Nem reagált a magyar piac Trump százszázalékos vámfenyegetéseire

Mostanában megint felpörögtek, vagy talán magas fordulatszámon maradtak az események Trump vámtételei kapcsán. Az, ami bennünket különösen izgalomban tarthat(na), az orosz energiahordozó ügylet után járó amerikai exportra vonatkozó 100 százalékos vám, ha nincs 50 napon belül béke, valamint a szigorúbb gyógyszer exportvám. A korábbi kijelentésekkel ellentétben Trump már augusztus 1-től bevezetne 200 százalékos vámot az USA-ba exportált gyógyszerekre.

A mi esetünkben három kérdéses lába van ezeknek a potenciális intézkedéseknek. Magyar amerikai export, MOL és Richter.

Fejtsük fel a láncot visszafelé. A Richter esetében – úgy tudjuk, hogy – az AbbVie európai egységének szállít a Richter. Ez pedig azt jelenti, hogy a vámot az AbbVie intézi. Az, hogy a megemelkedett költség átmegy-e a fogyasztói árba, azt az Abbvie dönti el. Mindenesetre a royalty-bevételek vám és ÁFA mentes tételek. Hosszabb távon az AbbVie és a Richter viszont elmélyíti az együttműködését, így valószínűsíthető, hogy magas vámtételek esetén a Richter vagy a Richter és az Abbvie közösen csomagoló és tablettázó gyárat épít az USA-ban, mint ahogy azt a Richter tette a 2000-es évek elején Oroszországban, amikor az volt a legnagyobb külföldi partnere, s az ország védte a gyógyszerpiacát. Szóval összeségében alapvető változásra nem számítanánk a jelen pillanatban.

Béna kacsaként vergődik a magyar külpolitika
Béna kacsaként vergődik a magyar külpolitika
Fotó: Mol
A MOL esetében már az EU is belengette, hogy 2027-től be kellene fejezni az energiakereskedelmet Oroszországgal. Így a MOL intenzíven vizsgálja a leválás lehetőségét. Ilyen volt a minap képbe hozott Brody-Odessza vezeték újbóli üzembe állítása, amely szerintem inkább arról szólna, hogy az Adria vezeték tarifáit lejjebb nyomja a jelenlegi magas árakról. Az üzenetben a fájó újdonság inkább az, hogy a lépést nem 1,5 év múlva kell véglegesíteni, hanem csak 50 nap maradna rá. Lehet, hogy ebben az estben a magyar politikának is közben kéne járnia ebben az ügyben (átmeneti mentesség), annál is inkább, mert az ország exportja is érintett az ügyben, na meg a gáz importja. Az utóbbi esetében azt gondolhatjuk, hogy a görög és török terminálokon keresztül az orosz vezetékes gáz lecserélhető amerikai LNG-re belátható időn belül, amely jó alkualap lehet egy esetleges Trump-Orbán tárgyaláson. Amúgy a 156 milliárd dollár éves exportunkból 9,2 milliárd (5,9 százalék) ment az USA-ba 2023-ban. Ha ez azóta nem változott jelentősen, akkor a GDP 4,3 százalékáról beszélünk, mint teljes export. Ha ez netán megszűnne, akkor valószínűleg fájna, de a 4,3 százaléknál jóval kisebb mértékben. Persze a jelenlegi gyenge gazdasági teljesítmény mellett abszolút nem kellene még egy ilyen döfés a földön fekvő áldozatba.

Véleményvezér

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?
Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo