a mesterséges intelligenciát

Meglepő, miként használja már most a HR a mesterséges intelligenciát  

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo